Express-Miejski.pl

Ząbkowickie Krzywe Wieże rozdane po raz czwarty. Sprawdź nagrodzonych za 2017 rok [FOTO]

Czwarta gala rozdania Ząbkowickich Krzywych Wież fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

28 lutego w kawiarnii Ząbkowickiego Ośrodka Kultury odbyła się czwarta gala Ząbkowickich Krzywych Wież. Wręczono doroczne wyróżnienia burmistrza najlepszym w 2017 roku.

Nagrodą dla laureatów tradycyjnie była statuetka symbolizująca ząbkowicką Krzywą Wieżę. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali największą podobiznę zabytku, osoby wyróżnione nieco mniejszą.

W tym roku nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach. Dodatkowo w tym roku szef ząbkowickiego magistratu wręczył dwie statuetki, za wsparcie Ząbkowickiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez wylicytowanie Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich dla dwóch rodzin - państwa Zub i Kołoszyńskich. Statuetki wręczali burmistrz Marcin Orzeszek i Andrzej Dominik, przewodniczący rady miejskiej. Galę uatrakcyjniły występy wokalne nominowanych w kategorii Artysta Roku: Stanisława Szkaradeka, Agnieszki Seweryn oraz Radosława Taracha z zespołem.

Galę poprowadzili Aleksandra Mrozek oraz Wojciech Maj.

Przedsiębiorca roku 2017

Nominowani:

 • Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śląskich
 • Katarzyna Kozioł - Cafe pod Krzywą 
 • ZBYLBRUK Sp.z o.o.

Przedsiębiorcą 2017 roku wybrano firmę ZBYLBRUK Sp.z o.o. - realizuje projekty inwestycyjne związane z rewitalizacją parków, rynków, budową obiektów kubaturowych oraz fontann. Firma zajmuje się układaniem nawierzchni z kostki granitowej i betonowej, a podczas tych czynności wykonuje szereg prac ziemnych. Firma ZBYLBRUK przede wszystkim realizuje prace związane z budową lub przebudową chodników, ulic, placów czy parkingów. Jej głównym atrybutem są wykwalifikowani i doświadczeni brukarze oraz ich pomocnicy. Celem przedsiębiorstwa jest realizacja dużych, prestiżowych projektów inwestycyjnych, które pozwolą na upiększanie i doskonalenie otaczającego nas krajobrazu oraz infrastruktury drogowej.

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie

Nominowani:

 • Grzegorz Smagacz - Drzewianki El - Greg
 • Paweł Panek - Pasieka Wędrowna
 • Elżbieta Sromek - Rękodzieło Artystyczne

Nagrodę otrzymał Grzegorz Smagacz - inspiruje się lokalnymi zabytkami przy wykonywaniu rękodzieła z drewna. Promuje gminę Ząbkowice Śląskie poprzez sprzedaż swoich produktów na jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych w Ząbkowicach Śląskich oraz na targach produktu regionalnego i rękodzieła artystycznego.

Nauczyciel na Medal

Nominowani :

 • Marzena Bulanda
 • Ewa Żuk
 • Wioletta Wilk

Statuetka dla Nauczyciela na Medal powędrowała w ręce Ewy Żuk - nauczycielki Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Jej uczniowie bardzo dobrze zdają maturę, odnoszą również sukcesy w wielu konkursach w tym: „Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym”. Angażuje się we wszystkie działania podejmowane przez szkołę, szereg z nich inicjuje sama. W roku 2017 była liderem projektu pod nazwą „Jak to się dzieje, że robot robi to co chcemy – wprowadzenie do sterowania mechanizmem robota”. Prowadzi szereg zajęć dodatkowych dla swoich uczniów, dzięki czemu 100 proc. z nich zdaje maturę. Wyniki osiągane przez uczniów od lat są wyższe niż średnia rezultatu w powiecie, województwie i w kraju. Najważniejszym celem we wszystkich działaniach podejmowanych przez nauczycielkę jest dobro ucznia i prestiż szkoły.

Uczeń na Medal

Nominowani:

 • Filip Skowron 
 • Olga Zaborska
 • Jakub Lizurej

Jako Ucznia na Medal wybrano Olgę Zaborską - uczennicę klasy III Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Aktywnie bierze udział w pracy samorządu uczniowskiego, w którym zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącej. Wspiera i organizuje wiele akcji charytatywnych na terenie placówki i gminy Ząbkowice Śląskie. Corocznie bierze czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, współpracuje ze schroniskami dla zwierząt, i uczestniczy w organizowaniu lekcji otwartych dla uczniów szkół podstawowych i ząbkowickich przedszkoli. Dodatkowo pomaga przy prowadzeniu zajęć na Ząbkowickim Uniwersytecie Dziecięcym, bierze czynny udział w uroczystościach, akademiach nie tylko szkolnych, ale i gminnych, a także jest przedstawicielem w poczcie sztandarowym Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Poza tym jest kapitanem drużyny matematycznej w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów przedmiotowych i olimpiad w tym „zDolny Ślązak”, „Olimpiada Matematyczna Juniorów”, „Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej”, „Akademia Wiedzy o Prawie”. Olga jest uczennicą miłą, grzeczną, lubianą przez uczniów i pracowników gimnazjum.

Artysta Roku

Nominowani:

 • Radosław Tarach z zespołem
 • Stanisław Szkaradek
 • Agnieszka Seweryn

Statuetkę otrzymał Radosław Tarach z zespołem - uczestnik i laureat kilkudziesięciu konkursów i festiwali w całej Polsce. Miał przyjemność poznać oraz współpracować z wieloma artystami m.in. Mateuszem Krautwurstem, Mariuszem Szabauem, Majką Jeżowską, Stanem Borysem. Pobierał wskazówki od Grażyny Łobaszewskiej oraz Elżbiety Zapendowskiej. W latach dziecięcych występował w programie „Od przedszkola do Opola” emitowanym w TVP 1 oraz w programie „Must Be The Music” emitowanym w telewizji Polsat. Na swoim koncie ma kilka wydanych piosenek, które możemy usłyszeć w Radiu ESKA. Wraz z zespołem chętnie angażuje się w imprezy organizowane nie tylko na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Bierze aktywny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Jarmarku Bożonarodzeniowym i Wielkanocnym, oraz w innych wydarzeniach kulturalnych naszej społeczności.

Sportowiec Roku

Nominowani:

 • Jarosław Buczko
 • Ewa Błauciak
 • Patrycja Jurkowska

Sportowcem roku 2017 w gminie Ząbkowice Śląskie została Patrycja Jurkowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Posiada sporo osiągnięć na swoim koncie w Kick Boxingu, a wcześniej w Taekwondo. Jest m.in. dwukrotną wicemistrzynią Europy w walkach light contact w wadze do 50 kg, mistrzynią Polski w układach formalnych. W marcu 2017 roku zajęła II miejsce na Mistrzostwach Polski Nowoczesnych Sztuk Walki w Radlinie. Trenuje od 10 lat po 3 razy w tygodniu. Jest młoda, ambitna i zdolna. Sport to jej pasją, a sukcesy na terenie kraju i Europy, to zasługa ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

Działacz Społeczny Roku:

Nominowani:

 • Jerzy Piotrowski
 • Jerzy Organiściak i Marian Biliński
 • Henryk Zięba

Nagroda powędrowała do Jerzego Piotrowskiego - od wielu lat współpracuje z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury oraz z innymi instytucjami na terenie gminy Ząbkowice Śląskie udzielając się społecznie. Jego wyjątkowa działalność polega na codziennym ratowaniu ludzkiego życia oraz uświadamianiu ludziom poprzez naukę i pokazy pierwszej pomocy jak ważna jest bezinteresowna pomoc innym. Od ponad 20 lat z wielkim zaangażowaniem pomaga od podstaw  w organizacji Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz utożsamiany jest z działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża w regionie.

Aktywne Sołectwo Roku

Nominowani:

 • Sołectwo Tarnów
 • Sołectwo Pawłowice
 • Sołectwo Strąkowa

Nagrodę otrzymało sołectwo Pawłowice - Organizują oni wiele różnych przedsięwzięć mających na celu rozwój lokalnej społeczności, aktywizację mieszkańców, integrację wielopokoleniową, co ma  ogromny wpływ na promocję i rozwój gminy Ząbkowice Śląskie. Sołectwo słynie między innymi z tworzenia wieńca dożynkowego, palmy wielkanocnej, zawodów sportowych dla dzieci, akcji „Zielone Pawłowice” – zazielenienie wsi. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego i Jarmarku Wielkanocnego sołectwo bierze udział w konkursach, wystawiając regionalne potrawy, stroiki i dekoracje stołów, zdobywając nagrody, które później służą wszystkim mieszkańcom. Zakupiona siłownia zewnętrzna, jak i doposażenie świetlicy wiejskiej czy projekt z zakresu szkolenia komputerowego są niewątpliwie innowacyjnym działaniem wpływającym na aktywizację i podnoszenie umiejętności mieszkańców sołectwa.

Ząbkowiczanin roku 2017

Halina Antoszczyszyn - wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Stolcu od 23 lat jest organizatorem Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Artystycznych KGW oraz Przeglądu Pieśni Religijnej w Stolcu. Halina Antoszczyszyn jest kierownikiem zespołu wokalnego, gra na akordeonie i harmonii guzikowej. Wraz z zespołem wielokrotnie reprezentowała gminę Ząbkowice Śląskie poza jej obszarem m.in. w Środzie Śląskiej, Strzegomiu, Świdnicy oraz Nowej Rudzie. Mimo swojego „słusznego wieku” jest kobietą niezwykle aktywną i zaangażowaną w życie swojej miejscowości, gminy Ząbkowice Śląskie oraz regionu dolnośląskiego. Jest przewodniczącą Rejonowej Rady Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich, aktywnym członkiem Rady Sołeckiej Stolec, współorganizatorem festynów w Stolcu, a przede wszystkim jest szanowanym wiceprezesem Rejonowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych.

mwinnik / em24.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ząbkowickie Krzywe Wieże rozdane po raz czwarty. Sprawdź nagrodzonych za 2017 rok

  2018-03-01 09:11:23

  gość: ~12f

  Pan Grzegorz Smagacz to nie Frzewianki El Greg a Drzewianki El Greg

 • 2018-03-01 11:04:37

  gość: ~em24

  @~12f

  W artykule wkradła się literówka, dziękujemy za informację. Zostało to już poprawione.

 • 2018-03-01 09:19:44

  gość: ~Były uczeń LO

  Nauczyciel Roku Pani Żuk - cóż, zdawalność matury 100% mnie nie dziwi gdyż uczniów słabszych, którzy mogą zburzyć pomnik tej "wielkiej nauczycielki" po prostu doprowadza to takiego stanu, że matury pisać nie chcą.
  Stawia się ultimatum, matura za rok albo Cię do niej zwyczajnie nie dopuści.

  Nagroda na wyrost.

 • 2018-03-01 09:36:34

  gość: ~jas

  Gratulacje dla pani Żuk. Jest naprawdę świetną nauczycielką. "Albo zdasz dobrze, albo do widzenia". Tak. Bardzo, bardzo się cieszę, nareszcie. Jest bardzo sprawiedliwa,cieszcie się uczniowie, ze jeszcze ma do was cierpliwość i chęć uczenia!

 • 2018-03-01 10:53:52

  gość: ~Prawdziwy były uczeń LO

  Gratulacje dla Pani EWY ŻUK,
  Jest fantastycznym nauczycielem, zaangażowanym, sprawiedliwym i wymagającym za co jej serdecznie dziękuję, dzięki niej matura to formalność a matma na studiach też nie jest straszna.
  A ten niby były uczeń może pomylił szkoły bo liceum to jednak zobowiązuje do jakiegoś poziomu.

 • 2018-03-01 12:20:40

  gość: ~Marcin

  @~Prawdziwy były uczeń LO

  Pani Żuk bardzo wymagająca, ale dobra nauczycielka, z powołania. W ogólniaku jest kilku nauczycieli, którzy nie powinni tam uczyć, to jest fakt, ale są lubiani, bo...nic nie trzeba u nich.

 • 2018-03-01 12:30:03

  gość: ~Kumor

  Patrycja Jurkowska - dziewczyna walczy w Polskiej Federacji Kickboxingu a nie w Polskim Związku Kickboxingu, czyli w jakimś dziwnym tworze, gdzie konkurencja bardzo znikoma i w efekcie dostaje nagrodę. Jarek Buczko po raz trzeci w najlepszej trójce, choć sukcesy w porównaniu do Piotrka Zielińskiego marne. Ewa Błauciak - okej, coś tam w tym roku biegała i jakieś sukcesy miała. Pytanie, kto za rok, kto za dwa lata? Znów te same osoby? A może trzeba poszukać w innych stowarzyszeniach sportowców? Piłka nożna, tenis? Chociaż z tą piłką to tak średnio, bo w Orle nikt z Ząbkowic Śląskich nie gra, a Polonia to typowa amatorka jak się patrzy. Kategoria po kilku latach sama z siebie wymrze, bo zabraknie kandydatów :)) Chyba, że Orzeszek wybuduje basen i objawi się jakiś pływak, a'la Otylia Jędrzejczak.

 • 2018-03-02 10:53:59

  gość: ~kaja

  Gratulacje dla pani E.Żuk. Świetna nauczycielka matematyki. Uczyła mnie 20 lat temu i wiem z doświadczenia, że dzięki niej matematyka na studiach na politechnice nie była straszna. Dziękuję.

 • 2018-03-06 11:02:19

  gość: ~Student

  ostatnio dodany post

  Panią Żuk w liceum osobiście przeklinałem, ale na studiach doceniłem, że dzięki niej coś tam potrafię i poziomem nie odstaję od ludzi z renomowanych szkół we Wrocławiu. A do uczniów ogólniaka jedna dobra rada - uczcie się przedmiotów, z których będziecie zdawać maturę, a inne możecie totalnie olać, byle zdawać. Języki, polski, matematyka i jakiś przedmiot maturalny, resztę przedmiotów (~10) możecie olać.

REKLAMA