Express-Miejski.pl

Z przymrużeniem oka: osiem bocianów na szczycie Krzywej Wieży. Co mogą oznaczać?

Osiem bocianów na szczycie Krzywej Wieży fot.: Aleksander Marzec

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

1 sierpnia 2018 roku, godziny wieczorne, centrum Ząbkowic Śląskich. Szczyt Krzywej Wieży, a na nim osiem* bocianów. Widok tak niecodzienny, że musieliśmy go uwiecznić.

Z racji, że cyfra osiem była dawniej uważana za symbol doskonałości i nieskończoności, a i z udziałem bocianów istnieje sporo mitów, legend czy przesłanek, nieco z przymrużeniem oka postanowiliśmy sprawdzić, co może oznaczać osiem bocianów na szczycie najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta.

Ósemka ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Osiem osób liczyła chociażby załoga Arki Noego (Noe, jego żona i trzej synowie Noego z żonami). Cyfra 8 również ma określone znaczenie. Są to dwa splecione węże kaduceusza. Kaduceusz to laska herolda uważana za czarodziejską, na której wiją się dwa węże i patrzą sobie w oczy. W matematyce posługujemy się znakiem nieskończoności, a jest to cyfra 8 w pozycji leżącej. Powiedzenie „ósmy cud świata” to także rzecz budząca powszechny podziw.

W przypadku bocianów istnieje przekonanie, że osiedlają się w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi. Oddaje to przysłowie „szczęśliwy dom, gdzie boćki są”. Dodatkowo ptaki te ponoć zakładają gniazda tylko w tych miejscach, gdzie nigdy nie biją pioruny, tak więc byłby to dowód bezpieczeństwa.

Bociany kojarzone są również z przynoszeniem dzieci, co może oznaczać, że ich obecność w Ząbkowicach Śląskich spowoduje nagły przyrost naturalny. Od lat w mieście Krzywej Wieży i Frankensteina umiera więcej osób aniżeli się rodzi, a więc niewątpliwie zmiana tego trendu, byłaby zaskakująca.

Na tym więc moglibyśmy poprzestać i podsumować, że: Ząbkowice Śląskie zawsze będą bezpieczne, czeka nas nieskończenie wiele dobrodziejstw, wydarzeń budzących podziw, dużo nowych ząbkowiczan, a i gospodarz miasta oraz honorowi właściciele Krzywej Wieży, czyli członkowie rodziny państwa Zub, to porządni, uczciwi i gospodarni ludzie. 

Żeby jednak nie było tak kolorowo, inne przesłanki mówią o tym, że stojący bocian wróży nienajlepszy rok tym ludziom, którzy go wypatrywali. Tym więc, którzy wierzą w przesądy radzimy, aby przechodząc koło Krzywej Wieży nie zadzierali głowy do góry przynajmniej do momentu, aż niespodziwani goście z niej nie odlecą. Jeszcze dziś o wczesnych godzinach porannych były tam bowiem widziane. Sprawdziliśmy to dla Was, nie wiedząc, co ryzykujemy... ;-)

*niewykluczone, że bocianów jest więcej niż osiem - nam jednorazowo udało się dostrzec ich osiem, stąd też do naszego materiału, użyliśmy takowej liczby.

ms. / em24.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA