Express-Miejski.pl

Kryminalne zagadki w ZSO Ziębice

Tematyka kryminalna w ZSO Ziębice

Tematyka kryminalna w ZSO Ziębice fot.: UMiG Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

28 stycznia br. gościł w Liceum Ogólnokształcącym przy ZSO Ziębice Profesor Tadeusz Dobosz- szef Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Podczas spotkania z uczniami wygłosił dla nich wykład, dotyczący metodyki i możliwości zastosowania genetyki w sądownictwie. Po wykładzie - odpowiadając na wielkie zainteresowanie młodzieży tą kryminalną tematyką - zaprosił uczniów ZSO Ziębice do Wrocławia na kolejny wykład z zakresu „tematów grozy”.

Z zaproszenia Profesora skorzystali licealiści i gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ziębicach oraz licealiści z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie.

I tak, 28 stycznia 2010 roku 30-osobowa grupa młodzieży pod opieką pani Magdaleny Masłowskiej-Wójtowicz oraz Danuty Woyciechowskiej wyruszyła do Wrocławia po kolejną porcję wiedzy. Na przeszkodzie stanęła im zimowa aura; siarczysty mróz „unieruchomił” wrocławskie tramwaje. Młodzież dotarła do Instytutu na ulicy Chałubińskiego pieszo.

Niedogodności podróży zrekompensował im niezastąpiony Profesor, prezentując wykład na temat broni palnej i ran postrzałowych.

Uczniowie poznali różne rodzaje i kalibry broni. Dowiedzieli się, jakie rodzaje obrażeń występują w zależności od rodzaju pocisku i jego budowy. Poznali sposób, w jaki fachowcy zajmujący się kryminalistyką, potrafią w oparciu o „wygląd” rany odtworzyć przebieg zbrodni. Tym samym zweryfikowali wiele mylnych poglądów serwowanych w masowo oglądanych serialach kryminalnych. Po wykładzie profesor oprowadził uczniów po Zakładzie Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej. W tej wędrówce towarzyszyła im również dr Arleta Lebioda - analityk medyczny, omawiając młodzieży podstawowe metody powielenia, przechowywania i analizy DNA.

W myśl zasady, że należy kuć żelazo póki gorące, uczniowie umówili się z Profesorem na kolejne spotkanie. Tym razem poznają badania prowadzone na szczątkach błogosławionego Czesława - patrona Wrocławia. Antropolodzy z Instytutu rekonstruują bowiem głowę błogosławionego Czesława na podstawie czaszki przechowywanej w kościele dominikańskim we Wrocławiu.

Wszystkie zajęcia odbywają się w ramach patronatu  Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu nad ZSO Ziębice.

UMiG Ziębice / Danuta Woyciechowska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA