Express-Miejski.pl

Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego - program dla szkół w powiecie ząbkowickim

Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego

Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego fot.: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Program ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania i dąży do zapewnienia poczucia wsparcia, anonimowości i dyskrecji.

4 lipca Romana Festera - Starostę Ząbkowickiego odwiedzili: Monika Wielichowska - Wicemarszałek Sejmu, Marcelina Maciąg – Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Paweł Legana – Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ideą roboczego spotkania było przedstawienie projektu: "Niebieska Skrzyneczka”, którego pomysłodawczynią i liderką jest właśnie Marcelina Maciąg. „Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego” to projekt, który powstał w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a patronat nad nim objęli m.in:  Monika Wielichowska - Wicemarszałek Sejmu, Izabela Leszczyna - Minister Zdrowia, Barbara Nowacka - Minister Edukacji, czy Monika Horna-Cieślak - Rzecznik Praw Dziecka.

Po wysłuchaniu informacji, Starosta Ząbkowicki podjął decyzję o przystąpieniu do realizacji programu. W związku z tym, w szkołach,  dla których organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki, we wrześniu zostaną zakupione i zamontowane niebieskie skrzyneczki, z których będą mogli korzystać uczniowie. Więcej o szczegółach programu poniżej:

 • „Niebieska skrzyneczka” to nowy projekt, który powstał w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jest to program „od młodych dla młodych”, co oznacza, że pomysł zrodził się wśród młodzieży, która doskonale rozumie problemy własnego środowiska i się z nimi utożsamia.
 • Jego idea polega na wprowadzeniu do szkół metalowych, niebieskich skrzynek, do których młody człowiek borykający się, z różnymi problemami natury psychicznej, czy znajdujący się na emocjonalnym rozdrożu, będzie mógł wrzucić kartkę z informacją, że potrzebuje pomocy.
 • Po opróżnieniu skrzynki i przeanalizowaniu wiadomości, wyznaczeni opiekunowie placówek (np. psycholodzy szkolni) będą w stanie odpowiednio wcześnie zareagować i przygotować plan zapewnienia profesjonalnej pomocy dla takiej osoby, w postaci udzielania wsparcia psychologicznego.

 

 • Normalizacja problemów psychicznych, z którymi boryka się dziś młodzież, jest niezmiernie ważna i pokazuje, że odważenie się na to, żeby poprosić o pomoc jest czymś naturalnym i nie należy się tego, absolutnie, wstydzić.
 • Program ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania i dąży do zapewnienia poczucia wsparcia, anonimowości i dyskrecji.
 • Pomysłodawczyni i liderka projektu, Marcelina Maciąg, podkreśliła, że dobór niebieskiego koloru skrzynki nie jest przypadkowy, a oznacza on siłę i spokój, a umiejscowione na nim delfiny są zwierzętami stadnymi, które w warunkach naturalnych, bronią w stadzie, jeden drugiego.
 • Taki jest właśnie zamysł całego przedsięwzięcia – ma pokazać uczniom, że nie są sami i nie muszą czuć się wyobcowani z własnymi problemami.
 • Promowanie empatii, wzajemnego wsparcia i solidarności wśród uczniów powinny być wartościami nadrzędnymi w każdej szkole.

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego - program dla szkół w powiecie ząbkowickim

  2024-07-04 23:21:57

  gość: ~Eee

  To jest ściema.Kto weźmie kasę.Romek rondo na potworów będzie twoje.A to też przekręt

 • 2024-07-05 09:01:16

  gość: ~Autor

  @~Eee
  Nie rozumiesz tematu nie pisz

 • 2024-07-05 10:03:35

  gość: ~sramnawas

  POpaprańcy!!! Królowa kotliny kłodzkiej Monika Wielichowska zrobiła wam DKL-e niesPOdziankę będziecie się dalej ros-pier-ać na 8.Jak dowiedziała się nasza redakcja 24 klodzko pl., odcinek S8 Bardo-Kłodzko wyłączony został z całej inwestycji budowy ekspresówki z Wrocławia do Kłodzka.

 • 2024-07-05 22:19:00

  gość: ~Jacek

  @~sramnawas
  I dlaczego kłamiesz droga została wyłączona ponad 8 miesięcy temu przez ministra zgadnij kto był wtedy rządzącym tak samo od lipca cofnięto urlopy nauczycielom kolejna zostawiona niespodzianka z PiSu którą trzeba odkręcać więc skończ tą propagandę pisdzielcu

 • 2024-07-06 13:10:26

  gość: ~sramnawas

  @~Jacek nie rozmawiam z Volksdeutsche i POje-mi....

 • 2024-07-06 16:32:04

  gość: ~Mieszkaniec

  @~sramnawas
  Ale, że jak. Pisowy minister wyłączył ten odcinek ?

 • 2024-07-06 22:21:42

  gość: ~Polak

  ostatnio dodany post

  @~Jacek
  Wina pisu ? Hahahah . ***** się!!

 • 2024-07-05 10:10:37

  gość: ~Xxx

  Obawiam się że niektórzy będą dla jaj wrzucać kartki podpisując się za kolegów. To będzie zabieranie czasu pedagogom, psychologom, którzy będą wyjaśniać czy to rzeczywiście wołanie o pomoc.

 • 2024-07-05 10:38:36

  gość: ~takitam

  Pomysłodawczyni i liderka projektu, Marcelina Maciąg:

  /// idea polega na wprowadzeniu do szkół metalowych, niebieskich skrzynek, do których młody człowiek borykający się, z różnymi problemami natury psychicznej, czy znajdujący się na emocjonalnym rozdrożu, będzie mógł wrzucić kartkę z informacją, że potrzebuje pomocy. ///


  No przecież to jest tak idiotyczne że głowa mała.

  Czy ktoś tam w ogóle zdaje sobie sprawę jak funkcjonuje świat młodych ludzi ?
  Przecież ŻADEN młody człowiek, nawet z olbrzymimi problemami psychicznymi NIE WRZUCI NICZEGO DO TEJ SKRZYNKI, a to dlatego, że skrzynka zapewne będzie stała w miejscu gdzie WSZYSCY ją widzą, więc jak wyżej, czyli NIKT nie wrzuci tam czegokolwiek w obawie przed "zdemaskowaniem" czyli CAŁA SZKOŁA widząc wrzucającego od razu będzie go stygmatyzować jako tego "durnego" co ma nierówno pod sufitem i będą mieli z niego/niej tzw. bekę.

  Na litość boską, dlaczego tak oczywiste rzeczy nie są brane pod uwagę przez tzw. pomysłodawców ?


  ============
  Pamiętam jak w jednym z ziębickich zakładów pracy też postawili taką skrzyneczkę, ale miała zbierać informacje od pracowników o nieprawidłowościach i pomysłach na usprawnienie firmy.

  Nawet jakoś się nazywał ten "program" .
  Oczywiście skrzynka stała w miejscu gdzie WSZYSCY bezproblemowo widzieli kto i kiedy będzie wrzucał.
  Również oczywiście, zebrała się "rada" (podobnie jak na tym zdjęciu w tym artykule) i zrobiła ogólnozakładowe zebranie na którym obsikiwali się ze szczęścia i atmosferze towarzystwa wzajemnej adoracji prezentowali ten "znakomity" pomysł.

  Dwa miesiące stała tam ta skrzynka, po czym było UWAGA ... kolejne zebranie i uroczyste, publiczne otwarcie tej skrzynki.
  W środku nie było ABSOLUTNIE NIC.

  ... ale .... moim zdaniem i tak było warto, bo zdrowy śmiech całej załogi oraz głupkowate miny "pomysłodawców": były bezcenne :)

  Nie inaczej będzie i tu, z tym że cyt: /// we wrześniu zostaną zakupione i zamontowane niebieskie skrzyneczki /// czyli ... ktoś na tym zrobi i to będzie jedyny "sukces" tego przedsięwzięcia.

 • 2024-07-05 10:43:35

  gość: ~Pytam

  Może by tak obok dołożyć czerwoną na informacje o działalności szkoły, dokładniej na donosy. Najlepiej to szafę z magnetofonem, jak w filmie Miś. Uśmiechajcie się.

 • 2024-07-05 13:42:20

  gość: ~Ojciec

  Skończcie sie tak pielodic z tą młodzieżą ! Chcesz robic uczyć się to zapierdala.... nie to won

 • 2024-07-05 13:54:45

  gość: ~mieszkaniec

  to królowa Kotliny Kłodzkiej znana przede wszystkim z lansu,skończyła rozbudowywać 8-kę,???a ja dla tych wszystkich cwaniaków proponuję założyć-różowa listę-i tam umieszczać te wszystkie głupoty co robią na codzień,jestem pewien,że lista będzie szybko pełna,a lanserka z Nowej Rudy będzie napewno w czołówce

 • 2024-07-05 15:56:08

  gość: ~mieszkaniec

  jest i ten z nieskazitelnym wyrazem twarzy(ten po prawej na zdjęciu):)

 • 2024-07-06 11:18:41

  gość: ~Czytelniczka

  Ale to już było... Taki pomysł ze skrzynkami (tylko nie niebieskimi) w niektórych szkołach się pojawił już wcześniej i niestety się nie sprawdził... Prawdą jest, że młodzi mieli i mają problemy. Skrzynki nie pomogą. Powinien być łatwiejszy dostęp do specjalistów: pedagogów, psychologów, psychiatrów.

 • 2024-07-06 19:30:58

  gość: ~Prezes klubu

  Ciekawe ile i kto zarobi na tych skrzynkach? Pomysł kiepski. Już widzę lewe kartki pisane dla beki. Łubu dubu

REKLAMA