Express-Miejski.pl

Z kapsuły czasu wyciągnięto dokumenty i monety sprzed ponad dwustu lat [foto]

Z kapsuły czasu wyciągnięto dokumenty i monety sprzed ponad dwustu lat

Z kapsuły czasu wyciągnięto dokumenty i monety sprzed ponad dwustu lat fot.: ML

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W ziębickim urzędzie otwarto dziś odnalezioną w ubiegłym tygodniu kapsułę czasu. Znalazły się w niej dokumenty z okresu budowy kościoła i monety z końca XVIII wieku.  

Kapsuła była schowana w remontowanej wieży byłego kościoła ewangelickiego, a dokładniej w kuli wieńczącej kopułę. 12 maja o godz. 11 w obecności m.in. przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z delegaturą w Wałbrzychu oraz Archiwum Państwowego we Wrocławiu oficjalnie otwarto miedzianą tubę, w której znalazły się dokumenty z okresu budowy kościoła, gazeta oraz monety sprzed ponad dwustu lat. W kapsule znalazły się także dokumenty umieszczone 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni.

Największe wrażenie na otwierających kapsułę zrobił list ówczesnej mieszkanki, która napisała kilka słów do potomnych i zawinęła tam monetę z 1797 roku.

Część dokumentów zachowała się w bardzo dobrym stanie, część w nieco gorszym. Teraz znalezisko zostanie teraz poddane konserwacji, dokumenty będą także przetłumaczone i opisane. Później zostaną przekazane do instytucji, które będą je przechowywać i pokazywać mieszkańcom regionu.

- Mamy nadzieję, że po przetłumaczeniu dokumentów uda się pozyskać ciekawe informacje na temat nie tylko samej budowy obiektu, ale być może także życia tego miasteczka - mówił Mariusz Szpilarewicz, burmistrz gminy Ziębice.

Podczas dzisiejszego otwarcia kapsuły obecna była również Joanna Lamparska - polska dziennikarka, podróżniczka, miłośniczka tajemnic głównie Dolnego Śląska. Oto jak ona podsumowała dzisiejsze wydarzenie:

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Z kapsuły czasu wyciągnięto dokumenty i monety sprzed ponad dwustu lat [foto]

  2020-05-12 21:14:34

  gość: ~Gizmo

  Lubię grochóweczkę na tłustym boczusiu

 • 2020-05-12 22:05:44

  gość: ~kiki

  nie wiem czym tu sie podniecac

 • 2020-05-14 14:11:03

  gość: ~Gość

  ostatnio dodany post

  No tak...
  Skrzynką piwa byś się podniecał!!!

REKLAMA