Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy zorganizował w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego w Ziębicach cykl zajęć z zakresu nowych technologii ekologicznych.
Uczelnia z Wrocławia od ponad roku ma z ziębicką szkołą podpisaną umowę o współpracy. Po raz kolejny zajęcia z uczniami przeprowadzał prof. dr hab. Leszek Romański, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Tym razem jego wykłady były związane m.in. z funkcjonowaniem elektrowni wiatrowych. – Obszar gminy Ziębice to potencjalny teren, gdzie takie elektrownie mogą powstać i dlatego trzeba pokazać młodzieży, że takie proekologiczne rozwiązania nie niosą za sobą negatywnych skutków – tłumaczyli naukowcy.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się pokazy wytwarzania wodoru. Działanie ogniwa wodorowego prezentował dr inż. Przemysław Bukowski. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są możliwości zastosowania tego ekologicznego paliwa. Dowiedzieli się również, że dużym problemem jest brak materiału, z którego zbudowano by zbiorniki do magazynowania wodoru. – Ktoś, kto opracuje patent na taki materiał z pewnością zdobędzie nagrodę Nobla – usłyszeli od naukowców uczniowie z Cegielskiego.
ZSP Ziębice
REKLAMA
REKLAMA