zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu
Gmina Ciepłowody otrzyma 84 tys. zł dofinansowania na zakup sprzętu i przeprowadzenie szkoleń dla mieszkańców. Później tablety trafią do miejscowej placówki szkolnej.
To wszystko w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa -„E-aktywni”, który koordynuje Ministerstwo Cyfryzacji. Za pozyskane pieniądze gmina m.in. zakupi 10 tabletów Microsoft Surface, na których będą odbywały się szkolenia w ramach programu w siedmiu kategoriach tematycznych:
1. „Rodzic w internecie”
2. „Mój biznes w sieci”
3. „Moje transakcje i finanse w sieci”
4. „Działam w sieciach społecznościowych”
5. „Tworzę własną stronę internetową (blog)”
6. „Rolnik w sieci”
7. „Kultura w sieci”
Pozostałe środki zostaną przeznaczone na promocję projektu, wynagrodzenie dla przeprowadzających szkolenia czy organizację zajęć.
Szkolenie ma na celu dać możliwość mieszkańcom zdobycia umiejętności, które ułatwią im funkcjonowanie w cyfrowej rzeczywistości, w tym co bardzo ważne umiejętności korzystania z usług e-administracji. Projekt przewiduje przeszkolenie 150 mieszkańców z gminy Ciepłowody w wybranej tematyce. Zajęcia odbywać się będą w grupach tematycznych, na które przewidziane są 12-godzinne zajęcia.
Po zakończeniu kursów sprzęt w postaci tabletów zostanie przekazany do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach i będzie mógł służyć uczniom podczas zajęć.
Zapisy dla mieszkańców gminy chętnych do wzięcia udziału w szkoleniach rozpoczną się po podpisaniu umowy o dofinansowanie, o których poinformujemy.
Rozwój społeczności lokalnych w coraz większym stopniu zależy od dostępu do wiedzy oraz innowacyjnego myślenia i działania. W każdym z tych elementów ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie. Kompetencje cyfrowe stają się w coraz większym stopniu warunkiem pełnego funkcjonowania w aktualnych realiach, determinują nie tylko
korzystanie z infrastruktury i usług, ale też pełne i świadome uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym, kulturalnym i obywatelskim. Coraz powszechniejsze wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i coraz większe ich możliwości, a często również niezbędność w praktycznie wszystkich sferach życia, powoduje, że osoby,
które nie będą potrafiły lub z innych powodów nie będą mogły z tych technologii skorzystać, będą coraz bardziej upośledzone i wykluczone – nie tylko cyfrowo – ale w konsekwencji także z życia społecznego.
ms. / em24.pl