Express-Miejski.pl

Już jutro koncert Haliny Frąckowiak z okazji Dnia Seniora

Już jutro koncert Haliny Frąckowiak z okazji Dnia Seniora fot.: mp

6 listopada w hali Słonecznej w Ząbkowicach Śląskich odbędą się uroczyste obchody Dnia Seniora. Głównym punktem wydarzenia będzie koncert Haliny Frąckowiak.

Początek koncertu zaplanowano na godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Wydarzenie początkowo miało odbyć się 23 października, ale ze względu na chorobę artystyki zostało przeniesione o dwa tygodnie.

Halina Frąckowiak to polska piosenkarka, także kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutowała w 1963 r. na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazła się w finałowej tzw. złotej dziesiątce. Śpiewała z gdańską grupą Tony (1964–1966), poznańskim zespołem Tarpany (1966–1968) oraz jako solistka, pod pseudonimem Sonia Sulin, z warszawską grupą Drumlersi. W 1969 r. została wokalistką Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego. Dokonała z nią licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia i płytowych, koncertowała w kraju i za granicą. W 1971 r. zdecydowała się na estradową samodzielność. Doskonaliła umiejętności wokalne u Wandy Wermińskiej i Alicji Barskiej. Koncertowała z czechosłowackim zespołem Blue Efect. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach i koncertach w NRD, RFN, Belgii, Szwecji, Finlandii, Jugosławii, Francji, Czechosłowacji, Bułgarii, Włoszech, ZSRR, Australii i Tajlandii. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 16 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Zrealizowała recitale telewizyjne z repertuarem rozrywkowym i poetyckim w OTV w Łodzi, Warszawie, Katowicach i Poznaniu, m.in.: Idę dalej (reż. A. Chodakowska), Lekcja natchnienia, Jak mnie widzi mój mąż, Śpiewa Halina Frąckowiak (reż. K. Bukowski), Największe przeboje (reż. Krzysztof Riege), Spotkanie z gwiazdami (reż. Mariusz Jeliński), Taki powrót (reż. B. Jastrzębowski). Brała udział w teatralnych prezentacjach i nagraniach śpiewogry Na szkle malowane i oratorium Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony, oratorium Kolęda Nocka oraz wspólnie z Alicją Majewską i Andrzejem Zauchą Kolęd i pastorałek w opracowaniu Włodzimierza Korcza.

W latach 70-tych i 80-tych współpracowała ze Zbigniewem Hołdysem i grupą Perfect, Józefem Skrzekiem i zespołem SBB, hard-rockową grupą Hokus i jazz-rockowym zespołem Spisek. W 1978 r. utworzyła własną grupę Heam, z którym współpracę przerwała w związku z wyjazdem na koncerty do ośrodków polonijnych USA i Kanady. Zajęła drugie miejsce w plebiscycie magazynu „Non Stop” na najpopularniejszą piosenkarkę 20-lecia. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:

– zdobyła nagrodę Polskiego Radia i Telewizji dla piosenki Czekam tu w 1969 r.,
– II nagrodę dla piosenki Pieśń Geiry w 1976 r.,
– III nagrodę dla piosenki Jesteś spóźnionym deszczem w 1977 r.,
– III nagrodę dla piosenki Nie bój się żyć w 1991 r.

Jest laureatką:

– „Brązowej Kotwicy” w 1969 i „Srebrnej Kotwicy” w 1970 r. Sopockiego Lata,
– nagrody Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 za interpretację piosenki Barwy ziemi,
– Srebrnego Pierścienia (z Grupą ABC) na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej ’70 za wykonanie piosenki Nasza kompania,
– III nagrody na festiwalu w Rostoku (NRD) w 1972 r.,
– nagrody Prezydenta miasta Opola w 1988 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa piosenki i za jej prezentację na opolskich festiwalach,
– nagrody Komitetu Organizacyjnego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1991 r.

W 1993 roku otrzymała złotą płytę Polskich Nagrań za całokształt działalności artystycznej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA