Express-Miejski.pl

2018 rok w „expressowej” pigułce [część IV]

2018 rok w „expressowej” pigułce fot.: em24.pl

Które tematy poruszane przez nas w 2018 roku cieszyły się największym zainteresowaniem i najbardziej absorbowały mieszkańców powiatu ząbkowickiego?

Publikujemy ostatnią część cyklu pt. 2018 rok w „expressowej” pigułce, który ma na celu skrótowe podsumowanie mijającego roku. W cyklu wybraliśmy dla Was po kilka materiałów z każdego miesiąca, które cieszyły się największym zainteresowaniem (wg ilości odsłon) oraz tych, które według naszej subiektywnej opinii były najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców.

Październik:

Dziesiąty miesiąc roku rozpoczęliśmy od informacji związanej z akcją Centralnego Biura Śledczego Policji w Ząbkowicach Śląskich, podczas której zatrzymano członków zarządu Banku Spółdzielczego. Kilka dni później bank wystosował komunikat, w którym poinformował, że pieniądze w banku są bezpieczne.

W tym samym czasie w Złotym Stoku mieszkańcy w ramach protestu blokowali przejazd drogą krajową nr 46. Domagali się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwiększenia bezpieczeństwa na odcinku drogi, która przebiega przez miasto. Na początku października doszło też do pobicia mężczyzny w ząbkowickim parku miejskim. Na skutek odniesionych obrażeń 39-latek zmarł.

W pierwszej połowie miesiąca opublikowaliśmy również pierwszą informację dotyczącą zbiórki pieniędzy dla Ignacego Goryluka. 9-letni ząbkowiczanin cierpi na dziecięce czterokończynowe porażenie mózgowe. Aktualnie zebrano już całą kwotę potrzebną na operację chłopca. Teraz trwa zrzutka na opłatę rehabilitacji 9-latka po zabiegu.

W połowie miesiąca uczestniczyliśmy także w 70-leciu istnienia klubu GLKS Zamek Kamieniec Ząbkowicki, a wcześniej również w Kamieńcu Ząbkowickim byliśmy obecni na spotkaniu mieszkańców i władz kamienieckiej gminy z Witoldem Bańką, ministrem Sportu i Turystyki. Odwiedziliśmy także powstający w ząbkowickiej strefie ekonomicznej zakład Baud, gdzie miało miejsce uroczyste zawieszenie wiechy.

Październik to miesiąc wyborów samorządowych i w zasadzie nie było dnia, za wyjątkiem ciszy wyborczej, żeby na portalu nie pojawiła się przynajmniej jedna informacja dotycząca tego tematu. Wśród Czytelników spore poruszenie wywołał temat przedwyborczej debaty, jaką próbował zorganizować Dariusz Jagieła - kandydat na burmistrza Ząbkowic Śląskich. Były też materiały wyborcze niemal wszystkich kandydatów, którzy w siedmiu gminach powiatu ząbkowickiego ubiegali się o stanowisko włodarza.

Po zakończeniu ciszy wyborczej przez całą noc informowaliśmy o wynikach wyborów samorządowych 2018. Jako pierwsi przekazaliśmy Czytelnikom nazwisko nowego burmistrza gminy Ziębice. Już w nocy ukazały się też informacje o wygranej Marcina Orzeszka, Łukasza Białkowskiego czy Grażyny Orczyk. W kolejnych godzinach na bieżąco uzupełnialiśmy też informację nowych składów rad gminnych i miejskich. Jako pierwsi podaliśmy również skład rady powiatu ząbkowickiego szóstej kadencji.

Z przedwyborczym i powyborczym okresem wiązały się także zmiany personalne na stanowiskach kierowniczych. Rada nadzorcza z funkcji szefa PWiK Delfin odwołała Piotra Szymańskiego, a w gminie Kamieniec Ząbkowicki stanowisko sekretarza stracił Stanisław Gołębiowski, który w wyborach nieudanie ubiegał się o powrót na stanowisko włodarza złotostockiej gminy.

W październiku nie zabrakło też humorystycznych materiałów, jak np. ten, w którym 38-latek skradł z dyskontu blisko 1200 naklejek, bo chciał mieć „własny gang”. Były również przykre momenty, jak zdarzenie z początku miesiąca, kiedy podopieczna Domu Pomocy Społecznej „Zamek” w Opolnicy zadławiła się podczas obiadu i ostatecznie poniosła śmierć. Końcem miesiąca poinforowaliśmy również Czytelników o przyczynach spękań na ścianach Krzywej Wieży, które spowodowały, że obiekt został wyłączony z użytkowania.

Listopad:

Na początku miesiąca poinformowaliśmy o kolejnych roszadach na stanowiskach. Tym razem wójt Stoszowic zwolnił dotychczasową sekretarz gminy Iwonę Aibin. W ząbkowickim urzędzie miejskim poznaliśmy natomiast nazwisko nowego zastępcy burmistrza. Od 1 stycznia jest nim Dariusz Małozięć.

Nasze słupki statystyczne do czerwoności rozgrzał temat związany z tzw. „psią grypą”, czyli masowym braniu przez policjantów zwolnień lekarskich. Średnio co drugi mundurowy pełniący służbę w pierwszej połowie listopada przebywał na tzw. L4. Miało to związek z protestem w sprawie braku podwyżek dla tej formacji.

Listopad to także pierwsze sesje dla nowo wybranych rad gmin, miejskich i powiatu. Radni wybrani w demokratycznych wyborach zgodnie z obowiązkiem złożyli ślubowanie i podjęli swoje pierwsze uchwały. W drodze głosowań wyłoniono m.in. przewodniczących rad i składy komisji. Na sesji rady powiatu radni spośród siebie wybrali starostę, jego zastępcę oraz skład zarząd powiatu. Funkcję starosty nadal pełni Roman Fester, jego zastępcą jest Waldemar Wieja, a w skład zarządu powiatu wchodzą Justyna Giryn, Andrzej Regner oraz Robert Szwarc. Przewodniczącym rady powiatu ząbkowickiego wybrano Dariusza Marcinków.

W listopadzie opublikowaliśmy również informację o wyborze na wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Gwoździa, który w poprzedniej kadencji był radnym rady powiatu ząbkowickiego

W tym roku 11 listopada przypadła też setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej z siedmiu gmin powiatu ząbkowickiego zorganizowano uroczystości z tej okazji. My uczestniczyliśmy m.in. w Ząbkowickim Biegu Niepodległości, szkolnej akademii, która miała miejsce w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, wojewódzkiej akademii OHP, uroczystej sesji w gminie Bardo, III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Stoszowicach, obchodach 100-lecia odzyskania Niepodległości w Złotym Stoku oraz Kamieńcu Ząbkowickim.

Także w listopadzie w Banku Spółdzielczym w Ząbkowicach Śląskich nastąpiły zmiany personalne. Rezygnację z pełnienia funkcji szefowej złożyła długoletnia prezes.

Grudzień:

Na początku grudnia informowaliśmy o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zadecydował, że Edward Szulin nadal może sprawować mandat radnego w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Sprawa związana z jego odwołaniem ciągnęła się ponad dwa lata. Poruszyliśmy także temat związany z opóźnieniami przy inwestycjach drogowych. O przyczynach takiego stanu rzeczy mówił Antoni Drożdż z Zarządu Dróg Powiatowych. Jako pierwsi opublikowaliśmy informację o nazwisku nowej wiceburmistrz Ziębic, a także zrelacjonowaliśmy grudniową sesję budżetową w tejże gminie. Sporym zainteresowaniem cieszył się także temat związany ze wzrastającymi opłatami za odbiór odpadów komunalnych na terenie gmin

Grudzień przyniósł także kolejne smutne informacje. W pierwszej połowie miesiąca na terenie składu opału w Ząbkowicach Śląskich znaleziono ciało mężczyzny. Lekarz stwierdził jego zgon. Dwa dni później z wychłodzenia zmarł mieszkaniec Lasek, a nazajutrz na krajowej ósemce za Ząbkowicami Śląskimi w stronę Szklar doszło do śmiertelnego wypadku, w którym zginął 41-letni mieszkaniec Wrocławia jadący Hondą. W połowie grudnia w Ziębicach doszło do wybuchu gazu, w którym poszkodowany został mężczyzna, a także do dwóch prób samobójczych na terenie powiatu. Jedna okazała się skuteczna. Miesiąc i tym samym rok zamknęliśmy także przykrym akcentem - 29 grudnia na drodze krajowej nr 8 i także na odcinku między Ząbkowicami Śląskimi a Szklarami doszło do kolejnego śmiertelnego w skutkach wypadku, w którym zginął 22-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego.

W grudniu rozmawialiśmy także z Piotrem Białokrytym - liderem Szlachetnej Paczki w Ząbkowicach Śląskich, odwiedziliśmy wszystkie gminy powiatu ząbkowickiego oraz starostwo, gdzie końcem roku podejmowano uchwały budżetowe na 2019 rok, braliśmy udział w jarmakach bożonarodzeniowych, które obywały się w Bardzie, Srebrnej Górze, Ząbkowicach Śląskich i Ziębicach, uczestniczyliśmy w otwarciu ul. Głównej w Bardzie, przeprowadziliśmy wywiad z ks. Wojciechem Jakubisiakiem dotyczący istoty świąt Bożego Narodzenia i byliśmy także w Starczowie, gdzie miejscowi strażacy-ochotnicy przy pomocy gminy i władz sołectwa przygotowali żywą szopkę bożonarodzeniową.

W połowie 2018 roku rozpoczęliśmy także cykl przygotowany z myślą o świeżo upieczonych rodzicach i ich pociechach, który kontynuujemy także w 2019 roku. Regularnie odwiedzamy szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich i uwieczniamy kilkudniowe Maleństwa.

Urodzeni w 2018 roku w szpitalu św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich [KLIK]

Urodzeni w 2019 roku w szpitalu św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich [KLIK]

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA