Mateusz Mucha ma 31 lat, pochodzi z Janówki w gminie Ciepłowody i od ponad dwudziestu lat kolekcjonuje stare widokówki.
Rozpoczynamy cykl publikacji widokówek z jego kolekcji ukazujących miejsca z powiatu ząbkowickiego. Regularnie będziemy udostępniali trzy pocztówki z krótkim opisem przygotowanym przez pasjonata.
Kluczowska Góra (Kleutschberg) => w obrębie Wzgórz Bielawskich znajduje się wzgórze mierzące według różnych źródeł 422, bądź 432 m n.p.m. Nazwane zostało Kluczowską Górą. Nazwa pochodzi od miejscowości, w pobliżu której się znajduje.
Do końca II wojny światowej miejsce to stanowiło bazę wypoczynkową dla osób z pobliskich miast. Często gościli tam również mieszkańcy Wrocławia.
Letnia restauracja, o której warto wspomnieć znajdowała się na północnym stoku góry.
Prowadzona była przez Dzierżoniowskie Towarzystwo Sowiogórskie (Eulengebirgsverein)
w skrócie EGV, działające od 18 kwietnia 1882 roku.
Prowadził ją Johann Nepomucen Rust – właściciel majątku w Kluczowej, a następnie E. Spittler, i Wilhelm Ludwig. Główną częścią tej restauracji jest wykuta w litej skale (około 1850 roku) piwnica, stanowiąca miejsce do przechowywania różnych gatunków piwa, jakie można było tam kupić.
Na szczególną uwagę zasługuje słynne „Kluczowskie Piwo”, które było warzone według przepisów bawarskich w pałacowym browarze.
Na piętrze znajdowała się sala zabaw i dość spory taras na którym przybyłym gościom umilała czas lokalna kapela. Restauracja otrzymała nazwę „Pod skalną piwnicą” (Zum Falsenkeller).
To jak wyglądała można zobaczyć na pocztówce wysłanej 1 czerwca 1908 roku. I co najciekawsze powstałej na zamówienie wspomnianego wyżej Wilhelma Ludwiga. Patrząc na nią dziś można dojść do wniosku, iż gdyby nadal istniała, to z pewnością cieszyłaby się dużym zainteresowaniem, także ze względu na jej położenie.
Oprócz restauracji na górze znajdowała się drewniana wieża widokowa, powstała dzięki wsparciu finansowym Rusta. Mierzyła ona 18 metrów wysokości, a jej uroczyste otwarcie miało miejsce 5 sierpnia 1893 roku. Można było podziwiać z niej okoliczne miejscowości, jak również Pasma Sudetów.
Przetrwała ona do czasów I Wojny światowej, potem trzeba było ją rozebrać ze względu na zły
stan techniczny. Dziś nie ma po niej śladu.
Niestety sama restauracja również nie dotrwała do naszych czasów. Jedyne co po niej zostało,
to piwnica w kształcie prostokątnej hali przegrodzonej ścianami. fot.: em24.pl
zdjęcie 40 z 46
foto_private_policy
Powiat ząbkowicki na starych widokówkach i pocztówkach [część I]
2018-10-04 12:46:44
gość: ~Gdzie to
Czubek
2018-10-04 15:03:45
gość: ~xxxx
@~Gdzie to
Jeden zbiera widokówki a drugi chodzi do kościoła.
2018-11-22 22:05:47
gość: ~Vivaldi
Więcej taki pasjonatów. Gratuluję i czekam na dalszy ciąg. Super
2019-01-22 10:57:37
Kamil
Szacunek za twoją pasję,zebranie tych wszystkich pocztówek,widokówek oraz informacji o miejscowościach znajdujących się na nich to z pewnością długa i trudna praca.Każdy opis pocztówki jest ciekawy i treściwy. Oby tak dalej
Pozdro i czekam na dalszy ciąg.
2019-03-16 13:35:29
gość: ~vivaldi
ostatnio dodany post
Jak zwykle ciekawe informacje no i piękne pocztówki ! Gratulacje Panie Mateuszu . Czekam na kolejne artykuły . Może coś o Bobolicach :) Bobolitz ?
Pozdrawiam
REKLAMA
REKLAMA