Express-Miejski.pl

Łukasz Moskal z prestiżową nagrodą Ministra Zdrowia za wkład na rzecz rozwoju ratownictwa medycznego

Łukasz Moskal z nagrodą Ministra Zdrowia im. bł Gerarda za zasługi dla ratownictwa medycznego fot.: Ministerstwo Zdrowia / mp

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wręczył we wtorek nagrody im. bł. Gerarda osobom zasłużonym dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Wśród trzech wyróżnionych i uhonorowanych znalazł się ząbkowiczanin Łukasz Moskal, na co dzień pracujący w ząbkowickim pogotowiu ratunkowym. Otrzymał on nagrodę Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda w kategorii: lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny. To największe krajowe wyróżnienie każdego roku wręczane z okazji Państwowego Dnia Ratownictwa Medycznego, które obchodzone jest 13 października. Celem nagrody im. bł. Gerarda jest wyróżnienie i uhonorowanie osób za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym lub działania na rzecz systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Oprócz ząbkowiczanina nagrodę otrzymali: w kategorii - osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne - dr hab. Jacek Smereka, prof. UMW, lekarz specjalista medycyny ratunkowej oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a w kategorii zarządzanie ratownictwem - Jan Gessek, ratownik medyczny i ekspert w zakresie zdrowia publicznego.

Łukasz Moskal to ratownik z ponad dziesięcioletnim stażem. Jest pomysłodawcą, założycielem i współtwórcą facebookowego portalu wieDZA112, na którym dzieli się doświadczeniami z codziennej pracy ratownika medycznego. Jako ratownik medyczny bierze również udział w szkoleniach grup dziecięcych, młodzieżowych, jak i starszych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i nie tylko, starając się zarażać ratownictwem jak najwięcej osób.

- Jestem zszokowany i jednocześnie wdzięczny wszystkim, którzy mnie wspierali i pomagali. Dziękuję przede wszystkim mojej żonie i córkom, którzy znoszą moją ciężką pracę i wspierają mnie, dziękuję pani dyrektor ząbkowickiego pogotowia ratunkowego Beacie Gil za nominację mojej osoby, która jak się okazało znalazła uznanie w oczach komisji, dziękuję Piotrkowi Płanecie wraz z którym tworzymy profil wieDZA112 i realizujemy szkolenia oraz zarażamy ratownictwem, pielęgniarce Eli Materak, która ciągle motywuje mnie do działania oraz wszystkim ludziom, ratownikom, lekarzom, pielęgniarkom, których spotkałem na swojej drodze i którzy niejednokrotnie pomagali mi oraz przyczynili się do tego, że mogłem dziś otrzymać to wyróżnienie. Nie traktuję tej nagrody indywidualnie, ale jako wyróżnienie dla wszystkich moich kolegów i koleżanek z którymi wspólnie tworzymy system Państwowego Ratownictwa Medycznego - powiedział po odebraniu nagrody Łukasz Moskal.

34-latek jest pierwszym ratownikiem pracującym na co dzień w SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich, który otrzymał tak prestiżowe wyróżnienie. - To kolejny rok z rzędu kiedy spośród swojej załogi wybierałam osobę i nominowałam do otrzymania nagrody im. bł. Gerarda. Nie ukrywam, że wcześniej były to inne osoba zanim pan Łukasz Moskal dał się poznać jako dobry organizator, działacz, propagator wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i osoba, która oddana jest i kolegom oraz ratownictwu. Niestety, w poprzednich latach nie mieliśmy tyle szczęścia i nasze nominacje nie znajdowały uznania w oczach komisji. Już w ubiegłym roku zgłosiłam pana Łukasza wraz z innym ratownikiem medycznym do nagrody bł. Gerarda ze względu na ogrom pracy i zaangażowanie dla zakładu i nie tylko w związku z pandemią COVID-19. Niestety wówczas również się nie udało. W tym roku ponowiłam wniosek do ministra zdrowia z nominacją pana Łukasza za zasługi dla zakładu, za prowadzenie portalu wieDZA112, za propagowanie wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, za propagowanie i zaangażowanie w akcje charytatywne, za udział w regionalnych mistrzostwach w ratownictwie medycznym czy za udział w projekcie polsko-czeskim. Nie ukrywam i z dumą mogę powiedzieć, że mam bardzo dużo takich ratowników, którzy zasługiwaliby na taką nagrodę, ale musiałam wybrać jedną osobę, która w jakiś sposób się wyróżniała, stąd też taka nominacja. Dodatkowo chcę podkreślić, że pan Łukasz jest osobą zarządzającą ratownikami medycznymi w SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich, jest koordynatorem ratownictwa medycznego i odpowiada za pracę ratowników i jednocześnie jest w zakładzie pełnomocnikiem do spraw jakości, ponieważ jako placówka posiadamy certyfikat ISO - mówi Beata Gil, dyrektor SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich.

- Jestem bardzo dumna i cieszę się, że z takiej małej stacji jak Ząbkowice Śląskie nasz pracownik został doceniony i taką nagrodę otrzymał. Jednocześnie deklaruję, że w kolejnych latach będę zgłaszała kolejne nominacje dla najbardziej zasłużonych ratowników na naszym terenie - dodaje szefowa ząbkowickiego pogotowia.

Dzisiejsze prestiżowe wyróżnienie to dobra okazja, aby przypomnieć wywiad, jaki na początku 2019 roku przeprowadziliśmy z Łukaszem Moskalem, który przybliżył nam pracę ratownika medycznego, a także kilka innych materiałów:

em24.pl

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Łukasz Moskal z prestiżową nagrodą Ministra Zdrowia za wkład na rzecz rozwoju ratownictwa medycznego

  2021-10-12 18:05:15

  gość: ~MMAriusz

  Dostać jakąś nagrodę od tych zdrajców narodu polskiego to tak, jakby dostać w ryj.

 • 2021-10-12 19:57:29

  gość: ~Ksu

  @~MMAriusz
  Ty tęczowy czy tusskowy folksdojczu

 • 2021-10-12 20:14:41

  gość: ~MMAriusz

  @~Ksu
  Nie mów mi o tusku bo mi sie rzygać chce.

  Wszyscy tam w tym sejmie są dobrzy.
  Należy rozstrzelać całe to towarzystwo.

 • 2021-10-12 20:16:13

  gość: ~Chujnia Europejska

  @~Ksu
  Czyli według ciebie jak ktoś nie lubi pisu to musi lubiec po i tuska?

  Jesteś ćwierć-mózgiem.

 • 2021-10-12 19:07:54

  gość: ~Darek

  Najpierw strajki, a teraz odbiór nagrody... Czy to nie szczyt hipokryzji?

 • 2021-10-12 20:34:58

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Darek
  Chłopina robi dobrą robotę w lokalnej społeczności ale patrząc na całość sytuacji ratowników to tą nagrodę powinien oddać rządowi i całemu systemowi zdrowia tak dla ogółu

 • 2021-10-13 11:37:17

  gość: ~Xxx

  @~Mieszkaniec
  Po co? Bo im się należy? Bo ta kropla w morzu potrzeb coś zmieni? To poczytaj,jakie nagrody wzięli pisowcy i ich akolici za rządów Szydło, a ile oddali, pod presją zresztą, na Caritas, który de facto ma teraz problemy

 • 2021-10-13 19:30:18

  gość: ~pio

  @~Mieszkaniec
  Jaką robotę w lokalnej społeczności wszystko co robi to za to kasuje sporo.

 • 2021-10-12 21:01:12

  gość: ~Kibic

  Brawo Panie Łukaszu

 • 2021-10-13 19:35:53

  gość: ~pio

  @~Kibic
  za co że się sprzedał

 • 2021-10-12 21:30:30

  gość: ~Mama

  Dzięki temu człowiekowi moje dziecko wie jak się zachować kiedy będzie trzeba udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Dziekuje i gratuluje!

 • 2021-10-12 23:16:18

  gość: ~Twoje dziecko

  @~Mama
  Udzielanie pierwszej pomocy to nie sztuka tajemna czy fizyka kwantowa, każdy może tego nauczyć każdego.

 • 2021-10-12 22:18:06

  gość: ~Ka

  Ciekawe tak strajkował jaki to Rząd be ale nagrodę dla poklask odebrał

 • 2021-10-12 23:00:35

  gość: ~Mieszkaniec

  Czy to ten co tak strajkował nie dawno?

 • 2021-10-13 00:50:50

  gość: ~ciekawe

  Do mojej teściowej przyjechali za puzno i żyje. W Ząbkowicach Śl. W tym składzie.

 • 2021-10-13 11:44:23

  gość: ~Ewa

  @~ciekawe
  Wielkie gratulacje Panie Łukaszu.Życze dużo zdrowia i siły do wykonywania tej bardzo ciężkiej pracy.Jest Pan Wielki.

 • 2021-10-13 17:35:15

  gość: ~Drań

  @~Ewa
  Uważaj tylko żebyś kupy nie zrobiła albo się nie obsikała z tego podniecenia.

 • 2021-10-13 19:25:37

  gość: ~pio

  @~Ewa
  Ten człowiek nic za darmo nie robi on się przykleja tam gdzie ma korzyść teraz z pisiorami może coś wyrwie dla siebie a co do pierwszej pomocy to za te kursy przedszkole, szkoła płaci nic za darmo jak do punktu szczepień potrzebowali to taką stawkę krzyknął że ho ho.

 • 2021-10-13 20:38:38

  gość: ~pierwsza pomoc

  Zawód ratownik medyczny czytaj dawny pielęgniarz to naprawdę nic nadzwyczajnego. Takie same kwalifikacje posiadają strażacy i to nawet ochotnicy, policjanci , inspektorzy bhp, osoby wyznaczone do pierwszej pomocy w zakładach. Kwalifikowany kurs ratownika medycznego trwa ok.130 godzin i po tym czasie (zdany egzamin -często na sztukę) będziesz już takim fachowcem jak większość z nich. Będziesz miał siłę aby przepracować nawet 320 godzin w miesiącu!!!Ja pracuję ok 55-60 tygodniowo i jestem w sobotę styrany jak kasztanka Piłsudskiego. Warto się zastanowić czy pielęgniarzom warto dalej tak garściami pchać kasę do kieszeni...Niezależnie od opcji politycznej.

 • 2021-10-16 10:12:44

  gość: ~Masakra

  @~pierwsza pomoc
  Tyle bzdur, co w tym jednym komentarzu, nie czytałem chyba nigdy. Jednak faktycznie, dopóki nie było internetu, tylko rodzice wiedzieli żeś d.bil...

 • 2021-10-17 21:08:15

  gość: ~Mądrala

  ostatnio dodany post

  @~Masakra
  To proszę, sprostuj, co jest bzdurą a co nie.

  Bo pisząc że "bzdury" i nie pisząc dlaczego, sam robisz z siebie idiotę.

REKLAMA