14 grudnia w Ziębickim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z artystami ziemi ziębickiej. Rozmawiano o technikach, doceniano pomysłowość oraz staranność wykonywania prac.
Wśród artystów pojawili się: Janina Lacel (malowane bombki, kartki świąteczne), Mirosław Masłowski (malarstwo), Agnieszka Rzepka (fotografia), Sylwia Skowroń (decoupage), Małgorzata Staroń (bombki, pisanki, pamiątki), Barbara Trika (haft, koronkarstwo), Jadwiga Wiewióra (dekoracje z papieru) oraz w imieniu Karoliny Laskowskiej (frywolitki) i jej mama Tatiana Dębicka.
- Atmosfera spotkania sprzyjała wymianie doświadczeń pomiędzy artystami. Rozmawiano o technikach, doceniano bogactwo wzorów i pomysłowość oraz podziwiano staranność wykonania prac. Zwracano również uwagę na niedocenianie rękodzieła, które często przegrywa w walce cenowej z tzw. chińszczyzną, mimo że pod względem jakości zostawia ją daleko w tyle – opowiada Agnieszka Rzepka współorganizatorka projektu Ento Ziębice.
Każdy, kto przyszedł obejrzeć lub zakupić prace, mógł osobiście porozmawiać z artystami, dowiedzieć się skąd czerpią inspirację, a przy okazji zainspirować się. Otrzymał też swój egzemplarz katalogu EtnoZiębice, w którym znajdują się prezentacje 24 twórców z Ziemi Ziębickiej zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.
- Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ integrują środowisko lokalnych artystów oraz dają im możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Fundacja Teraz nie wyklucza organizacji kolejnych takich wydarzeń. W planach mamy też kolejne publikacje promujące naszą gminę - dodaje Rzepka.
Projekt „Etno Ziębice - szukamy inspiracji w lokalnej kulturze”
W ramach programu w pięciu miejscowościach gminy Ziębice tj. Czerńczyce, Lubnów, Osina Wielka, Witostowice oraz Ziębice w październiku i listopadzie odbywały się warsztaty rękodzielnicze. - Wzięło w nich udział ponad 100 osób, które uczyły się jak wykonywać ozdoby z papieru, wianki bożonarodzeniowe, dekorować bombki, szydełkować i zdobić przedmioty techniką decoupage. Warsztatom towarzyszyły występy zespołu folklorystycznego Malwy z Ziębic - wyjaśnia Agnieszka Rzepka.
Katalog EtnoZiębice został wydany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Publikację można znaleźć w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach oraz w innych punktach obsługujących ruch turystyczny w regionie.
mwinnik / em24.pl na podst. inf. Agnieszka Rzepka
REKLAMA
REKLAMA