Express-Miejski.pl

Źródła najważniejszej rzeki Śląska w powiecie ząbkowickim

Pałac na Kluczowskiej Górze

Pałac na Kluczowskiej Górze fot.: Piotr Walas

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mało kto wie, że w naszym powiecie znajdują się źródła najważniejszej z punktu widzenia historycznego rzeki Śląska - Ślęzy. Do tej pory uważano, że źródła tej rzeki znajdują się na stokach Cierniowej Kopy w pobliżu Kolonii Bobolice. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez młodego studenta Uniwersytetu Wrocławskiego - Piotra Walasa wiemy, że źródła Ślęzy znajdują się na stokach Kluczowskiej Góry.

Sprawa ustalenia początków rzeki Ślęzy, rzeki od której pochodzi nazwa Śląsk, była przedmiotem badań uczonych już w końcu XVIII w. W końcu XIX w. ostatecznie ustalono, że źródła znajdują się koło Bobolic. Piotr Walas przez dwa lata badał przepływy rzeki począwszy od jej ujścia we  Wrocławiu aż do wspomnianych źródeł i ustalił ponad wszelką wątpliwość, że Ślęza bierze swój początek na wschodnim stoku Kluczowskiej Góry w pobliżu majątku i pałacu. 

Źródliska Ślęzy na Kluczowskiej Górze powinny zostać zagospodarowane turystycznie, tak, jak to się robi w wielu krajach z ważnymi rzekami. Należałoby gdzieś w pobliżu pałacu zbudować parking dla samochodów i ścieżkę dojściową do źródeł. Samo źródło powinno zostać obudowane a w pobliżu mogłaby powstać wiata turystyczna. Wtedy moglibyśmy powrócić do turystycznych tradycji Kluczowej sprzed II wojny światowej, gdy ta dzisiaj senna wieś była znanym letniskiem weekendowym dla mieszkańców Ząbkowic, Dzierżoniowia, Bielawy a nawet Wrocławia.

Na Kluczowskiej Górze znajdowała się letnia restauracja z salą taneczną i kręgielnią, na górze stała wieża widokowa, skąd można było podziwiać widoki na niemal połowę Sudetów. Kluczowska Góra jest bowiem jednym z najlepszych miejsc widokowych na Przedgórzu Sudeckim. W pałacu produkowano przed wojną  znane w całej okolicy kluczowskie piwo wedłg bawarskich receptur. Pałac, który należał do znanego lekarza berlińskiego - Jana Nepomuka Rusta i jego spadkobierców, jest ostatnią budowlą wielkiego architekta europejskiego formatu - Karla Fryderyka Schinkla. Obiekt w przyszłości mógłby stać się centrum usłg turystycznych dla tej malowniczej i ciekawej okolicy. Trzeba więc działać i zacząć od źródeł Ślęzy.

Jerzy Organiściak / jorganisciak.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA