Express-Miejski.pl

Zasłużeni mieszkańcy gminy Bardo otrzymali wyróżnienia. Sesja z okazji Święta Niepodległości [foto]

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bardzie z okazji Święta Niepodległości fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

11 listopada w sali wielofunkcyjnej Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, na której wręczono odznaczenia dla zasłużonych.

Wyróżnieni zostali mieszkańcy, który swoją postawą przyczynili się do rozwoju gminy Bardo na wielu płaszczyznach. Wręczenie odznaczeń poprzedziło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, by uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wyróżnienia z rąk burmistrza Krzysztofa Żegańskiego i Andrzeja Kardasia - przewodniczącego rady miejskiej otrzymali:

Maria Duma – wieloletnia przewodnicząc koła Caritas w Bardzie, nauczyciel języka polskiego, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Bardzie oraz dyrektor Szkoły Specjalnej w Opolnicy. Osoba niezwykle ciepła, której zaangażowanie w życie społeczne mieszkańców gminy to codzienność. W 2003 roku otrzymała tytuł zasłużonej dla Gminy Bardo.

Krystyna Domska-Bujnowicz – wieloletnia dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Opolnicy, radna rady miejskiej w Bardzie, społecznik, artystka, inicjatorka i organizatorka memoriału szachowego im. Janusza Bujnowicza. Dzięki swojemu zaangażowaniu w zawodach uczestniczą rzesze zawodników z całego powiatu już od 16 lat. W 2004 roku została nagrodzona tytułem zasłużona dla Gminy Bardo.

Kazimierz Bobula – sybirak, jest żywym świadectwem okrucieństw, jakie przeszli Polacy z rąk agresorów podczas II wojny światowej. Wieloletni Prezes Koła Związku Sybiraków w Bardzie. Pielęgnuje pamięć o sybirakach zmarłych od nieludzkiego traktowania na obczyźnie. Obecnie Honorowy Prezes Związku Sybiraków w Bardzie. Za swoje zaangażowanie w 2004 roku otrzymał tytuł zasłużony dla Gminy Bardo.

Andrzej Witek – przez cztery kadencje radny powiatowy i członek zarządu Powiatu Ząbkowickiego. W przeszłości rady rady miejskiej w Bardzie i wieloletni Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Bardzie. Po 13 latach przerwy reaktywował Klub Sportowy Unia Bardo, którego był prezesem przez 24 lata. Dzięki jego działalności w rozwój klubu, Unia Bardo obecnie przeżywa swoje największe sukcesy, występując na boiskach czwartej ligi dolnośląskiej. Do dnia dzisiejszego angażuje się w życie sportowe Barda oraz udziela społecznie na wielu płaszczyznach.

Katarzyna Grabań - społecznik, z wielkim zaangażowaniem działa na rzecz swojej małej ojczyzny – wsi Janowiec. Pisze projekty i organizuje wiele przedsięwzięć angażując do tego liczne grono mieszkańców Janowca. To z jej inicjatywy zorganizowano pierwszą Noc Świętojańską w Bardzie. Dzięki staraniom jej oraz męża w Janowcu powstała świetlica wiejska. Jako jedna z pierwszych osób założyła gospodarstwo agroturystyczne w powiecie.

Fryderyk Żaba – były radny rady miejskiej w Bardzie, działacz i członek zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Były sołtys wsi Przyłęk i wielki społecznik, szczególnie zaangażowany w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku, będąc jego prezesem. Jego działalność społeczna została doceniona poprzez nadanie tytułu Zasłużonego dla Gminy Bardo w 2006 roku.

Edward Ostaszewski – radny rady miejskiej w Bardzie, sołtys Brzeźnicy. Jako działacz i społecznik w 2005 roku został nagrodzony tytułem zasłużony dla Gminy Bardo. Jeden z najprężniej działających rolników na terenie samorządu.

Henryk Rożniatowski – wieloletni sołtys Przyłęku, aktywista i społecznik. Były prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku. Jego pracę doceniają wszyscy mieszkańcy Przyłęku, wybierając go kolejny raz na swojego reprezentanta (sołtysa). Niezwykle oddany pracy na rzecz społeczności, dzięki jego uporowi i dążeniu do obranych celów powstało wiele cennych inwestycji oraz inicjatyw w sołectwie. Na szczególnie uznanie zasługuje podkreślenie jego zaangażowania w budowę Gimnazjum Publicznego w Przyłęku. W 2005 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Gminy Bardo.

Leszek Anklewicz – radny rady miejskiej, wieloletni sekretarz w urzędzie miasta i gminy Bardo, a następnie przez trzy kadencje burmistrz miasta i gminy. W czasie, gdy pełnił rolę włodarza, na terenie miasta i gminy zrealizowano wiele ważnych inwestycji dla mieszkańców.

Carl Hamerling – otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo w  2007 roku. Posiada także tytuł Zasłużonego dla Gminy Bardo. Od prawie 30 lat prowadzi fundację pomocy Polsce. Dzięki niemu do kraju trafiła niezliczona ilość darów w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, mebli, odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętu szkolnego. Wspomagał pieniężnie osoby niepełnosprawne (m.in. dla mieszkanki ul. Głównej przeznaczył na zakup protezy znaczną sumę pieniędzy). Niezwykłą pomoc i wsparcie ofiarował gminie i jej mieszkańcom podczas powodzi stulecia w 1997 roku.

Maria Majkowska - radna rady miejskiej w Bardzie oraz przewodnicząca rady miejskiej, pierwsza dyrektor gimnazjum na terenie gminy, ceniona przez młodzież i rodziców, nauczyciel historii.

Pośmiertnie odznaczeli zostali:

śp. Bogdan Ziętek – wielki artysta, malarz i rzeźbiarz. W jego pracach pojawiał się stały motyw – uwielbienie kobiety. Mawiał: "Mam powołanie do pięknych kobiet. Są tylko moje. A ja żyję tylko dla nich. To cały mój świat" Był autorem wielu wystaw oraz bohaterem filmów dokumentalnych realizowanych przez studentów z szkoły filmowej w Łodzi. W 2004 roku przyznano mu tytuł Zasłużonego dla Gminy Bardo.

śp. Leon Piątak – były radny rady miejskiej w Bardzie, lekarz oraz długoletni kierownik Przychodni Zdrowia w Bardzie. Społecznik. Za swoją działalność na rzecz gminy został w 2003 roku nagrodzony tytułem Zasłużonego dla Gminy Bardo.

śp. Adolf Liżewski – radny rady miejskiej w Bardzie oraz przewodniczący rady miejskiej. W przeszłości również nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Śląskie. Bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym oraz wspierał mieszkańców Barda. 

śp. Jan Majkowski – dyrektor Bardeckich Zakładów Papierniczych oraz dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bardzie. Ogromny miłośnik przyrody i esteta. Dzięki jego pasji do kwiatów i roślin powstało wiele pięknie ukwieconych miejsc w Bardzie. Jego życie społeczne było równie ważne - na pierwszym miejscu stawiał pomoc drugiemu człowiekowi.

Po wręczeniu odznaczeń Dariusz Szewczyk - aktualny prezes koła Sybiraków w Bardzie odczytał zarządzenie burmistrza Krzysztofa Żegańskiego dotyczące powołania Honorowego Komitetu Budowy Pomnika upamiętniającego odzyskanie niepodległości przez Polskę, który w przyszłości ma stanąć na bardzkim rynku. W jego skład wchodzą: burmistrz Krzysztof Żegański, proboszcz Mirosław Grakowicz, Dariusz Szewczyk - prezes Związku Sybiraków w Bardzie, Kazimierz Bobula - honorowy prezes Związku Sybiraków w Bardzie, Barbara Strzelec oraz Kamil Witek - radni rady miejskiej w Bardzie. W międzyczasie wręczono też odznaczenia Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Z rąk prezesa bardzkiego koła Henryka Chodorowskiego odebrali je: Maria Siwicka, Janina Topolanek i Kamila Stachniuk.

Pod koniec sesji radni mijającej kadencji odebrali z rąk władz miasta podziękowania i upominki za czteroletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności, a  uroczystość zakończył krótki występ przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie z filią w Przyłęku.

ms. / em24.pl

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zasłużeni mieszkańcy gminy Bardo otrzymali wyróżnienia. Sesja z okazji Święta Niepodległości [foto]

  2018-11-12 10:10:53

  gość: ~xxx

  szkoda, że nie wszystkich zasłużonych upamiętniono

 • 2018-11-12 10:36:45

  gość: ~Antek

  A ja tak myślę, bo ja prosty chłop jestem, by miast tego rynkowego pomnika, to jednak tego Nepomucena na most przywrócić? Miał być, a nie ma :(

 • 2018-11-12 10:55:43

  gość: ~AKA

  Pamiętano tylko o tych zasłużonych, którzy zasłużyli się miastu i obecnemu burmistrzowi, czy to prywatnie czy zawodowo, będąc jego przełożonymi i wynosząc go na piedestał. Jeżeli ktoś przysłużył się miastu, ale nie przysłużył obecnemu panującemu to na nagrodę nie miał co liczyć

 • 2018-11-12 12:11:52

  gość: ~Zenobiusz Prawy

  @~AKA
  Do radnej z Dzbanowa Pani Janiny Antunes Milhano.
  Szanowna Pani, patrzę i patrzę na te fotki i kaprawym swoim ślepiom nie wierzę, no bo kogoż ja tam widzę ? Ano samiuśką Panią tu wyżej wymienioną radną z tej przecudnej urody wsi . Jak widać Szanowna Pani wielce się zasłużoną okazała dla naszej gminy, jeśli tak to musiałem coś przespać. Bo póki co ja tam żadnych Pani zasług nie dostrzegam, ale tak to ze ślepymi bywa , juści tam Nasz Umiłowany Przywódca wie kogo wyróżnić, nie mnie chudopachołkowi w jego geniusz wątpić. Dziwne to wszakże , a może i nie ,co szanowna radna , jakoś czas zawsze znajduje jak tam jakieś konfitury czy zaszczyty są do łyknięcia . Jak przyszło sprawozdać głupiej gawiedzi co to ją obdarzyła mandatem radnej, o dokonaniach i zasługach w wykonaniu szanownej radnej przez cztery lata jej kadencji , to czasu nie stało. Dlaczego to nie widzieliśmy Dostojnej radnej w czasie gdy Pan Burmistrz agitował przed wyborami ? A i rodzinka w składzie nomen omen Żanet et Andrew jakoś dziwnie zamilkli w czasie owego spotkania gdy padło pytanie do Umiłowanego Przywódcy o Pani jako radnej zasługi. Coś tam cichutko Andrew popiskiwał , co marzy mu się ścieżka rowerowa do Przyłęku , ba nawet pomysł wysunął co by rów przydrożny czymś zadaszyć i tamże ścieżkę rowerową Andrew i pozostałej gawiedzi wyrychtować , ponoć takie on widział we Francyji . No może i pomysł dobry , jeno gdzie rzeczony Richard bywał jak jego siostrzyczka rajcowała w naszym magistracie , hę ? Mimo wszystko wyrażam , głęboki żal , iże braknie Szanownej Pani w składzie tej nowej Rady, kto oglądał i przysłuchiwał się obradom tej starej z Pani udziałem , to już nawet klauni w cyrku nie będą w stanie go rozśmieszyć .Tak , tak to dla mnie a myślę co i dla pozostałych mieszkańców naszej cudnej wsi bolesna strata. Dzięki Pani mogliśmy poznać smak doskonałych placków, ciasta francuskiego i innych delicji które, tak wspaniałomyślnie Pani nam wyborcom serwowała w naszej wiejskiej świetlicy . Liczyłem , pewnie inni też , w skrytości serca na Pani drugą kadencję w Radzie , wówczas my mieszkańcy Dzbanowa pewnie usłyszelibyśmy z Pani ust obietnicę zapoznania nas ze specjałami kuchni portugalskiej a być może i orientalnej wszak Pani to osoba w świecie bywała, zatem nie jedną kuchnię zna. Cóż widać ta kończąca się kadencja , według słów Umiłowanego Przywódcy , bardzo , bardzo owocna w Pani wykonaniu ,musiała jednak nadszarpnąć siły , zdrowie i intelekt w takim stopniu, że nie była Pani w stanie nam już czegokolwiek obiecać. WIELKA SZKODA

 • 2018-11-12 17:58:57

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Zenobiusz Prawy
  Wiecznie jeczysz. Wiecznie ci zle. Wiecznie ci a nie tamci. Wiecznie ktos a nie ty. Cos ci powiem. Tam gdzie jest rozporek w srodku jest takie cos co u niektorych daje sie wymacac i zlapac w garsc. Poszukaj u siebie. Moze ci sie uda. Wtedy scisnij mocno i stanie sie cos wielkiego. Pierwszy raz w zyciu ualyszysz jak rozum sie wlacza. Ale musisz byc cierpliwy. To przywilej tych co mysla zanim wyleja. U ciebie caly czas odwrotnie.

 • 2018-11-12 18:55:45

  gość: ~Zenobiusz Prawy

  @~Mieszkaniec
  Opowiem ci w miast riposty opowiastkę : Otóż pewien filozof grecki został po wielokroć obrażony podczas debaty. Nie reagował .Ale kiedy wracał do domu jeden z jego uczniów zadał mu pytanie - Mistrzu dlaczego nie reagowałeś na obelżywości , którymi Cię obrzucono ? Mistrz odparł -Zastanów się ,jeżeli kopnie cie osioł to podasz go do Sądu ?

 • 2018-11-12 19:26:18

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Zenobiusz Prawy
  Kiedys w zyciu bylo mi dane spotkac na swojej drodze bardzo madra i szlachetna osobe, ktora ty zapewne za chwile oplujesz. To ona mi powiedziala: nie rzucaj nigdy perel przed bydlo bo i tak je podepcze. Jakie prawdziwe. A ten wpis nizej to juz kompletna ignorancja. To jak nie tych ktorych znalismy wszyscy, to kogo mamy ofznaczac?. Bb mysle ze wartosciowy czlowiek kiedys bedzie mial swoje piec minut. Ty jeszcze czekasz na slawe ktorej sie doominasz. Ja znam wszystkich wyroznionych ludzi osobiscie. Kazdy zostawil slad w naszej spolecznosci. Czekam na twoj. Na ideal nie licze bo ich nie ma, moze w twoim wirtualnym swiecie. Smutnym.

 • 2018-11-12 20:54:16

  gość: ~nikt

  @~Mieszkaniec
  ta bardzo mądra osoba jak powiadasz nie miała luk w wykształceniu i czytała Pismo Święte tak tylko do tych wieprzy i pereł

 • 2018-11-12 21:14:21

  gość: ~do Mieszkańca

  @~Mieszkaniec
  Chciałes zabsłynąć a wylazł z ciebie prostak i ch..am , może bys sie odniósl do treści a ty wolisz sie popisywaćtylko czym ?

 • 2018-11-12 21:40:41

  gość: ~Mieszkaniec

  @~do Mieszkańca
  A to ja nie o tresci? To o czym w takim razie w twoim rozumieniu byla twoja tresc? A to jak ktos czyta Pismo Swite to debil? Zal mi ciebie czlowieku. Zle naprawde na swiecie jest komus bez wiary, bez przemyslen. Zaczynam ci wspilczuc. Ktos madry tez powiedzial: trwaj zawsze w sloncu bo nic co piekne nie rosnie w cieniu. Zrozumiales? Zakladam ze nie bedzie latwo. Postaraj sie kilka razy przeczytac.

 • 2018-11-12 21:47:15

  gość: ~JULEK

  @~Mieszkaniec
  badaczu pisma swietego to musialeś tu si e przywlec i smrodzisz ,idz na jakis religijny portal i tam te swoje bzdety produkuj, tu nam nie obsrywaj forum

 • 2018-11-12 18:37:32

  gość: ~bb

  Nic nie warte odznaczenia. Wystarczy być byłym radnym albo sołtysem (a najlepiej to i to) i przede wszystkim trzymać głęboko palec wiadomo gdzie i nagroda z rąk samego burmistrza gwarantowana. To miasto społeczników miało

 • 2018-11-13 09:08:44

  gość: ~Ilona

  @~bb
  Tak na marginesie to żaden radny nie został odznaczony, więc przestańcie piep...yć dyrdymały. To była ostatnia sesja tej kadencji, więc dlatego są na zdjęciach. Odznaczenia zostali naprawdę dobrzy ludzie, więc zenobiuszu prawy (pisownia celowa z małej litery) przestań ze swoimi opowieściami, bo są zawiłe i mało zabawne.

 • 2018-11-13 11:42:57

  gość: ~Zenobiusz Prawy

  @~Ilona
  Twoja ocena i czy piszesz z małej litery nie ma dla mnie znaczenia.jako wyborca Pani radnej z Dzbanowa mam prawo do jej oceny i tyle.Czytać może ciebie nauczyli , z rozumieniem tekstu juz gorzej o kulturze nie wspominam >Co do odznaczeń, dużo by pisać o niektórych odznaczonych i wcale nie w pozytywach . jak widać niewiele wiesz o tych osobach ,jakie miasto takie autorytety .Ps. Twierdzisz ,ze żaden z radnych nie został odznaczony ? A Pani/Pan Buj.nowicz, Majkowska,Anklewicz,Żaba nie byli aby przypadkiem radnymi. I kto tu pie...przy dyrdymały ?Nie pij kawy podczas przejazdu pociągu, to ci szkodzi.

 • 2018-11-13 12:11:08

  gość: ~xxx

  Cytuję : "Wyróżnieni zostali mieszkańcy, który swoją postawą przyczynili się do rozwoju gminy Bardo na wielu płaszczyznach".
  Nie mogę dostrzec rozwoju gminy Bardo na który nagrodzeni mieszkańcy mieliby wpływ.

  Wszyscy mięli płacone za funkcję sołtysa, radnego, dyrektora czy lekarza i realizowali swoje obowiązki. Dla mnie postawa godna wyróżnienia to osoba , która swoją pasją, w prywatnym czasie działali na rzecz mieszkańców, gminy. Jest parę osób o których wszyscy wiedzą , ale nie są mile widziani przez obecne władze.

  Pan Karamon z pasji bada historię Barda, poszukuje pamiątek

 • 2018-11-14 09:01:04

  gość: ~Fidelis

  @~xxx

  Karamonowi takowe odznaczenie należało się jak psu buda i tak jest prawda. Wielu mieszkańców gminy obserwuje na fejsie Bardo - na tropie tajemnic historii i naprawdę wiedza, którą pan Tomasz dzieli się z mieszkańcami i pasjonatami lokalnej historii to wiedza naprawdę ogrom warta. Szkoda, że ma tak mało wsparcia a urzędowego to chyba w ogóle. W dodatku to on jest głównym prekursorem jeśli chodzi o bardzkie pierniki. No ale chyba nie do końca wygodny burmistrzowi, więc po co nagroda. Zasłużeni dla miasta to ludzie, którzy zrobili coś więcej dla niego ZA DARMO - z pasji. Chociażby śp. pan Unuczek - to on prowadził przez lata w Bardzie orkiestrę, która uświetniała każdą uroczystość kościelną, ale nie tylko. Znalazłoby się pewnie więcej osób, ale średnio wygodnych dla burmistrza

 • 2018-11-14 14:46:22

  gość: ~gośc

  Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie została utworzona przez pana Kupcia w 1945 roku. To właśnie ów człowiek był pierwszym komendantem naszej jednostki. Pełnił swoje obowiązki przez dłuższy okres, lecz po pewnym czasie wyemigrował z Barda i pałeczkę po nim przejął pan Zenon Pokorzyński. Nigdy jednak nie był on komendantem, pełnił tylko przez niedługi okres czasu obowiązki komendanta. Kilka miesięcy później nowo wybranym komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie został Henryk Sienkiewicz. Po kilku latach pełnienia bardzo odpowiedzialnej funkcji, podobnie jak założyciel naszej jednostki, wyjechał z Barda. Zastąpił go Kazimierz Kozik, który przez długi okres czasu był jednocześnie kierowcą i komendantem w bardzkiej jednostce. Komendantem był do roku 1964, ponieważ wtedy właśnie, podobnie jak jego poprzednicy, wyjechał z naszego miasta. Mimo emigracji do innego miasta, Kazimierz Kozik był bardzo związany z Bardem, o czym świadczy pogrzeb strażacki, jaki miał tu miejsce, kiedy były komendant naszej jednostki odszedł do Boga. Po wyjeździe Kozika przez pół roku strażą dowodził Jan Rozenbajger, którego w 1965 roku zastąpił Stefan Maćkowski.

  Pan Maćkowski był komendantem w Ochotniczej Straży Pożarnej przez trzydzieści osiem lat. To głównie jemu zawdzięcza się rozwój straży w naszym mieście - przygarnął wielu strażaków, ściągnął dobry sprzęt i nawiązał współpracę z wieloma innymi jednostkami na naszym terenie. W 1996 roku jako jedną z pierwszych Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce wprowadził do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dzięki staraniom dostał także zgodę na wyjazd jednostki na pożar do Kuźni Raciborskiej. Nasza jednostka, podczas gdy dowodził nią Stefan Maćkowski zawsze zajmowała bardzo wysokie miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych, które odbywały się na terenie naszego powiatu. Ponadto pan Maćkowski otrzymał wiele pucharów, medali i odznaczeń za swoją długoletnią posługę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie, m.in.: Złoty Znak Związku OSP czy Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

  Zasłużeni dla Barda

 • 2018-11-14 14:48:54

  gość: ~Witek

  ostatnio dodany post

  @~gośc
  Pamiętam pogrzeb P. Maćkowskiego - bardzo wiele osób i gości takich ludzi trzeba wspominać i nagradzać

REKLAMA