Express-Miejski.pl

Uczeń z Ziębic na stażu zawodowym w Niemczech

Michał Jajor podczas praktyk w Görlitz fot.: Fundacja Learn CO

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Michał Jajor – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach skorzystał ze stażu zawodowego w Niemczech.

Uczniowie ze szkół zawodowych oraz techników z Dolnego Śląska kształcący się w zawodach budowalnych mogą skorzystać z dofinansowanych staży zawodowych w Niemczech. Działania finansowane są ze funduszy unijnych w ramach projektu „Moja przyszłość to Europa” realizowanego przez Fundację „Learn Co”.

W ramach projektu na dwutygodniowy staż do Niemiec wyjedzie stu uczniów. Aktualnie na stażu przebywa czwarta dziesiątka. W poprzedniej turze w Görlitz był m.in. Michał Jajor – uczeń drugiej klasy ziębickiej szkoły ponadgimnazjalnej w zawodzie monter sieci i urządzeń sanitarnych.

Dla Michała staż rozpoczął się 24 sierpnia. Tego dnia każdy ze stażystów poznał mistrza z niemieckiej firmy, w której przez następne dwa tygodnie zbierał doświadczenie zawodowe. Pierwszy dzień to dużo strachu szczególnie o umiejętność porozumiewania się. Okazało się, że strach ma tylko wielkie oczy, bo każdy uczestnik świetnie odnajdywał się w nowym miejscu. Porozumiewanie na praktykach też nie sprawiało problemów. Stażyści używali trochę języka niemieckiego, trochę angielskiego, z pomocą przychodziła też znajomość rysunku technicznego. Michał opowiada, że podczas praktyk nauczył się od swojego opiekuna fachowego słownictwa. Jak stwierdził, dużo rzeczy ma podobnie brzmiącą nazwę po polsku, co bardzo pomogło w pierwszych dniach.   

Michał relacjonuje, że podczas stażu wykonywał zadania bardzo różniące się od tych, które robi w Polsce. - Na praktykach podłączam instalację sanitarną na budowie, kładę ogrzewanie podłogowe a także armaturę sanitarną. Mimo, że staże odbywają się w Görlitz i od Polski dzielił nas tylko most na Nysie Łużyckiej, to praktyki tutaj są dalekie od tych w Polsce. Jestem bardzo zadowolony z pobytu. Uczę się dokładności i precyzyjnego planowania mojej pracy, tak aby zrobić to mądrze i nie musieć się siłować - mówi Michał.
Staże w ramach projektu „Moja przyszłość to Europa” fundacji „Learn Co” to również bogaty program dodatkowy. W czasie weekendu grupa była na wycieczce m.in. w Dreźnie, odwiedziła ZOO, zwiedziła lokalny browarze Landskron i korzystała z innych atrakcji dostępnych w Görlitz.

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA