Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku wystąpi podczas ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury - Matera 2019 fot.: CKiP w Złotym Stoku
Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku będzie reprezentować Polskę we Włoszech podczas ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury - Matera 2019.
Wrocław - Europejska Stolica Kultury w 2016 roku - kontynuuje międzynarodową współpracę z kolejnymi miastami, rozpoczynającymi swoje obchody: bułgarskim Płowdiw i Materą we Włoszech. Już w przyszły weekend na Półwyspie Apenińskim zaprezentuje się Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku.
Złotostocka orkiestra okazała się zwycięzcą ogłoszonego w październiku zeszłego roku konkursu na polskiego przedstawiciela podczas otwarcia ESK w Materze. - Cieszę się, że to właśnie zespół z naszego regionu będzie miał okazję nas tam reprezentować – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.
Orkiestra wybiera się w podróż już 18 stycznia. 19 stycznia odbędzie się uroczyste otwarcie w towarzystwie włoskiego prezydenta oraz ponad 2 tys. muzyków z całej Europy, reprezentujących 35 innych krajów. Uroczystości będą transmitowane przez włoską telewizję RAI 1. - Jesteśmy bardzo dumni i przejęci udziałem w tak pięknym wydarzeniu - dodaje Łukasz Przepióra, kapelmistrz formacji, który jednocześnie prowadzi zajęcia merytoryczne oraz przygotowuje większość aranżacji utworów wykonywanych przez orkiestrę.
Reaktywowana w 2012 roku orkiestra jest zespołem wielopokoleniowym, a różnica wieku pomiędzy poszczególnymi muzykami sięga nawet 50 lat. W jej skład wchodzi obecnie 16 osób – zarówno dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Repertuar Górniczej Orkiestry Dętej jest bardzo szeroki, ponieważ koncerty i marsze orkiestry stanowią ważny punkt wielu uroczystości w samej gminie Złoty Stok, jak również w gminach sąsiednich.
W 2018 roku orkiestra nagrała swoją pierwszą płytę, na której znalazło się 10 utworów, prezentujących muzykę rozrywkową, ale również marsze orkiestrowe. Ubiegły rok przyniósł orkiestrze również wspaniały sukces w postaci I miejsca na Przeglądzie Orkiestr Dętych w województwie opolskim.
Charakterystycznym elementem składu zespołu jej jego umundurowanie. Z uwagi na historię górnictwa i hutnictwa złota w Złotym Stoku i okolicach, muzycy noszą na głowie górnicze czako z czerwonym pióropuszem oraz mundury z elementami prezentującymi emblematy górnicze. Podczas ceremonii otwarcia w Materze grupa dołączy do niezwykłego wydarzenia, które ożywić ma muzyczną tradycję południowych Włoch. Ponad dwa tysiące muzyków (zespoły z regionu oraz zaproszeni goście z Europy) przez cały dzień będzie wypełniać dźwiękami ulice miasta, tworząc wyjątkowe, międzynarodowe zbiorowe muzykowanie.
ms. / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA