Express-Miejski.pl

Gdzie w przyszłym sezonie zagra Orzeł, Sparta i Zamek?

Orzeł w ubiegłym sezonie rywalizował z Gónikiem dwukrotnie. Raz przegrał, raz zremisował. Teraz wycofanie wałbrzyszan z rozgrywek IV ligi może spowodować, że ząbkowiczanie pozostaną na czwartoligowym froncie na kolejny sezon fot.: Karol Fester

Na chwilę obecną wiadomo niewiele. Jedyną pewną informacją jest rezygnacja  z awansu do IV ligi Victorii Tuszyn, wicemistrza klasy okręgowej. Reszta to wciąż spekulacje.

Zakończony sezon piłkarski 2018/2019 pozostawił za sobą kilka znaków zapytania dotyczących spadków i awansów jeśli chodzi o poziom klasy okręgowej i IV ligi. Część z nich dotyczy zespołów z powiatu ząbkowickiego. O ile Orzeł Ząbkowice Śląskie i Sparta Ziębice zajęły miejsca spadkowe i od przyszłego sezonu powinny grać w niższych ligach, o tyle istnieje realna szansa, że mogą utrzymać się w rozgrywkach kolejno IV ligi i klasy okręgowej.

Jest to pokłosie, póki co nieoficjalnych informacji, dotyczących wycofania się z rozgrywek IV ligi Górnika Wałbrzych. Aktualnie w klubie nie ma zarządu, nie ma trenerów pierwszej drużyny i nie ma też znacznej części zawodników, którzy walkę o trzecią ligę w minionym sezonie przegrali tylko z rezerwami Śląska Wrocław. Jest natomiast fatalna sytuacja finansowa.

W przypadku wycofania się z rozgrywek IV ligi, Górnik zostanie zdegradowany na poziom A-klasy. Może też zacząć odbudowę kompletnie od zera i w przyszłym sezonie zagrać na poziomie B-klasy. Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że na dzień 28 czerwca do siedziby DZPN nie wpłynęły jednak żadne dokumenty informujące o tym, że Górnik od przyszłego sezonu rezygnuje z gry na poziomie czwartoligowym. O tym czy medialne doniesienia okażą się prawdziwe i czy rzeczywiście możliwość utrzymania się przy zielonym stoliku” otrzyma Orzeł i Sparta okaże się najpewniej w przyszłym tygodniu.

Do DZPN wpłynęła natomiast informacja o rezygnacji z awansu do IV ligi Victorii Tuszyn. Zespół ten dzięki bardzo dobrej rundzie wiosennej rzutem na taśmę wskoczył na miejsce premiowane awansem wyprzedzając Zamek Kamieniec Ząbkowicki. W Tuszynie podjęli jednak decyzję o pozostaniu na szczeblu okręgowym, co oznacza, że propozycję awansu, zgodnie z regulaminem powinna otrzymać trzecia drużyna ligi z danego okręgu, a więc klub z Kamieńca Ząbkowickiego. Jeżeli takowa się pojawi zostanie ona rozważona przez zarząd. W przypadku skorzystania z awansu w Kamieńcu Ząbkowickim będą mieli pełne ręce roboty, aby w krótkim czasie dostosować obiekt do czwartoligowych wymogów i uzyskać licencję. Jeżeli awans zostanie odpuszczony, zgodnie z regulaminem, ostatnim zespołem, który otrzyma możliwość wejścia do IV ligi będzie LKS Bystrzyca Górna. Jeżeli i tam nie wyrażą zainteresowania grą na wyższym poziomie rozgrywkowym to zostanie utrzymany najwyżej sklasyfikowany spadkowicz z tego okręgu, a w tym przypadku jest nim ząbkowicki Orzeł. Jeśli Orzeł pozostałby w IV lidze już dzięki wycofaniu się Górnika, to pojawią się szanse dla kolejnego teoretycznego spadkowicza.

Na utrzymanie Orła kosztem Górnika liczą w Ziębicach. Tam też trzymają jednak kciuki za to, żeby z awansu do IV ligi skorzystał ktoś z dwójki Zamek Kamieniec Ząbkowicki / LKS Bystrzyca Górna. W przypadku bowiem odmowy awansu przez te ekipy, Sparta może zostać zdegradowana ligę niżej. Byłaby to niecodzienna sytuacja spowodowana...brakiem chęci awansu innych okręgówkowiczów.

Są to jak na razie tylko czyste spekulacje. Pewnym jest jednak to, że prezesi, działacze, zawodnicy i kibice Orła oraz Sparty wciąż nie wiedzą, gdzie tak naprawdę ich zespoły zagrają w przyszłym sezonie i muszą uzbroić się w cierpliwość. W Kamieńcu Ząbkowickim mają ten komfort, że to oni podejmą decyzję, choć patrząc z punktu widzenia sportowego i ekonomicznego na pewno nie będzie ona łatwa. Oficjalne rozstrzygnięcia poznamy najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, a konkretne składy lig na sezon 2019/2020 na Dolnym Śląsku powinny pojawić się jeszcze w pierwszej połowie lipca. 

ms. / em24.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gdzie w przyszłym sezonie zagra Orzeł, Sparta i Zamek?

  2019-06-29 15:35:20

  gość: ~JA

  I to by było na tyle.Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

 • 2019-06-29 18:39:09

  gość: ~Kibic

  To już pewne Gornik bez IV ligi. Oficjalny komunikat na str Górnika

 • 2019-06-30 23:18:25

  gość: ~aaa

  @~Kibic
  za szybko sie cieszycie hieny zabkowickie

 • 2019-06-29 19:54:27

  gość: ~ktoś

  4.com
  22 godz. ·
  https://pl-pl.facebook.com/1946KPGornikWalbrzych/

  Koniec IV-ligowej przygody Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych. Biało-niebiescy zagrają w klasie A lub "okręgówce"
  walbrzych24.com
  Wałbrzych bez IV ligi
  To już jest pewne. Górnik nie przystąpi do nadchodzącego sezonu IV ligi.…

 • 2019-06-29 21:09:40

  gość: ~Ja

  Kogo to obchodzi????

 • 2019-06-29 21:54:58

  gość: ~ktoś

  @~Ja
  Po ch.. czytasz?

 • 2019-06-30 12:08:05

  gość: ~Kotlina

  Wobec pojawiających się wszem i wobec informacji o możliwym awansie naszej drużyny do IV ligi pragniemy poinformować, że zajęliśmy w sezonie 2018/2019 III miejsce w lidze okręgowej, które nie daje prawa startu w wyższej klasie rozgrywkowej. Ponadto OZPN Wałbrzych nie złożył oficjalnej propozycji o możliwości awansu. Jeżeli taka się pojawi, to informujemy, że sytuacja ekonomiczna i organizacyjna klubu jest dobra, jednak nie na tyle, aby móc skorzystać z pojawiającej się szansy. Decyzją zarządu w sezonie 2019/2020 zagramy w lidze okręgowej seniorów.

 • 2019-06-30 12:11:16

  gość: ~Kotlina

  Teraz więc ruch należy do 4. w tabeli wałbrzyskiej okręgówki na koniec sezonu LKS-u Bystrzyca Górna. Jeśli on nie zdecyduje się na awans, w IV lidze zostanie Orzeł Ząbkowice Śląskie. O ile oczywiście zechce…

 • 2019-06-30 12:34:08

  gość: ~WKS

  Orzeł zostanie bo Górnik się wycofał

 • 2019-06-30 15:39:49

  gość: ~Ja

  Moim zdaniem degradacja powinna być bezapelacyjna. Jeśli nie ma chętnych na grę w 4 lidze to powinno w niej grać mniej zespolow. Może całkowicie zrezygnowac z rozgrywek, a wyniki losowac przy zielonym stoliku. Takie kombinowanie tylko szerzy patologie i prowadzi do miernego poziomu sportowego tej ligi

 • 2019-06-30 21:38:10

  gość: ~Jac

  @~Ja
  Orzel bez zmian stary slaby trener super zarzad i awans do4 ligi bez gry brawo

 • 2019-06-30 22:10:28

  gość: ~Grabarz

  To są jakieś cyrki. Ciekawe jak zachowa się zarząd Orła Ząbkowice? Jak mają chodź trochę honoru to powinni ogłosić rezygnację z prowadzenia klubu. Gdzie te czasy kiedy zaszczytem i marzeniem było grać w Orzełku. Co oni zrobili z tego klubu?Ale jak prezes do końca nie rozumie zasad gry w piłkę nożną nie powiem o sprawach biznesowych których znajomość jest już wymagana na tym poziomie to czego można się spodziewać.

 • 2019-07-01 17:26:15

  gość: ~Jac

  ostatnio dodany post

  @~Grabarz
  Dno i tyle do nich nic nie dotrze za trenera janek i az beda wystawiali sklad kpina

REKLAMA