Express-Miejski.pl

2018 rok w „expressowej” pigułce [część I]

2018 rok w „expressowej” pigułce [część I] fot.: em24.pl

Które tematy poruszane przez nas w 2018 roku cieszyły się największym zainteresowaniem i najbardziej absorbowały mieszkańców powiatu ząbkowickiego?

Publikujemy pierwszą z czterech części cyklu pt. 2018 rok w „expressowej” pigułce, który ma na celu skrótowe podsumowanie mijającego roku. W cyklu wybraliśmy dla Was po kilka materiałów z każdego miesiąca, które cieszyły się największym zainteresowaniem (wg ilości odsłon) oraz tych, które według naszej subiektywnej opinii były najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców.

Zaczynamy!

Styczeń:

Końcem 2017 i początkiem 2018 roku regularnie informowaliśmy Was o chaosie komunikacyjnym jaki miał miejsce w Ząbkowicach Śląskich. Chodziło o likwidację przystanku autobusowego przy ul. Wrocławskiej przez władze powiatu. Chcąc skupić wszystkich podróżujących w miejscu dworca autobusowego należącego do firmy Neotrans, starosta porozumiał się z właścicielami spółki w sprawie nieodpłatnego korzystania z dworca przez innych przewoźników. Na listopadowej sesji radni podjęli uchwałę, aby od 1 stycznia dotychczasowy przystanek przy ul. Wrocławskiej służył tylko dla wysiadających. Przez kilkanaście dni nowego roku w mieście panował jednak chaos komunikacyjny, a firma Beskid, z której usług korzystali mieszkańcy podróżujący do Wrocławia wciąż zatrzymywała się na zlikwidowanym przystanku przy ul. Wrocławskiej skąd zabierała pasażerów. Sytuacja wyklarowała się dopiero końcem miesiąca.

W międzyczasie sporo pisaliśmy również o trwającym remoncie mostu nad Nysą Kłodzką w Kamieńcu Ząbkowickim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 390. Prace związane z remontem obiektu początkowo miały trwać pół roku, ostatecznie przejazd przez obiekt był niemożliwy przez ponad rok. W styczniu, choć obiekt nie został dopuszczony do użytku, firma Banimex sp. z.o.o wykonująca remont, dopuszczała przejazd samochodów przez most. Konrad Antkowiak z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu informował, że dopóki prace na obiekcie nie zostaną zakończone, obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, która zabrania przejazdu. Ostatecznie w połowie lutego obiekt został oddany do użytku i problemy podróżujących stały się już tylko historią. Niemniej jednak przez długi czas musieli oni zmagać się z objazdami, a wnioski starosty i władz gmin Kamieniec Ząbkowicki i Złoty Stok o utworzenie mostu tymczasowego, nie znalazły aprobaty w DSDiK.

Na początku roku ruszyła też budowa zakładu Baud w ząbkowickiej strefie ekonomicznej zlokalizowanej na ul. Kamienieckiej. 8 stycznia odbyło się podpisanie aktu notarialnego.

Tradycyjnie jak co roku w styczniu świętowaliśmy 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W powiecie ząbkowickim zebrano łącznie ponad 150 tys. zł, które przekazano na konto fundacji. Nawiększym zainteresowaniem cieszył się finał zorganizowany w Ząbkowicach Śląskich. Łączna kwota zebrana przez sztab dowodzony przez Piotra Warzochę to ponad 76 tys. zł. Gwiazdą muzyczną tegorocznego finału był discopolowy zespół Playboys.

W styczniu pisaliśmy też o tych mniej przyjemnych momentach. 15 stycznia w godzinach porannych w Błotnicy (gm. Złoty Stok) doszło do wybuchu pieca w jednym z budynków gospodarczych. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 32-letni mieszkaniec województwa opolskiego. Tydzień później w Ziębicach 58-letni mężczyzna próbował popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg. Jak mówili świadkowie, mężczyzna chwilę przed próbą samobójczą nie przykuwał uwagi, nie widać było u niego oznak zdenerwowania. Nagle wstał i rzucił się pod wyhamowujący pojazd, który przygotowywał się do zatrzymania na stacji. Z urazem głowy został zabrany do szpitala.

Końcem stycznia funkcję dyrektora w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciepłowodach zaczęła pełnić Beata Kopij. Zastąpiła na tym stanowisku Beatę Lis, którą jeszcze w 2017 roku z tej fukcji odwołał wójt Łukasz Białkowski. Temat ten także podzielił lokalne środowisko.

W ostatnich dniach stycznia po raz pierwszy opublikowaliśmy informację o zbiórce dla Olka. 10-letni chłopiec z Ziębic zmagał się z trzecim nawrotem ostrej białaczki limfoblastycznej. Dzięki zaaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca na leczenie chłopca w bardzo krótkim czasie zebrano łącznie ponad 800 tys. zł, z czego część środków pochodziła ze zbiórki połączonej z koncertem charytatywnym, jaki zorganizowano w Ziębickim Centrum Kultury.

Luty:

Na ponad pół roku przed wyborami samorządowymi pojawiły się pierwsze deklaracje włodarzy dotyczące startu w październikowych wyborach samorządowych. Złożyli je m.in. burmistrzowie Marcin Orzeszek i Krzysztof Żegański. Obaj, jak się później okazało, otrzymali wotum zaufania od mieszkańców na kolejną kadencję.

Najwięcej odsłon w tym miesiącu odnotowaliśmy przy artykule związanym z niecodzienną sytuacją w jednym z ząbkowickich marketów. 66-latek wysikał się w dyskoncie wprost na warzywa i owoce. Społeczeństwo poruszył również temat myśliwych z koła łowieckiego Jawornik w Złotym Stoku, którym grupa „Wrocławianie Przeciw Myśliwym” chciała zablokować polowanie.

Uczestniczyliśmy też w finałach XV edycji Ząbkowickiej Ligi Futsalu, którą po raz kolejny zwyciężyli Nauczyciele, przybliżyliśmy Czytelnikom pracę dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich i wzięliśmy udział w czwartej gali rozdania Ząbkowickich Krzywych Wież.

Miesiąc zakończyliśmy smutną informacją o śmierci ks. Antoniego Kłonickiego z parafii polskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Ząbkowicach Śląskich.

Marzec:

Zamknięcie sklepu Intermarché w Ząbkowicach Śląskich oraz decyzja o przebiegu rozbudowanej drogi krajowej nr 8 przez Ząbkowice Śląskie i Bardo - to dwa tematy, które na wykresie odsłon znalazły się znacznie wyżej od pozostałych informacji publikowanych w trzecim miesiącu roku.

Pisaliśmy też o 19-letnim bohaterze z Grochowej (gm. Bardo), dzięki którego szybkiej reakcji nie doszło do tragedii w pożarze domu. Nastolatek w środku nocy obudził śpiących rodziców i domownicy zdołali opuścić płonący obiekt.

Sporym zainteresowaniem cieszył się również artykuł o monitoringu miejskim w Ząbkowicach Śląskich. Ryszard Sobala, komendant ząbkowickiej straży miejskiej, opowiedział o kilku nietypowych sytuacjach, jakie w ciągu kilkunastu lat zarejestrowały kamery w różnych częściach miasta. Spotkaliśmy się również z księdzem Krzysztofem Faronem, z którym wspólnie zrealizowaliśmy materiał pt. Przez sport do Boga.

W marcu nie zabrakło też smutnych momentów, jak chociażby ten z 28 marca, gdy w nocy z karetki oddalił się mężczyzna z podejrzeniem zawału. Kilka godzin później odnaleziono go martwego na jednym z pól. Dzień wcześniej informowaliśmy zaś o 80-latce, która padła ofiarą oszustwa metodą na syna, tracąc oszczędności swojego życia.

W międzyczasie w marcu odbywały się jarmarki wielkanocne w Bardzie, Ziębicach i Ząbkowicach Śląskich. W każdym braliśmy udział przygotowując dla Was szereg galerii.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA