Express-Miejski.pl

"Będę ubiegać się o stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich. Wystartuję też do rady miejskiej"

Marcin Orzeszek fot.: mpr

Marcin Orzeszek, w nadchodzących wyborach samorządowych, ponownie będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza. Jego nazwisko pojawi się także wśród kandydatów na radnych. 

- Podtrzymują moje wcześniejsze deklaracje - będę kandydował w jesiennych wyborach samorządowych na stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich. Wielokrotnie powtarzałem, że chciałbym – o ile mieszkańcy wyrażą taką wolę – pełnić to stanowisko przez trzy kadencje. Uważam, że to okres odpowiedni, by zrealizować wiele planów i pomysłów, wprowadzić gminę Ząbkowice Śląskie na tzw. „wyższy poziom” - deklaruje Marcin Orzeszek.

EM: Jak ocenia Pan minione niemalże osiem lat?

Marcin Orzeszek: - Udało nam się wiele zrobić, Ząbkowice Śląskie stały się gminą wiodącą w powiecie i regionie, co pokazują nie tylko rankingi - te bazujące na konkretnych wskaźnikach, jak np. Ranking Zrównoważonego Rozwoju – ale także, a może przede wszystkim, widać to na co dzień. Na terenie gminy powstają nowe domy jednorodzinne i budynki wielorodzinne, nowe firmy, a te już istniejące rozwijają się. Gmina, a tym samym mieszkańcy odnieśli wiele sukcesów. Mamy do czynienia z ciągłym rozwojem całej gminy.

EM: To dosyć ogólna odpowiedź. Czy możemy prosić o konkrety?

Marcin Orzeszek: - Oczywiście. Od trzech lat nie podnosimy stawek podatków, co wyróżnia nas na tle okolicznych samorządów. Udało się to w głównej mierze dzięki spokojnej i rzeczowej współpracy z radą miejską. Kontynuujemy tę politykę, mimo coraz częstszych prób przeniesienia na nasze podwórko „warszawskich wojenek” przez pojedyncze osoby. Wskazując konkretne sukcesy wymieniłbym takę rozpoczęcie budowy krytego basenu - największej inwestycji w najnowszej historii naszej gminy, bardzo oczekiwanej przez mieszkańców. Nie ma tygodnia bym ja lub moi współpracownicy nie otrzymywali pytań od ząbkowiczan dotyczących postępu prac wraz z zapewnieniami oczekiwania otwarcia basenu. Kolejnym sukcesem jest realizowany od początku mojego urzędowania program wodociągowania miejscowości wiejskich. Zmierzamy do zakończenia tego projektu, aktualnie trwają jeszcze prace przy wodociągowaniu trzeciej części Bobolic. To inwestycja, która nie jest widoczna, ale była bardzo potrzebna. Uważam, iż w XXI wieku wodociąg w każdej miejscowości to powinność samorządu, a przecież wystarczy spojrzeć na problemy z tym tematem u naszych sąsiadów. Bardzo istotne jest także to, że w naszej gminie każde dziecko ma zapewnione miejsce w przedszkolu i żłobku, utrzymujemy także jedne z najtańszych posiłków w regionie w przedszkolach i szkołach. Dzieci i młodzież mają zapewnioną bogatą ofertę innych zajęć. Doskonałymi przykładami są Ząbkowicki Uniwersytet Dziecięcy, udział w projekcie „Umiem pływać”, bezpłatne zajęcia z języka niemieckiego i wiele, wiele innych.

EM: A jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Marcin Orzeszek: - Uważam, że ten segment idzie w bardzo dobrym kierunku. Wielkim sukcesem gminy jest nowo powstające Osiedle Owocowe. Sprzedaliśmy na nim 85 działek, możemy na bieżąco obserwować jak rosną tam nowe domy. Co istotne, niemal połowę tych działek nabyły osoby spoza naszej gminy, co oznacza napływ nowych mieszkańców ale także potwierdza atrakcyjność Ząbkowic Śląskich w regionie. Decyzja o sprzedaży działek była kluczowa dla rozwoju miasta w sektorze usługowo – handlowym. Bo to nie tylko wpływy ze sprzedaży, ale również szansa dla lokalnych sklepów i hurtowni. Z czegoś te domy trzeba zbudować, umeblować, wyposażyć. Tym samym wspierany jest rynek pracy, bo zwiększony popyt na materiały i usługi budowlane to więcej pracy dla mieszkańców. To wreszcie większe wpływy z tytułu podatków do budżetu gminy. Jak widać decyzja o sprzedaży tych działek to same plusy. Oprócz sprzedaży przez gminę działek, dużym wzięciem cieszą się również mieszkania w budynkach wielorodzinnych. W ostatnich latach prywatny deweloper wybudował 4 budynki wielorodzinne, w których mieszkania zeszły „na pniu”. To pokazuje, że Ząbkowice Śląskie są atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do życia dla naszych mieszkańców, jak i dla mieszkańców innych gmin, którzy w przeprowadzce do Ząbkowic Śląskich widzą szansę na lepsze życie dla swoich rodzin.

EM: Pomówmy o miejscach pracy, których nigdy za wiele. W tej materii wiele może zależeć od współpracy na linii gmina-prywatny przedsiębiorca. Jak to wygląda w Ząbkowicach Śląskich?

Marcin Orzeszek: - Współpraca z przedsiębiorcami jest w ścisłym kręgu naszego zainteresowania. To oni zapewniają miejsca pracy, gwarantują odpowiedni rozwój w gminie. Dużym sukcesem jest decyzja o budowie nowego zakładu przez firmę BAUD Industries w Ząbkowicach Śląskich, który docelowo zatrudniał będzie około 100 pracowników. Jestem jednak otwarty na szeroką współpracę ze wszystkimi podmiotami, dlatego m.in. uchwaliliśmy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla każdej miejscowości, ale również na bieżąco dokonujemy zmian w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego tak, aby ułatwiać, a nie utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej.

Mówiąc o przedsiębiorcach nie mogę pominąć tych mniejszych, którzy oferują usługi gastronomiczne, hotelarskie i inne, związane z turystyką. Z roku na roku rośnie liczba osób odwiedzających Miasto Krzywej Wieży i Frankensteina, które nie tylko kupują bilety wstępu do naszych atrakcji turystycznych, ale również zostawiają pieniądze w naszych restauracjach, kawiarniach i sklepach. Chcę nadal poszerzać naszą ofertę turystyczną, dlatego na zamku powstał Escape Room, w tym roku otworzymy również Labirynt Luster. Aby trafić z naszą ofertą do jeszcze szerszego grona odbiorców dołączyliśmy do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

EM: Wiele projektów w różnych gminach, powiatach realizowanych jest często w oparciu o finansowanie zewnętrzne. Czy w przypadku Ząbkowic Śląskich jest podobnie?

Marcin Orzeszek: - Priorytetem jest dla mnie rozwój gminy Ząbkowice Śląskie. Przez prawie 8 lat mojej pracy i służby na stanowisku burmistrza Ząbkowic Śląskich pozyskaliśmy na realizację zadań ponad 40 mln złotych ze środków zewnętrznych, na które składa się blisko 150 zrealizowanych projektów. Nie poprzestajemy jednak na tym, wiele nowych projektów już złożyliśmy, niektóre są na etapie oceny formalnej i merytorycznej, inne będziemy składać w najbliższym czasie. Ciężką pracą będę nadal dążył do osiągnięcia celu jakim są Ząbkowice naszych marzeń: nowoczesne i przyjazne.

EM: Wróćmy do tematu wyborów. Czy będzie Pan ubiegać się również o stanowisko radnego rady miejskiej?

Marcin Orzeszek: - Tak. Zgodnie z nową ordynacją wyborczą będę również kandydował do Rady Miejskiej.

EM: Czy ma Pan już gotowy program wyborczy, ewentualnie czy możemy przynajmniej poznać jego zarys?

Marcin Orzeszek: - Jeśli mieszkańcy Gminy Ząbkowice Śląskie w jesiennych wyborach zaufają mi ponownie, zobowiązuję się do dalszego rozwoju gminy, a w szczególności modernizacji dróg i chodników, poprawy jakości środowiska, a przede wszystkim jakości życia mieszkańców oraz kontynuacji rozpoczętych już projektów. Rozwój gminy Ząbkowice Śląskie chciałbym oprzeć na sześciu filarach. Odpowiadają one na potrzeby mieszkańców i są szansą na dalszy rozwój Naszej Małej Ojczyzny. Projekty te będą dotyczyły: tworzenia miejsc pracy poprzez wsparcie przedsiębiorców; rozwoju budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego; upowszechnienia przystępnej opieki dla dzieci, młodzieży i seniorów; poprawy jakości środowiska i zdrowia mieszkańców; modernizacji dróg, chodników, podwórek, budynków, miejsc rekreacji oraz wzbogacania oferty kulturalnej i sportowej oraz rozwoju turystyki.

Przed wakacjami zapoznam Państwa ze szczegółami projektu „RAZEM BUDUJEMY WSPÓLNĄ PRZYSZŁOŚĆ”. Chciałbym, aby dalsza praca nad rozwojem naszej gminy odbywała się w ścisłej współpracy samorządu z mieszkańcami i przedsiębiorcami, do której wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.

em

46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • "Będę ubiegać się o stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich. Wystartuję też do rady miejskiej"

  2018-02-28 08:46:34

  gość: ~Krzysztof

  Ale masło maślane. Same sukcesy A mieszkańców coraz mniej i większość codziennie rano do LG albo Amazona do pracy jedzie...

 • 2018-02-28 08:50:54

  gość: ~marek

  Proponuję jeszcze stworzyć w tym betonowym zamku gabinet figur woskowych z sylwetkami twórców tych regionalnych sukcesów.

 • 2018-02-28 09:11:09

  gość: ~Leh

  Powodzenia! Najlepszy Burmistrz

 • 2018-02-28 20:14:04

  gość: ~do warszawy

  @~Leh
  wyślijmy go w nagrodę do Warszawy!!!!!

 • 2018-02-28 09:19:06

  gość: ~Jacek

  Jak zwykle nasza mentalność: zawiść i totalna krytyka wszystkiego..a gołym okiem widać że miasto bardzo się zmieniło w przeciągu ostatnich lat.

 • 2018-02-28 09:24:56

  gość: ~Pol

  Ja tam orzeszka popieram. Dużo się w Ząbkowicach zmieniło na plus, chyba pana z kotem w nazwisku to musi to strasznie boleć :-)

 • 2018-02-28 09:50:25

  gość: ~refleksyjny

  @~Pol
  Możesz wymienić choć jedną zmiane na plus - taką "wartość dodaną", która przesądza, że Orzeszek zrobił więcej niż poprzednik byłby w stanie przez następne dwie kadencje ?? Po czym wnosisz, że tak by było ?
  Jesteś w stanie podeprzeć się jakimkolwiek merytorycznym argumentem ?

 • 2018-02-28 13:06:25

  gość: ~Pol

  @~refleksyjny
  Hm, mogę. Bp ilość wyremontowanych dróg i chodników. Grunwaldzka, Kościuszki, Żeromskiego, ziebicka, Staszica, drogi wewnętrzne na wsiach... można wiele wymieniać. Oprócz tego wskazalbym fakt, że jak robią te inwestycje to owszem, w trakcie wychodzą takie czy inne problemy, niedociągnięcia jak zwał tak zwał. Ale koniec końców robią to dobrze i poprawiać nie trzeba.
  Baud buduje nowy zakład, zwiększa zatrudnienie. Skoro tu dla przedsiębiorców jest tak źle, to czemu jednak tu buduje, a nie np w Dzierżoniowie czy Bielawie?
  Moje dzieci w przedszkolu miały naprawdę dobre jedzenie, a płaciłem bodajże 5 zł dziennie czy coś koło tego. To naprawdę mało, sprawdź czy gdzieś w okolicy zapłacisz mniej. I nie miałem problemu z zapisaniem ich do przedszkola, a mój kuzyn z Dzierżoniowa już miał, szukanie, brak.miejsc. zresztą w mediach dużo o tym było.
  Miasto jest czystw, regularnie sprzątane. Wcześniej tego nie było.
  Też robia inne ciekawe projekty co jakiś czas, jak np uniwersytet dziecięcy, z którego moje dzieci były bardzo zadowolone.
  To tak na pierwszy rzut, na szybko, można więcej wymieniać... takie mam.zdanie.

 • 2018-02-28 20:11:02

  gość: ~aaa

  @~Pol
  czasami zastanawiam się kto pisze takie opinie... Moze nie o tym samym miejscu mówimy?

  Dzierżoniów odskoczył o lata do przodu. to już inna liga. inne horyzonty. a tu - taki potencjał zmarnować!

 • 2018-02-28 21:33:19

  gość: ~ech

  @~aaa
  Zgadzam się, że potencjał został zmarnowany. Ale nie przez orzeszka, a w latach '90 jak wypuszczono z Ząbkowic GE i odpuszczono strefę. To nie wina orzeszka, on stara się i naprawdę dużo robi, by to naprawić. Moje zdanie jest takie, że dzięki jego pracy i zaangażowaniu które (nie bądźmy śmieszni) nie ogranicza się do odwiedzin dzieci i seniorów miasto staje się nowocześniejsze. Robi co może i robi dużo. Ja także będę go popierał. Mam nadzieję, ze nadal będzie burmistrzem, bo w tym momencie zmiana na tym stanowisku skończy się tylko gorzej dla ząbkowic

 • 2018-03-03 06:13:33

  gość: ~Jeszcze ząbkowiczanin

  @~ech
  To też prawda. Kryminalne zaniedbania poprzedników ("Za mojej kadencji żadna specjalna strefa ekonomiczna nie powstanie" mawiał poprzednik o ukraińsko brzmiącym nazwisku) to jedno, a zwykłe lenistwo Orzeszka oraz traktowanie mieszkańców jak głupców (bo przed drugą kadencją obiecał nowego tajemniczego inwestora, a potem temat ucichł) i dojne krowy (obskakiwanie festynów i pozowanie do fotografii z uśmiechem) to problem tu i teraz. Kurczące się miasteczko wymaga radykalnych rozwiązań i nowych wizji. Czy mieszkańcy Ząbkowice na tyle zmądrzeli aby pójść jedyną drogą z perspektywą przyszłości dla miasta i powiatu i wybrać uczciwych i pracowitych patriotów lokalnych? Polaków, a nie przesiedlonych w ramach Akcji Wisła Ukraińców i Łemków, którzy nas traktują jak bydło dojne? Dzierżoniów był w czarnej dziurze 25 lat temu, a teraz prężnie się rozwija. A u nas od 10 lat narzekania ale brak akcji. Dość tego. Precz z lenistwem! Precz z Orzeszkiem! Ząbkowicom potrzebny nowy energiczny menedżer!

 • 2018-03-07 21:09:50

  gość: ~mnm

  @~ech
  Potrzebna ci lekcja z historii najnowszej. Człowieku ! Co burmistrz miał i ma do do prywatyzacji GE. Wystarczy trochę posłuchać, poczytać na temat afer prywatyzacyjnych w Polsce, właśnie w latach 90 ub.wieku. A słyszałeś coś o prywatyzacji Ciechu ? Kto na to miał wpływ ? Z pewnością nie samorząd.

 • 2018-03-01 06:04:39

  gość: ~Propaganda

  @~Pol
  A ul.KOLEJOWA,to co?

 • 2018-03-01 06:18:17

  gość: ~Pol

  @~Propaganda
  A ul. Kolejowa to sztandarowy bubel kotowicza.

 • 2018-03-01 08:45:07

  gość: ~xxxx

  @~Pol
  Podobnie jak ziębicka

 • 2018-03-01 13:32:46

  gość: ~Propaganda

  @~Pol
  ale obecne władze,jako kontynuatorzy Kotowicza,miały wyegzekwować naprawę fuszerki i do dzisiaj NIC.

 • 2018-02-28 12:02:31

  gość: ~Jeszcze ząbkowiczanin

  12 000 zł co miesiąc, plus trzynastka oraz inne dodatki. Tylko dlatego startuje burmistrz. Powiat pod względem dzietności zajmuje drugie miejsce od końca, bezrobocie oficjalnie blisko 200% średniej krajowej, a wynag5rodzenie burmistrza stałe i nie zależy od poprawy tych wskaźników. Nie ma nowych zakładów pracy bo burmistrzowi się nie chce ciężko pracować i zabiegać o inwestorów, woli obskakiwać festyny i zajadać się a potem po cichu chwalić się (dzisiaj obskoczyłem 2 festyny i więcej nie dam rady). Aby zyskać głosy upublicznia budowę basenu krytego (kto tam będzie chodził jak młodzież stąd ucieka?), który będzie tylko kulą u nogi biedniutkiego powiatu.

  W zasadzie po co nam taki burmistrz? Kobierzyce miały burmistrza z prawdziwego zdarzenia, wiedział za co bierze pieniądze i jeździł oraz załatwiał inwestorów. A ząbkowicki tylko za 12 00 złotych miesięcznie pierdzi w stołek i chwali się ile festynów obskoczył. Dość tego.

 • 2018-02-28 13:18:46

  gość: ~Przemek

  @~Jeszcze ząbkowiczanin
  Kobierzyce miały bliskość Wrocławia i inne cechy geopolityczne. Trzeba mierzyć realnie :)

 • 2018-02-28 13:43:37

  gość: ~Jeszcze ząbkowiczanin

  @~Przemek
  To prawda, ale zanim cokolwiek osiągnął to musiał się napracować.
  Można powiedzieć: Jaki pan taki kram, ale wystarczy popatrzeć na Dzierżoniów, który jeszcze 20 lat temu było sporą dziurą.
  Z doświadczenia wiem, że niejedna inwestycja w Polsce przeszło nam koło nosa tylko dlatego, że nikt się nie interesował inwestorami w naszych ministerstwach. Jak kiedyś Philips chciał inwestować w Polce to go zbyli w naszych ministerstwach, traktowali jak natrętów domagających się nie wiadomo czego, a w Czechach od razu przyszedł do delegacji Philipsa PCE minister gospodarki i zapytał: Co możemy dla państwa zrobić, aby państwo u nas zainwestowali?
  Oczywiście, inwestycja poszła do Czech. Wstyd mi było za nasze ministerstwa.

  Podobnie kiedy jakaś zagraniczna firma wygra przetarg w Czechach, czeski minister albo ambasador osobiście udają się do zarządu tej zagranicznej firmy i dosłownie proszą, aby część usług/robót zlecono czeskim firmom, Nasi politycy to śmierdzące lenie i nie mają nawyku lobbowania za polskimi firmami u kontrahentów zagranicznych którzy wygrali w Polsce wielkie przetargi.

  Podobnie z wieloma innymi inwestycjami w Polsce. Lenistwo i głupota naszych działaczy samorządowych i polityków jest porażająca i Orzeszek nie jest tu wyjątkiem, niestety. Powiat ząbkowicki powoli zamiera i za 15 lat nie będzie miał racji bytu.
  Orzeszek jest po prostu typowym leniem z ograniczonym horyzontem - taki typowy wiecznie uśmiechnięty bajarz-hamulcowy. Po co nam taki balast?

 • 2018-03-01 23:33:06

  gość: ~hmmm

  Jarek gdzie Ty Kobierzyce do Ząbkowic porównujesz?

 • 2018-02-28 12:37:29

  gość: ~Kombajn

  Najlepsza decyzja dla miasta

 • 2018-02-28 12:45:41

  gość: ~123

  ponad 1000 złotych diety radnego to lepsze niż nic.

 • 2018-02-28 14:58:01

  gość: ~cóż

  @~123
  Każdy ma szansę, próbuj

 • 2018-02-28 16:06:35

  gość: ~werka

  Super! Ciesze sie bardzo! Widać zmiany w Zabkowicach golym okiem! Oby tak dalej!

 • 2018-02-28 16:49:41

  gość: ~Verbis

  @~werka
  dobrze, że tylko jednym gołym okiem bo już dwoma i na dodatek otwartymi to jakoś inaczej do widać

 • 2018-02-28 18:30:34

  gość: ~przyjezdny

  Biedne, bez szans to miasto z Orzeszkiem burmistrzem i jego "elipą" prezesów. Skok na kasę, układy i brak kompetencji. Smutne miasto. Żal.

 • 2018-02-28 19:36:38

  gość: ~bb

  Widząc komentarze i opinie ludzi jasnym jest, że niestety, ale Orzeszek zostanie burmistrzem - czyli zamiast rozwoju będzie dalsza stagnacja. DRAAAAAAAAAAAAAMAT!!!!!!

 • 2018-02-28 19:50:31

  gość: ~Ja

  @~bb
  A który to poprzedni burmistrz tak wielce rozwiną miasto? Jak firmy uciekały z Ząbkowic to Orzeszek nie był burmistrzem, jaki on miał wpływ na brak strefy ekonomicznej? Wszystkich anty proszę o podanie konkretnego planu rozwoju miasta.

 • 2018-02-28 19:48:26

  gość: ~MM

  Najlepszy burmistrz, który mógł się trafić Ząbkowicom Ślaskim. Innego kandydata nie widzę!

 • 2018-02-28 20:11:22

  gość: ~rooster

  Taa,jego najlepsza inwestycja-najdrozszy sraczyk w parku ot co

 • 2018-02-28 20:54:10

  gość: ~szanowny panie

  @~rooster
  Koronny argument: "sraczyk w parku". Brawo! Sraczyk był potrzebny i dobrze że powstał. I dobrze że estetyczny choć nie tani bo miał służyć przez lata. A to, że kilku palantów nie potrafiło skorzystać z niego zgodnie z przeznaczeniem, że notorycznie był zapychany i niszczony, to nie jest wina burmistrza tylko mieszkańców. Tak więc argument marnej jakości.

 • 2018-02-28 21:57:18

  gość: ~Pol

  @~szanowny panie
  Sracz to sracz, srałeś Pan tam jak tak no koszt urzędu masz Pan złote kurki i srajtaśme.

 • 2018-02-28 21:17:42

  gość: ~Piotr

  Znowu, imprezy,swawola nic poza tym. Brak perspektyw,tylko gówniane firmy od Legrand po mik i zumet co marnie płacą i oszukują ludzi. To te pozytywy? A remonty ciągłe zamki,sramki i ulice litości.

 • 2018-02-28 21:36:12

  gość: ~ech

  @~Piotr
  Jeśli któraś z tych firm w jakikolwiek sposób oszukuje ludzi, to od tego jest policja i prokuratura. Co ma to wspólnego z orzeszkiem? Otóż nic, ale zawsze miło się "dowartościować" opluwając ANONIMOWO kogoś, kto próbuje działać i pracować. A, tak, zapomniałem - nie wolno publicznie krytykować, bo orzeszek się mści.. hahaha xD ech, komuna jak żywa u niektórych

 • 2018-02-28 22:09:51

  gość: ~Dariusz

  @~ech
  Po części ludzie mają rację, czytaj ze zrozumieniem, chcą zarabiać mieszkać na miejscu. Kto z komuny to widać dobrze że milici i ORMO nie wpisałeś ,bo pewnie pierwszy byś poleciał ha ha . Zawsze można pogadać wolny kraj.

 • 2018-02-28 23:19:47

  gość: ~bodek

  Basen wychodzi zawsze przed wyborami. Co się stało po wyborach z planami basenu ?
  Przedszkola będą jeszcze bardziej dostępne bo młodzież wyjeżdża.
  Kanalizacja - Tarnów zrobiony za poprzedników.
  Drogi - najgorsze w Polsce (patrz np na złodziejówce )
  Zakłady - powstał w Tarnowie ale wykupił pół Ząbkowice z dworcem autobusowym włącznie !
  Szkoły - nie jest zainteresowany.
  Sport - nie jest zainteresowany.
  Kultura- działa Uniwersytet Trzeciego Wieku i targi produktów regionalnych na rynku.

 • 2018-03-01 05:52:37

  gość: ~Xxx

  @~bodek
  Lepszego Bumistrza nie bedzie to cieszcie się kogo macie :-)

 • 2018-03-01 07:20:19

  gość: ~Ja

  @~bodek
  Jak Orzeszek nie jest zainteresowany sportem, to ty nie wiesz że i gdzie żyjesz. Wyjdź z meliny na światło dzienne, wytrzeźwiej a potem napisz coś z sensem.

 • 2018-03-01 10:28:56

  gość: ~leo

  Orzeszek jest dobry w Wszechstronnym Ujezdzaniu Konia-to jego sport!!!

 • 2018-03-01 12:06:17

  gość: ~nikt

  nie ma miejsc pracy nie ma zakładu duzego a są tereny trzeba ruszyć tyłek i szukać inwestorów bo samymi zdjęciami tu i tam nie poprawi się sytuacja w ząbkowicach

 • 2018-03-01 13:51:33

  gość: ~fff

  @~nikt

  Orzeszek od dwóch lat podnieca się Baudem, w którym średnie zarobki brutto na poziomie 2300 zł. Za taką kwotę nikt normalny pracował nie będzie, skoro może sobie zrobić dzieci, ubrać je w lumpach i mieć kilka stówek na czysto. Dodatkowo OPS pomoże, bliscy pomogą i 2300 się uzbiera bez wychodzenia z domu

 • 2018-03-02 21:51:53

  gość: ~Rahu

  Zrobię sobie kanapki na śniadanie, będę też zaparzać herbatę.

 • 2018-03-03 11:18:51

  gość: ~piopio

  Nie ma co ukrywać ale Ząbkowice są w czołówce najbiedniejszych powiatów w Polsce już nie będe pisał że w woj.Dolnośląskim bo tutaj to już totalna czołówka aż dziwne że to powiat a nie duża wieś.Jedyne czym się może pochwalić Burmistrz to Krzywa Wieża i Ratusz a tak po za tym nic tu nie ma same sklepiki na Rynku,ciucholandy i menele które stoją na pierzei i chlają piwo albo wóde i nadodatek zebrają.Kolej w Ząbkowicach niby czynna ale co z tego jak nawet nie ma kontaktu z Wrocławiem żeby jakoś ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy autobusy są ale co z tego jak niektóre są niedopasowane do godzin pracy.Tak w skrócie wyglądają Ząbkowice ale tak zawsze było jest i chyba niestety będzie bo niewygląda żeby coś się zmieniło

 • 2018-03-03 17:22:20

  gość: ~123

  Widze ze doba to za pisem jest

 • 2018-03-03 20:23:09

  gość: ~piopio

  @~123
  Powiem ci że ja akurat jestem za Platformą Obywtelską a mimo wszystko nie przepadam za Burmistrzem dlatego że mało dba oto żeby coś było lepiej w tym mieście i narazie nie widzę żeby cos robił w tym kierunku żeby było lepiej

 • 2018-04-05 04:17:25

  gość: ~Adablo1

  ostatnio dodany post

  Orzeszka nawet dobrze rządzi chyba nie jest skumany z klerem!dzieki za j@

REKLAMA