Express-Miejski.pl

Burmistrz Orzeszek: „Chcę kontynuować rozwój gminy Ząbkowice Śląskie” [wywiad, cz. II]

Marcin Orzeszek: Myślę, że czekają nas duże zmiany w różnych obszarach i w powiecie ząbkowickim może być ciekawie - mówi burmistrz Marcin Orzeszek zapytany o ostatni rok aktualnej kadencji

Marcin Orzeszek: Myślę, że czekają nas duże zmiany w różnych obszarach i w powiecie ząbkowickim może być ciekawie - mówi burmistrz Marcin Orzeszek zapytany o ostatni rok aktualnej kadencji fot.: mp

W drugiej części wywiadu z burmistrzem Marcinem Orzeszkiem rozmawiamy m.in. o inwestycjach, Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej, a także bieżących sprawach samorządu.

PIERWSZA CZĘŚĆ WYWIADU: Marcin Orzeszek: „Rozwój gospodarczy Ząbkowic Śląskich widoczny jest gołym okiem” [wywiad, cz. I]

Express-Miejski.pl: 2022 rok dobiega końca, a jak koniec roku, to i warto co nieco podsumować. Skupmy się więc na inwestycjach. Które, zdaniem burmistrza, zrealizowane w tym roku cieszą mieszkańców najbardziej?

Marcin Orzeszek: W tym roku realizujemy inwestycje na kwotę około 58 mln zł. Co roku staramy się robić projekty, zarówno te mniejsze, jak i większe, odpowiadając na potrzeby mieszkańców. Ciężko wskazać najważniejszą inwestycję. Dla niektórych kawałek chodnika wykonany przy budynku ma takie samo znaczenie albo i jeszcze większe, jak np. Ząbkowicka Komunikacja Publiczna. To kwestia potrzeby danej osoby, czy danej rodziny, stąd też nie da się określić jednej, najważniejszej inwestycji którą wykonaliśmy. Staramy się rozwiązywać wszystkie problemy, zaczynając od chodnika czy ławki, a kończąc na zadaniach wielomilionowych jak chociażby remont ul. Kłodzkiej i Kamienieckiej.

Ten rok jest jednak niezwykle bogaty w inwestycje oświatowe. Remonty dużych budynków oświatowych, takich jak Publiczne Przedszkole nr 2, Publiczne Przedszkole nr 5, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, remonty łazienek w Publicznym Przedszkolu nr 4 i Szkole Podstawowej nr 1, to bardzo duży zakres prac mający wpływ na poprawę tej, nie oszukujmy się, starej infrastruktury.

Na pewno warto podkreślić fakt, że zrealizowaliśmy przebudowę ul. Kamienieckiej i Kłodzkiej o wartości ponad 8 mln zł. Udało nam się wyremontować drogi gminne, które łączą bezpośrednio nasze miasto z obwodnicą i jeśli chodzi o inwestycje drogowe to tamten obszar pod względem infrastruktury drogowej mamy zamknięty.

Należy też wspomnieć o dwóch przełomowych inwestycjach związanych z zabytkami. Realizowaliśmy w tym roku remont zamku oraz remont ratusza. Zadanie na zamku dobiegło już końca, przebudowa ratusza dobiega końca.

Cały czas inwestujemy również w obszar związany ze sportem. Oddaliśmy do użytku pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. To ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców, o którą zabiegało wiele osób. Staramy się wychodzić naprzeciw mieszkańcom i odpowiadać na ich potrzeby, tym bardziej, że uważam, iż dla naszych najmłodszych mieszkańców, sport jest najważniejszym obszarem, poza edukacją i kulturą, w którym młode pokolenie powinno się spełniać.

58 mln zł to kwota bardzo duża jeśli chodzi o inwestycje. Tu też chcę zaznaczyć fakt, że jesteśmy jednym z najmniejszych miast powiatowych na całym Dolnym Śląsku.

Express-Miejski.pl: Ząbkowicka Komunikacja Publiczna. We wrześniu minęły dwa lata odkąd ten projekt jest realizowany w gminie Ząbkowice Śląskie. Początkowo pojawiało się dużo głosów, że to zupełnie nietrafiony pomysł. Nie pojawiła się wówczas myśl, żeby odejść od tego pomysłu?

Marcin Orzeszek: Już nie słyszymy tych bzdur, które pojawiały się w pierwszych miesiącach funkcjonowania Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej, czyli że wozimy powietrze. Coraz częściej słyszymy natomiast pozytywne reakcje. W Europejskim Dniu Bez Samochodu przejechałem całą jedną pętlę z mieszkańcami i pytałem mieszkańców oraz uczniów jak oceniają funkcjonowanie ZKP. Opinie były bardzo pozytywne i naprawdę miło było słyszeć takie rzeczy. Na spotkaniu Związku Nauczycieli Emerytów jedna z pań także podeszła i dziękowała za utworzenie komunikacji, bo dzięki niej może dotrzeć bez problemu na targ, do sklepu, na cmentarz. Od momentu powstania komunikacji i fali krytyki, jaką usłyszeliśmy, odnośnie tego, że autobusy jeżdżą puste, że wozimy tylko powietrze, dociera do nas coraz więcej pozytywnych opinii i coraz większa rzesza ludzi zaczyna pozytywnie odbierać ten projekt. To widać też m.in. po przystankach autobusowych, że coraz więcej ludzi oczekuje na przyjazd autobusu i nimi się przemieszcza. To potwierdzają też dane. Jeśli chodzi o bilety jednorazowe to w 2021 roku przez pierwsze trzy kwartały sprzedaliśmy 67 tys. biletów, a w tym roku w tym samym okresie sprzedaliśmy 109 tys. biletów, to jest blisko o 40 proc. więcej.

Do najmniejszej miejscowości na terenie gminy Ząbkowice Śląskie jedzie autobus co najmniej cztery razy dziennie. Tego dawniej nie było, nawet wtedy, gdy były państwowe autobusy. Tym samym jako gmina poradziliśmy sobie z wykluczeniem komunikacyjnym, z czym wiele samorządów wciąż jeszcze ma problem.

Express-Miejski.pl: A jak to wygląda pod kątem finansowym?

Marcin Orzeszek: Koszty związane z funkcjonowaniem Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej, która obsługuje także dowóz dzieci do szkół, są tylko nieco wyższe niż wtedy, gdy wynajmowaliśmy firmy zewnętrzne, świadczące wyłącznie usługi związane z dowożeniem uczniów do szkół. Dla nas jako samorządu jest to bardzo korzystna sytuacja nie tylko pod względem ekonomicznym, ale też organizacyjnym i społecznym. Jak wspomniałem wcześniej, wyeliminowaliśmy jeden z problemów, który wciąż jest obecny w wielu gminach, a mianowicie wykluczenie komunikacyjne. Dziś nie otrzymujemy już sygnałów, że ktoś z naszych mieszkańców ma problem z wydostaniem się z własnej miejscowości. Problemy z dojazdem do pracy, szkoły, do lekarza czy na zakupy to już przeszłość. Ponadto przy dzisiejszych cenach paliwa taka komunikacja to dodatkowa alternatywa dla mieszkańców, nawet tych, którzy mają samochody. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że dzięki realizacji projektu jako gmina mamy też swój tabor autobusowy, na który pozyskaliśmy duże dofinansowanie, a za chwilę ZKP zostanie wzbogacona również o nowe, elektryczne pojazdy, również pozyskane dzięki wysokiemu dofinansowaniu.

Express-Miejski.pl: W przeszłości pojawiły się głosy, żeby temat Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej rozszerzyć na cały powiat, albo przynajmniej na kilka sąsiednich gmin. Wiem, że był to temat poruszany podczas spotkania samorządowców. Istnieje szansa na realizację takiego pomysłu?

Marcin Orzeszek: Rzeczywiście odbyliśmy kiedyś taką  rozmowę w gronie samorządowym i nie ukrywam, że burmistrzowie i wójtowie byli zainteresowani tym projektem i rozszerzeniem go, ale w kolejnych miesiącach zabrakło konkretów i aktualnie takiego tematu nie ma, choć problemy komunikacyjne na terenie naszego powiatu są. Wciąż są miejscowości, do których nie dociera żadna komunikacja, bo kilkukrotnie mieszkańcy innych gmin zwracali na to uwagę nawet w bezpośrednich rozmowach ze mną.

Express-Miejski.pl: W ostatnim czasie media obiegła informacja o zamykaniu basenów ze względu na znacznie wyższe opłaty za media. Jak będzie w Ząbkowicach Śląskich?

Marcin Orzeszek: Na razie obiektu nie zamykamy, bo zależy nam na tym, aby zarówno dzieci, seniorzy, jak i pozostali mieszkańcy mogli korzystać z obiektu i aktywnie spędzać czas. Nie obniżamy temperatury wody, basen cały czas funkcjonuje w taki sam sposób jak dotychczas, a w związku ze wzrastającymi cenami mediów, nieznacznie podniesiemy ceny biletów. Jest to naturalna sprawa. Najniższa krajowa rośnie, koszty życia rosną, więc podwyżki w takiej sytuacji są nieuniknione. Niemniej jednak będą to wzrosty cen zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, podobnie zresztą jak wszystkich rzeczy w gminie.

Express-Miejski.pl: Gorącym tematem jeśli chodzi o ostatni czas jest temat związany z dodatkiem węglowym, a także dystrybuowaniem węgla przez samorząd. Jak to wygląda w gminie Ząbkowice Śląskie?

Marcin Orzeszek: Na dzień 31 października wypłaciliśmy około 1.9 tys. dodatków. Wnioski, które do nas wpłynęły oscylują w granicach trzech tysięcy, jednak na pewno ponad 200 jest wycofanych ze względu na zmieniające się w tej kwestii przepisy ustawy. Początkowo do otrzymania dodatku węglowego uprawnione było każde gospodarstwo domowe, później dodatek przysługiwał już tylko jednej rodzinie na jeden adres zamieszkania. Powiedzieć, że otrzymaliśmy 3 tys. wniosków, a wypłaciliśmy niespełna dwa, to jakby nie powiedzieć wszystkiego, bo tak naprawdę może być tak, że do wypłaty wniosków będzie niewiele więcej ponad 2 tys. Uważam, że śmiało możemy dziś użyć stwierdzenia, że zdecydowana większość wniosków, które wpłynęły do gminy i które zostały zakwalifikowane do wypłaty została już rozliczona i mieszkańcy otrzymali pieniądze.

Express-Miejski.pl: A co z dystrybucją węgla?

Marcin Orzeszek:  Jeśli musimy, to to zrobimy, ale mam nadzieję, że za chwilę nie będziemy musieli sprzedawać cukru. Jesteśmy po rozmowach z trzema podmiotami gospodarczymi, zrobiliśmy rozeznanie z naszymi mieszkańcami i około 350 osób jest zainteresowanych kupnem węgla na preferencyjnych warunkach, którego będziemy dystrybutorem. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało w rzeczywistości. Na razie oczekujemy na dokładne wytyczne i będziemy przeprowadzać realizację tego zadania.

Express-Miejski.pl: Panie burmistrzu, przed nami rok wyborczy. Jaki plan na te ostatnie kilkanaście miesięcy trwającej kadencji?

Marcin Orzeszek: Będzie to na pewno ciekawy czas. Myślę, że czekają nas duże zmiany w różnych obszarach i w powiecie ząbkowickim może być ciekawie. Co będzie? Okaże się. Jako burmistrz nie planuję nic specjalnego. Od wielu lat czynię działania, poprzez które chcę podnosić jakość życia mieszkańców. Zależy mi na tym, żeby ludzie w gminie Ząbkowice Śląskie dobrze się czuli. To mój podstawowy cel, który przyświeca mi od zawsze i jest też celem na kolejne lata, tj. okres 2023-2028. Chcę kontynuować rozwój gminy Ząbkowice Śląskie.

em24.pl

37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Burmistrz Orzeszek: „Chcę kontynuować rozwój gminy Ząbkowice Śląskie” [wywiad, cz. II]

  2022-11-17 11:53:59

  gość: ~wow

  hahaha nie będą sprzedawać cukru. Zabawny jesteś Marcin i tyle z ciebie pożytku!

 • 2022-11-17 12:00:53

  gość: ~wow

  @~wow
  komunikacja miejska dla całego powiatu - był taki temat ale zdechł zabrakło konkretów :p poważnie ?

 • 2022-11-18 13:34:55

  gość: ~mnm

  @~wow
  Do sprzedaży cukru też potrzebowałby WYTYCZNYCH ?

 • 2022-11-17 12:03:53

  gość: ~mieszkaniec

  nie oszukujmy się przecież gdyby nie pisiory to cały ten rozwój gminy polegałby na sprzedaży działek pod domki jednorodzinne. Wiec co burmistrz chce tak na prawdę kontynuować? Dalszą sprzedaż działek?

 • 2022-11-17 12:42:30

  gość: ~Marcel

  @~mieszkaniec
  działki sprzedali a drogi? Chaty po milion i błoto ale oświetlenie do stolca prawie zrobili

 • 2022-11-18 14:03:44

  gość: ~haha

  @~Marcel
  o to oświetlenie to właśnie większość z tych działek się ubiegała! połowa kupuje działki i nawet nie ma pojęcia co dalej..jak dzieci we mgle a później płaczą!!

 • 2022-11-17 14:29:53

  gość: ~hahah

  @~mieszkaniec
  jakby nie pis to byłyby pieniądze a tak wszystko idzie do centrali.

 • 2022-11-17 14:38:33

  gość: ~mieszkaniec

  @~hahah
  tak to napisz mi jakie pieniądze płynęły za rządów PO do gminy bo Marcin w tych czasach też był burmistrzem.

 • 2022-11-23 12:13:03

  gość: ~ja

  @~mieszkaniec
  Przypominam ze lada chwila nie będzie czego sprzedawać, bo już prawie wszystko sprzedali łącznie z polową otwartego basenu.

 • 2022-11-17 12:14:03

  gość: ~Majster

  Panie Orzeszko zrobi Pan dużo dla Ząbkowic jak bedzie Pan trzymał sztamę z PIS em

 • 2022-11-17 12:22:04

  gość: ~wielichowska

  a co ze mną kto mnie przytuli?

 • 2022-11-17 12:28:00

  gość: ~Bywa

  @~wielichowska
  Podobno była 11 ale nikt nie zauważył.

 • 2022-11-17 17:52:24

  gość: ~Może moze

  @~wielichowska
  Może blond asystentka?

 • 2022-11-17 12:30:55

  gość: ~Musimy

  Skoro musimy to zrobimy a wytyczne to chyba z KW PZPR.

 • 2022-11-17 13:41:53

  gość: ~mieszkaniec

  weźcie tak źle nie wypowiadajcie się na temat naszego burmistrza bo zaraz express wyłączy i pousuwa komentarze tak jak to było z tokyo Azerbejdżan team drift. Pamiętajcie WOLNOŚĆ SŁOWA nie obowiązuje na EXPRESSIE ZABKOWICKIM!!!!!!!!!!!!!!

 • 2022-11-17 13:58:12

  gość: ~Polak

  @~mieszkaniec
  Wolność słowa Gdzie ? nie ma czegoś takiego nigdzie na świecie!!! są tylko interesy i kasa

 • 2022-11-17 15:21:00

  gość: ~kika

  Pan burmistrz Orzeszek to najlepszy gospodarz w powiecie. Po sobie zostawi dobrą infrastrukturę, będzie to procentować w przyszłości. Najpierw trzeba zainwestować, żeby póżniej czerpać profity. Jednak widzę, że jest wielu oponentów. To może podesłać wam włodarzy z innych gmin.

 • 2022-11-17 15:26:20

  gość: ~mieszkaniec

  @~kika
  napisz jaką tą dobrą infrastrukturę zostawił? bo jestem bardzo ciekawy.

 • 2022-11-17 16:14:41

  gość: ~Hmn

  @~mieszkaniec
  Lepsza niz pisio.. które tak nas zadłużyły, że za rok moze juz będziemy mieli p4zymiatki do niewypłacalności.

 • 2022-11-17 16:34:47

  gość: ~yhy

  @~Hmn
  hau hau hau karawana idzie dalej. Ratingi na stałym poziomie jeśli wiesz co to. miało już po 500 + walnąć i co ? aha już za rok walnie więc czekamy od 7 lat jak wszystko padnie.

 • 2022-11-18 14:05:44

  gość: ~hmm

  @~yhy
  a co nie sypie się? Zadłużenie już podwoili i dalej jedziemy na kredycie.. Ciekawe czy ty jak masz zachciankę to zajebie..sobie krechę na maksa i chu..niech się później twoje dzieci martwią. Brawo za podejście.

 • 2022-11-18 09:32:17

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Hmn
  To napisz jaką, czekam

 • 2022-11-17 16:19:49

  gość: ~kika

  @~mieszkaniec Jak ślepy i nic nie widzi do okulisty.

 • 2022-11-18 11:28:16

  gość: ~mieszkaniec

  @~kika
  czyli jaką? dalej brak odpowiedzi....

 • 2022-11-18 17:44:30

  gość: ~kika

  @~mieszkaniec Polecić ci okulistę? Zaraz odzyskasz wzrok.

 • 2022-11-17 16:32:30

  gość: ~pika

  @~kika
  Podeślij nam kogokolwiek najlepiej z Kłodzka, Nowej Rudy, Dzierżoniowa. Infrastruktura? każdy remont drogi wg innych wytycznych - inne przejścia, oświetlenie, i 150 znaków jak pod sanepidem. Ale oczywiście to nie jego wina, że strefa tu nie powstała 20 lat temu to polityczne decyzje. Ząbkowice miasto Frankenstaina dosłownie

 • 2022-11-17 17:22:14

  gość: ~Autor

  Ale trole z PiSu się boją wyborów ale szaleją nic wam to nie da wasza propaganda i złodziejstwo sięgnęło dna

 • 2022-11-17 19:39:17

  gość: ~PISowiec

  @~Autor
  boimy się bardzo, że nie będzie większości aby zmienić tą komunistyczną konstytucję ale myślę ,że psl to załatwi. Pozdrowienia dla rusko niemieckich agentów POKO

 • 2022-11-17 17:36:14

  gość: ~Gość

  Jedna klientka też się lansuje wszędzie że nie ma na opał,chorym Krzysiem się musi opiekować (Krzysio fan kolei i autobusów biega po mieście bez opieki ) wyremontujmy dziecku dom ona nie ma czasu podjąć pracy twierdzi że na Ukrainie nie ma wojny że to mistyfikacja.

 • 2022-11-18 10:51:18

  gość: ~Autor

  @~Gość
  To ta co twierdzi że trzeba być idiotą żeby pracować

 • 2022-11-17 17:53:50

  gość: ~Qwerty

  Ale bełkot.

 • 2022-11-18 13:31:14

  gość: ~mnm

  Orzeszek potrzebuje WYTYCZNYCH żeby pomóc mieszkańcom w pozyskaniu węgla na warunkach preferencyjnych. Czyżby centrala w Gdańsku zaspała ? Przecież "wytyczne" to zapewne powstają w Komitecie Centralnym.

 • 2022-11-21 22:02:05

  gość: ~123

  @~mnm
  To na pewno wina tuska i unii

 • 2022-11-18 22:01:45

  gość: ~Autor

  No placem zabaw dla piesków brawo

 • 2022-11-21 21:56:44

  gość: ~ Poważny

  Panie Burmistrz proszę się nie pokazywać z kolegą z ościennej gminy, bo to bardzo źle wpłynie na Pana wizerunek....

 • 2023-01-02 12:49:18

  gość: ~Zibi

  ostatnio dodany post

  @~ Poważny
  Zmiany są widoczne , oczywiscie na plus ja mieszkam poza ząbkiwicami i prxyjezdzam raz na jakis czas i widze? A krytycy faktycznie niech pojadą do i nnych miast to zrozumieją jedynie mamy beznadzieje rondo koło Biomasy az zazdrosczcę swidniczanom bo wsxystkie są przepiekne duxo kwiatów i krzewów a u nas syf i trawa po pas

 • 2022-11-28 21:55:33

  gość: ~Zawiedziony

  Panie Marcinie. GRATULACJE!
  Choć Pan do Kamieńca tutaj można wiele zrobić. Mamy Pana imiennika ale to liga poza marginesem jakiekolwiek klasyfikacji. Pan ma jaja i jest Pan rasowym Samorządowcem, a my mamy to co mamy, niestety :(
  ZAPRASZAMY!

REKLAMA