Express-Miejski.pl

Sery Lutomierskie z Gór Sowich zapraszają na wycieczki i warsztaty

Sery Lutomierskie z Gór Sowich zapraszają na wycieczki i warsztaty

Sery Lutomierskie z Gór Sowich zapraszają na wycieczki i warsztaty fot.: Starostwo Powiatowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Sery Lutomierskie z Gór Sowich to jeden z kilku produktów regionalnych Ziemi Ząbkowickiej.

Od ponad 10 lat Panie Stanisława i Malwina Pasternak w swoim gospodarstwie, położonym we wsi Lutomierz, wyrabiają dwa rodzaje wiejskiego sera: podpuszczkowego młodego, niedojrzewającego oraz rzadko produkowanego w Polsce sera typu Ricotta. I mimo że przepis jest owiany tajemnicą, to kobiety zapraszają wszystkich chętnych na warsztaty warzenia sera.

Produkcja i sprzedaż serów z mleka krowiego najwyższej jakości to jedno. Panie często można spotkać na jarmarkach, targach i festiwalach, a ich produkty są dostępne w okolicznych restauracjach, a także na stoisku przy Centrum Handlowym Arena we Wrocławiu. Firma „Sery Lutomierskie” proponuje jednak coś więcej. Zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty warzenia sera do swojego gospodarstwa. Goście mogą zapoznać się z pracą w serowarni, uczestniczyć w procesie przygotowania mleka, krojenia skrzepu oraz odciągania serwatki. Jest oczywiście również degustacja i zwiedzanie gospodarstwa. – Uczestnicy wszystkimi zmysłami poznają pracę w serowarni, czują mleko, dotykają ziarna serowarskiego, smakują wyrobów mlecznych, słyszą jak wyją krowy! Odpowiadamy na pytania: Jak powstaje dobry ser? Z czego wytwarza się masło? Co to jest maślanka?” – zapraszają do siebie Panie Pasternak.

14 lipca 2016 roku zaproszenie do wytwórni przyjął wicestarosta ząbkowicki Mariusz Szpilarewicz, który pogratulował kobietom pomysłu na produkt regionalny regionu oraz poinformował, iż powiat będzie wspierał takie produkty w każdy możliwy sposób, gdyż są one bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych atrakcji ziemi ząbkowickiej.

sm. / Express-Miejski.pl / Starostwo Powiatowe

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Sery Lutomierskie z Gór Sowich zapraszają na wycieczki i warsztaty

  2016-07-15 13:00:27

  sm. / Express-Miejski.pl / Sta

  Sery Lutomierskie z Gór Sowich to jeden z kilku produktów regionalnych Ziemi Ząbkowickiej.

 • 2016-07-15 21:39:50

  gość: ~PYTANIE

  PROSZĘ PODAĆ ADRES GDZIE MOŻNA TO KUPIĆ.

 • 2016-07-15 21:47:01

  gość: ~oio

  Sery świetne, tylko ceny zaporowe!

 • 2016-07-17 09:09:55

  gość: ~sr

  mi nie smakowały, a cena fakt, zaporowa...

 • 2016-07-17 10:25:42

  gość: ~turysta

  czy smakuje czy nie to kwestia indywidualna. Ktoś kto zna się na serach, tak jak np na winach może ocenić. Bardzo smaczne są te sery z dodatkiem ziół. No i ważne: muszą być spożywane w ciągu kilku dni od wyprodukowania. Ale są ok

 • 2016-07-18 09:17:21

  gość: ~tt

  niebo w gębie, kupowałem podczas jakiegoś jarmarku w Ząbkowicach, nie pamiętam juz z jakiej okazji, ale naprawdę - REWELKA!

 • 2019-01-08 22:35:28

  gość: ~Malwina Pasternak

  ostatnio dodany post

  @~PYTANIE
  Zapraszam do samej serowarni mieszczącej się na terenie gospodarstwa rolnego pod adresem Lutomierz 29, 57-213 Stoszowice. W okresie zimowym czyli do końca marca zapraszam we środy i soboty od 9.00 do 20.00 w ciepłych miesiącach także w piątki i niedziele a w okresie wakacji codziennie również od 9.00 do 20.00. Istnieje również możliwość uczestnictwa w Targach Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika w III niedziele miesiąca, najbliższe terminy to 20 stycznia 17 luty, 17 marca. Odbywają się na terenie gospodarstwa w Lutomierzu, gdzie przybywają inni mali producenci zdrowej żywności z pieczywem, olejami, mąkami, przyprawami, ziołami, piernikami, warzywami, miodem, serami owczymi, kozimi, masłem.... od 12.00 do 16.00

REKLAMA