Express-Miejski.pl

W ciągu tygodnia policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących

41-latek w aucie którego ujawniono narkotyki zachowywał się nerwowo. Istniało prawdopodobieństwo, że prowadził pojazd po spożyciu substancji odurzających

41-latek w aucie którego ujawniono narkotyki zachowywał się nerwowo. Istniało prawdopodobieństwo, że prowadził pojazd po spożyciu substancji odurzających fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Na nic się zdają policyjne ostrzeżenia, wysokie kary, czy zaostrzone przepisy. Nietrzeźwi nadal siadają za kierownicę zarówno jednośladów jak i samochodów.

W ciągu ostatnich 7 dni policjanci na terenie powiatu ząbkowickiego zatrzymali pięciu kierujących którzy jechali na „podwójnym gazie”.

Codziennie można przeczytać lub usłyszeć o nietrzeźwym kierującym. Niektórzy spowodowali wypadek, kolizję, inni zostali złapani jak jechali na „podwójnym gazie” podczas kontroli drogowych. Niestety ten niebezpieczny trend nie omija również powiatu ząbkowickiego.

Tylko w ciągu ostatnich 7 dni policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących oraz jednego pod wpływem innych środków. - Ten ostatni został zatrzymany w dniu 19 kwietnia w Ząbkowicach Śląskich kiedy jechał seatem. Policjanci podczas kontroli drogowej zauważyli, że 41-latek zachowuje się nerwowo. Postanowili sprawdzić co mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego ma do ukrycia. W pojeździe funkcjonariusze znaleźli narkotyki, marihuanę i amfetaminę. W związku z podejrzeniem, że kierujący mógł się wspomagać niedozwolonymi środkami podczas jazdy, 41-latkowi zrobili szybki test na obecność tych środków w organizmie. Wynik był pozytywny. Mężczyźnie została pobrana krew do badań by orzec w jakim stężeniu narkotyki były obecne i czy można mówić w tym przypadku o jeździe po użyciu, czy w stanie nietrzeźwości. Kara kierującego i tak nie ominie - relacjonuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i sankcje przewidziane na taką okoliczność reguluje kodeks karny.

Są to:

- kara pozbawienia wolności do 3 lat,
- konfiskata / przepadek samochodu (w określonych przypadkach),
- zakaz poruszania się pojazdem na okres minimum 3 lat,
- środek karny w wys. od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarne
- 15 punktów karnych

Kierowcy, gdy był już karany za jazdę po alkoholu i ponownie prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, grozi:

- kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat,
- wyższa opłata z tytułu świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (minimum 10 tys. zł),
- zakaz poruszania się pojazdem na okres minimum 3 lat,
- podwójna grzywna (tzn. min. 5000 zł) - jeżeli w ciągu 2 lat zostanie ponownie zatrzymany za jazdę po użyciu alkoholu,
konfiskata samochodu (ten przepis obowiązuje od 14 marca 2024 roku).

W 2023 roku ujawniono ponad 63 tysięcy kierujących pojazdami mechanicznymi pod działaniem alkoholu (w stanie po użyciu i w stanie nietrzeźwości). Z ich winy doszło w zeszłym roku do 1 331 zdarzeń drogowych, podzcas których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1506.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA