Express-Miejski.pl

Niebezpieczne wypalanie traw

Niebezpieczne wypalanie traw

Niebezpieczne wypalanie traw fot.: Katarzyna Mendak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wypalanie traw, szczególnie w okresie wczesnej wiosny, jest dość częstym zjawiskiem. Wzniecamy ogień najczęściej na łąkach, rowach, w miejscach, gdzie nie ma zabudowań w celu pozbycia się uschniętej roślinności. Coraz częściej jednak - o zgrozo - wzniecają w ten sposób pożary dzieci, które pozostawione bez opieki rodziców szukają wrażeń.

 

Jednym z takich przypadków jest wzniecenie pożaru na łąkach przy ulicy Młynarskiej. Jest to przykład bezmyślności i głupoty, która powtarza się nawet kilka razy w roku. Nie do przyjęcia jest takie zachowanie, gdyż akurat niedaleko znajdują się budynki mieszkalne. O drugim takim przypadku pisaliśmy kilka dni temu. Tam też było duże prawdopodobieństwo zajęcia się ogniem pobliskich budynków. Na szczęście szybka interwencja straży pożarnej nie dopuściła do tragedii.

Przypominamy, że Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) określa:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2006 r. Nr 80, poz. 563):

§ 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

§ 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Mouse

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA