Express-Miejski.pl

Rok 2018 w „expressowej” pigułce [część III]

2018 rok w „expressowej” pigułce fot.: em24.pl

Które tematy poruszane przez nas w 2018 roku cieszyły się największym zainteresowaniem i najbardziej absorbowały mieszkańców powiatu ząbkowickiego?

Publikujemy trzecią z czterech części cyklu pt. 2018 rok w „expressowej” pigułce, który ma na celu skrótowe podsumowanie mijającego roku. W cyklu wybraliśmy dla Was po kilka materiałów z każdego miesiąca, które cieszyły się największym zainteresowaniem (wg ilości odsłon) oraz tych, które według naszej subiektywnej opinii były najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców.

Lipiec:

W lipcu dużo pisaliśmy o kradzieżach na terenie powiatu i ościennych miejscowości. Osoby, najprawdopodobniej pochodzenia romskiego, wykorzystywały nieuwagę lokatorów, wchodziły do niezamkniętych mieszkań i okradały je. Ofiarami kradzieży padały najczęściej osoby starsze. Oszczędności straciła m.in 81-letnia kobieta z gminy Kamieniec Ząbkowicki i 76-latka z Lubnowa.

W pierwszy weekend lipca tradycyjnie na terenie ząbkowickiego zamku odbywała się pierwsza ze sztandarowych imprez miasta - Dni i Noce Krzywej Wieży. W piątek gwiazdą wieczoru był zespół Perfect, w sobotę w Ząbkowicach Śląskich zagrali m.in. Bethel i Michał Szpak. Była to dobra okazja dla tegorocznych maturzystów, aby uczcić zdaną maturę. Kilka dni wcześniej poznaliśmy bowiem wyniki egzaminu dojrzałości. Zdawalność w powiecie wyniosła blisko 90 proc.

Obfite opady deszczu, które przeszły nad powiatem ząbkowickim 11 lipca spowodowały, że w Ząbkowicach Śląskich i Ziębicach znów powrócił temat zalewanych ulic. Kanalizacje burzowe nie były w stanie na bieżąco odprowadzać wód z dróg. W Ząbkowiach Śląskich pod wiaduktem na ul. Wrocławskiej kilku kierowców zgubiło rejestrację, a przy ul. Chrobrego w Ziębicach mieszkańcy workami z piaskiem zabezpieczali swoje domy i posesje przed wtargnięciem wody.

Mimo przerwy w rozgrywkach piłkarskich, spory zainteresowaniem wśród Czytelników cieszył się temat związany z brakiem licencji dla klubów na sezon 2018/2019. W związku z tym Znicz Lubnów i Wieża Rudnica kolejny rok piłkarski rozpoczęły na boiskach B-klasy, natomiast Inter Ożary całą rundę jesienną zmuszony był grać na boisku w Mąkolnie. Przez pół rundy swoje mecze w roli gospodarza na sąsiednich obiektach (m.in. w Bardzie i Stolcu) rozgrywała też Polonia Ząbkowice Śląskie.

W połowie lipca braliśmy udział w VI Zlocie Starych Sikawek Strażackich, które od kilku lat odbywają się w Lubnowie (gm. Ziębice), a w kolejny weekend byliśmy w Srebrnej Górze, gdzie odbywał się II Festiwal Piwa i Sera.

Na początku miesiąca komendantem Komendy Powiatowej Policji został Ryszard Mazurkiewicz, dotychczas pełniący obowiązki komendanta jednostki, a 19 lipca odbył się apel zorganizowany z okazji święta policji, na którym mundurowi otrzymali awanse i wyróżnienia.

W drugiej połowie miesiąca na terenie powiatu ząbkowickiego doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Na krajowej ósemce na wysokości Przyłęku zginął 32-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego kierujący Fiatem Punto. Mężczyzna z nieustalonych przyczyn zjechał pod samochód ciężarowy (lawetę) marki Mercedes i w wyniku zdarzenia poniósł śmierć na miejscu.

Sierpień:

1 sierpnia publikowaliśmy dla Was zdjęcia bocianów, które zadomowiły się na szczycie Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Jak się okazało nie był to optymistyczny znak, zważywszy na kolejne wydarzenia w powiecie. 2 sierpnia w Ożarach niespełna 28-letniego mężczyznę podczas prac przydomowych poraził prąd. Mężczyny niestety nie udało się uratować. Trzy dni później w Przyłęku w wyniku ukąszenia przez szerszenia zmarł 45-latek. Mężczyzna był uczulony na jad owadów i mimo podjęcia reanimacji nie zdołano przywrócić u niego funkcji życiowych9 sierpnia na basenie w Ziębicach utonął 24-latek z Warszawy. Mężczyzna w godzinach nocnych wszedł z grupą znajomych na niestrzeżony oraz zamknięty basen miejski i wtedy doszło do tragedii. Po tym zdarzeniu ziębickie kąpielisko zostało zamknięte do końca wakacji.

Po informacji o tragicznym zdarzeniu związanym z ukąszeniem szerszenia strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich odbierali dziennie nawet po kilkanaście telefonów z prośbą o usunięcie gniazd szerszeni. Czy takie zadanie leży w kompetencjach strażaków? Po rozmowie z Bartłomiejem Zarzyckim - komendantem KP PSP w Ząbkowicach Śląskich i jego zastępcą Tomaszem Mądrym przygotowaliśmy obszerny materiał na ten temat.

Były też śnięte ryby na Nysie Kłodzkiej czy zdarzenie z 12 sierpnia, gdy 36-latek strzelił sobie w głowę z wiatrówki. Końcem miesiąca sąd skazał także na karę dożywotniego pozbawienia wolności Kamila M., który w styczniu 2017 roku zabił swoją byłą dziewczynę. Do tragedii doszło na ul. Strzelińskiej w Ząbkowicach Śląskich.

Drugi wakacyjny miesiąc to także czas imprez. 11 sierpnia w Henrykowie odbywała się VII edycja Półmaratonu Henrykowskiego i II Dyszki na dokładkę, tydzień później miało miejsce Motoserce w Ziębicach oraz dożynki gminne w Stoszowicach, podczas których gwiazdą był zespół Weekend. Kolejny weekend stał pod znakiem drugiej sztandarowej imprezy Ząbkowic Śląskich - weekendu z Frankensteinem. Gwiazdą piątkowego wieczoru były zespoły Red Lips oraz Video, w sobotę wystąpił m.in. Sztywny Pal Azji, Rezerwat i Kalwi&Remi, a tradycyjnie nieodłącznym elementem imprezy także w tym roku była Ząbkowicka Dycha. W międzyczasie odbywały się również dożynki gminne w Lubnowie (gm. Ziębice) oraz Powiatowo-Gminne Dożynki w Ząbkowicach Śląskich.

Wrzesień:

Początek września także przyniósł nam tragiczną wiadomość. Trzeciego dnia tego miesiąca na drodze krajowej nr 46 między Laskami a Podzamkiem (gm. Złoty Stok) w wypadku samochodowym zginął 26-letni obcokrajowiec.

Wrześniowe weekendy również stały pod znakiem imprez sportowo-rozrywkowo-kulturalnych. W pierwszy weekend września uczestniczyliśmy w dożynkach gminnych w Kamieńcu Ząbkowickim, a 9 września braliśmy udział w święcie plonów w Grochowej (gm. Bardo) oraz Ciepłowodach. Byliśmy też na stadionie w Ząbkowicach Śląskich, gdzie odbywała się kolejna edycja turnieju o puchar Krzywej Wieży. W drugiej połowie miesiąca nasi fotoreporterzy odwiedzili Kamieniec Ząbkowicki, gdzie miało miejsce Pożegnanie Lata z Marianną Orańską, byli także na turnieju Ząbkowice Śląskie Cup, w którym wzięły udział najlepsze szkółki piłkarskie w kraju. Triumfowała Legia Warszawa przed Lechem Poznań. Końcem miesiąca w Braszowicach odbyły się zawody Enduro. Z nich także przygotowaliśmy dla Was relację i galerię zdjęć.

Wrzesień był też miesiącem, w którym opublikowaliśmy listy kandydatów na radnych poszczególnych komitetów wyborczych. Do 17 dnia tego miesiąca komitety miały bowiem obowiązek podać nazwiska kandydatów do publicznej wiadomości. Początkiem miesiąca opublikowaliśmy również wywiad z burmistrzem Marcinem Orzeszkiem, w którym poruszyliśmy temat strefy ekonomicznej, krytej pływalni, oświaty i problemów, z jakimi boryka się gmina oraz poinformowaliśmy o starcie w wyborach samorządowych Stanisława Gołębiowskiego, byłego burmistrza Złotego Stoku, który po czterech latach nieudanie ubiegał się o fotel szefa magistratu w tejże gminie.

Spore poruszenie wśród Czytelników wywołał temat związany z zanieczyszczeniem Nysy Kłodzkiej przez tony odpadów pochodzące z jednej z lokalnych fabryk oraz informacja dotycząca ogłoszenia naboru do Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, którego wyniki poznaliśmy niedawno. Miesiąc zakończyliśmy pozytywnym akcentem z wojewódzkich mistrzostw sportowo-pożarniczych. Dziewczęta z OSP Lubnów zostały najlepszą żeńską ekipą na Dolnym Śląsku, a strażacy-ochotnicy z Ciepłowód wywalczyli wicemistrzostwo województwa.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA