W bardzkiej bazylice mniejszej trwa remont ambony. Na wrześniowej sesji rada miejska przeznaczyła na ten cel 50 tys. zł.
W ramach tegorocznych prac przeprowadzona zostanie konserwacja kosza oraz konserwacja techniczna i estetyczna schodów i balustrady ambony. Będzie też konserwacja rzeźb, elementów rzeźbiarskich oraz snycerskich i płaskich. Zakłada się usunięcie przemalowań i powrót do oryginalnej warstwy malarskiej oraz złoceń.
Zabiegi techniczne obejmują impregnację drewna, dezynfekcję, ustabilizowanie połączeń konstrukcyjnych, sklejenie spęcherzeń i odspojeń warstw gruntów, polichromii oraz uzupełnienie ubytków wraz z konstrukcją brakujących elementów snycerskich i rzeźbiarskich.
Ambona sprzed ponad 300 lat
Pochodząca z 1698 roku ambona to jeden z najstarszych elementów bardzkiej bazyliki. Nazwisko twórcy jest nieznane, choć niektórzy wysuwają hipotezę, że wykonał ją J. J. Weiss, snycerz będący na usługach ówczesnego biskupa Franciszka Ludwika, prawdopodobnie fundatora kazalnicy. Ustawienie ambony jest zgodne z wymogami baroku, kaznodzieja ma przed sobą ludzi zgromadzonych w szerokiej nawie głównej.
Posiada kształt czworoboczny i jest podwieszona. Podtrzymuje ją para aniołów z kartuszem herbowym. Na korpusie widać postać Chrystusa pośród Ewangelistów, zaś na baldachimie czterech Ojców Kościoła rzymskiego, grupę aniołków i stojącą w obłokach postać Boga Ojca. Całość jest niezwykle bogato zdobiona ornamentem akantowym.
Ołtarz główny w remoncie
W bazylice mniejszej trwa również remont ołtarza głównego. Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie otrzymała na ten cel dofinansowanie w kwocie 130 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o którym informowaliśmy na początku roku.
Ołtarz został poddany pracom konserwatorskim, by mógł przez wiele następnych lat spełniać swoją funkcję oraz być podziwiany przez pielgrzymów i turystów.
Aktualny wygląd ołtarza głównego w bardzkiej bazylice
Ołtarz główny bardzkiej bazyliki przed demontażem
ms. / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA