Express-Miejski.pl

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

Krzywa Wieża - widok od strony Punktu Informacyjnego fot.: Arek / express-miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Trzydziestoczterometrowy symbol Ząbkowic Śląskich jest niezwykle tajemniczym i jednym z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. Co dokładnie wzbudza taki podziw?

Jej nienaturalne odchylenie od pionu (2m. 14cm) przyciąga uwagę turystów z całej Polski. Wspomnieć należy, iż w 1977 roku według dokonywanych pomiarów odchylenie wynosiło 1m. 98cm.

Początki wieży są do dziś nieznane. Istnieje kilka hipotez, które zbliżają nas do poznania jej historii.

Jedna z wersji głosi, iż jest ona pozostałością zamku z czasów panowania Bolka I (1291 – 1301). Dowodem tego jest najniższa cześć wieży zbudowana z kamienia, która sięga do 10 m. Co ciekawe grubość owego kamienia dochodzi do 4 m, co służy za doskonała podstawę. Dopiero na przełomie XIV i XV wieku została dobudowana część ceglana, równolegle z budową Kościoła św. Anny, który wznosi się nieopodal wieży. Wraz z częścią ceglaną wieża ma 34 m wysokości.

Kolejna hipoteza zakłada, że położona w najniższym punkcie miasta wieża służyła jako brama miejska. Natomiast trzecia wersja przedstawia wieżę jako dzwonnicę Kościoła św. Anny. W tym czasie (w 1507 roku) wieża była połączona z kościołem za pomocą krytego ganku, który ułatwiał przejście dzwonnikowi. Tuz po tajemniczym przechyleniu budowli owy ganek groził zawaleniem. Wkrótkim czasie ganek rozebrano.

Największą tajemnicą całej konstrukcji jest jej przechylenie. Do dziś nie jest do końca wyjaśnione, co tak naprawdę było tego przyczyną. Brane pod uwagę jest kilka kwestii. Być może przyczyny należy szukać głęboko pod wieżą (podmokły grunt) bądź ruchy tektoniczne, które zostały odnotowane 15 września 1590 r. Kolejnym powodem przechylenia wieży mógł być prawdopodobnie ciężar, jaki musiała znosić przez dzwon wykonany przez Wolfa Spittera (pomyłka konstruktora?). Po wielkim pożarze, który strawił górnę część wieży, powieszono 3 nowe dzwony. Dodatkowo dzwonnica otrzymała zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów. Niestety tuż pod koniec II wojny światowej dzwony zdjęto oraz prawdopodobnie przetopiono na broń.

Do dziś, co 15 min z ogromnych głośników wydobywa się dźwięk, który przypomina mieszkańcom o dawnym istnieniu serca wieży. Obecnie krzywa wieża pełni funkcje punktu widokowego. By dostrzec z góry piękne widoki miasta trzeba pokonać 134 stopnie, a po drodze poczuć klimat średniowiecza i tajemniczej historii wieży.

Cała niekonwencjonalność wieży coraz częściej jest porównywana do słynnej krzywej wieży w Pizie, w której odchylenie od pionu wynosi 5 m, a jej wysokość to 55m. Można słusznie uznawać "naszą" budowlę za jej mniejszą siostrzyczkę.

Ząbkowicka Krzywa Wieża jest czymś więcej, niż tylko pochyloną konstrukcją. To dowód naszej historii, nasz symbol, z którego mieszkańcy Ząbkowic są dumni.

Serdecznie dziękujemy Grzegorzowi Trzeciakowi, że znalazł czas, aby napisać dla nas powyższy tekst.

Grzegorz Trzeciak

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

  2010-08-06 13:48:13

  Grzegorz Trzeciak

  Trzydziestoczterometrowy symbol Ząbkowic Śląskich jest niezwykle tajemniczym i jednym z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. Co dokładnie wzbudza taki podziw?

 • 2010-08-06 15:24:10

  gość: ~misiek

  poproszę więcej takich ciekawostek

 • 2010-08-06 15:52:22

  gość: ~Tomasz

  Krzywa Wieża jest krzywa, gdyż polscy budowniczowie udali się za chlebem do Niemiec, Anglii,Francji i innych państw nie tylko europejskich.
  Pozostali bez wykształcenia i doświadczenia budowniczego wybudowali jak umieli :)

 • 2010-08-06 18:06:11

  gość: ~mazur

  ja też poproszę o więcej takich ciekawostek, takich gdzieś odkopanych, zasłyszanych

 • 2010-08-06 19:20:06

  gość: ~kilof

  ja słyszałem że jeden z Majstrów napisał w dzienniku budowy po pożarze ... jam wieże krzywo odbudował ... niby że specjalnie.

 • 2010-08-09 21:54:21

  gość: ~Bełkot

  Ponoć jak wieść niesie , zbytnio pospieszono się z jej otwarciem . Mury swieże , a tu wodowanie tzn panował taki zwyczaj jak obecnie na statkach. Długa lina ,beczka miodu pitnego , zbyt długi naciąg i jak grzmotneli to aż skrzywili i tyle tego. Pisze co wiem - jakby co to nie odemnie.

 • 2010-08-10 21:04:44

  gość: ~Bolko jednooki

  Dyć nie do końca prawdyja . Beczkę juchy złapały bo leciena w okno , otwarły ono line odcieły. Aby zrobić huk , gruchneły z kartacza , tylko ociupinke prochu dały dydko za duzo . Jak cuś dyć nie ja i cicho sa .Co wam powim to wam powim gemby cymajy na skobel.

 • 2010-08-11 08:21:58

  gość: ~marek ciapka

  Wszystko przez Burmistrza Kotowicza.

 • 2010-08-11 08:33:18

  gość: ~Bolko

  Nie obrazajta swego dawcy chleba ze tako starowinka. Dyć onego jesce chyba na swiecie nie bylo ,chybo ze po operacyjach twazowych , które go tak piknym ucyniły. Po co mu panocku sukacie win w innych epokach skoro sprawy biezące , pisone na formułach sum nie treściwe i unikami nafaserowane. Wyśta giermek ze tok skokocie ko tego panicka ha i prubujeta go tłumacyc jakby ony gemby nie mioł ?

 • 2010-08-11 12:06:42

  gość: ~marek ciapka

  Broń Boże to nie obraza. Raczej zasługa, bo teraz jest krzywa i jako atrybut dodatkowy ładna i odrestaurowana wraz z całym przyległym kwartałem ulic.

 • 2010-08-11 13:23:33

  gość: ~Bolko

  Wicie cosik mi sie zdai ze ona sie obali no i cyja zasługa bydzie . Zasługa tych co ciepali beckom i z kartacami napazali , Kazimieza zadna i sobie jeno psypadkiem psypisuje . Rad był bym aby cosik nowego stawił i skzywił , słowo skzywić zawse sie udo , ale nowego mieskanka za zadnego ciorta .Jak wzywacie Pan Bucka to was jest strasny wałs i zasłona na myśleniu. Własnym cynem jak dobze zondzicie i świadcenie nasego Pana bedzi wam nie potzebne bo ludzie nie głuptoki , ocy i usy majo od Niego pzecie . Dobze godom ludziska ?

 • 2010-08-12 11:27:21

  ddd

  ostatnio dodany post

  dobze godos bolko dobze :) rzeknij wiecej bo ciekawym Twego jezyka

 • 2010-08-11 18:41:26

  Greg

  Ostateczna werjsa : ruchy tektoniczne
  ta reszta to jedynie przypuszczenia, domysły, które składają sie z nie do końca wyjaśnionymi faktami.

REKLAMA