Express-Miejski.pl

10-lecie Stowarzyszenia Integracja

10-lecie Stowarzyszenia Integracja

10-lecie Stowarzyszenia Integracja fot.: kotowicz.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

1 czerwca 2010 roku w Ząbkowicach Stowarzyszenie "Integracja" obchodziło 10-lecie działalności. Podczas XIII Olimpiady Integracyjnej, która odbyła się jak co roku w Hali Sportowej wiele osób wyraziło swój szacunek i uznanie dla Zarządu Stowarzyszenia (na czele z Ireną Szewczyk) oraz wolontariuszy.

STOWARZYSZENIE INTEGRACJA - kilka słów historii

Stowarzyszenie „Integracja” zostało utworzone i jest tworzone przez rodziców, przez matki mające dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Po 10 latach istnienia, wypracowywania form działania i integrowania się tworzymy, razem z naszymi dziećmi, grupę o określonej sile społecznej.  Myślimy, że mamy prawo powiedzieć, iż wytworzyliśmy takie więzi, iż funkcjonujemy w takich związkach emocjonalnych, które nam, rodzicom, i naszym dzieciom pomagają w codziennym, niełatwym przecież życiu.

Miłość jest darem uśmiechania się - nawet w cierpieniu.

Wszystko zaczęło się późną jesienią 1998 roku, kiedy to z inicjatywy ks. Bogdana Wolniewicza z parafii św. Jadwigi rodzice mający dzieci z Zespołem Downa –  w liczbie 5 rodzin, zostali zaproszeni na dwudniowy – jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli – weekend integracyjny do Wambierzyc. W wyjeździe uczestniczyła dr Teresa Kaczan, uznana specjalistka logopedii z Wrocławia. W trakcie naszego spotkania zrodziła się idea utworzenia na terenie Ząbkowic Śląskich stowarzyszenia skupiającego rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności.

Dzięki  zaangażowaniu ks. Wolniewicza oraz wielu innych osób  zawiązał się Komitet Założycielski, który wypracował pierwsze cele, założenia oraz dokumenty stowarzyszenia. Kolejnym krokiem było otwarte zebranie założycielskie w maju 1999 r. w auli dzisiejszego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, na którym  podjęto decyzję o rejestracji naszego stowarzyszenia, co dopełniło się 10 stycznia 2000 roku decyzją Sądu Gospodarczego w Świdnicy. Wybory pierwszych władz Stowarzyszenia odbyły się w kwietniu 2000r.

Od samego początku naszej działalności główną bolączką był brak stałego lokum, zatem spotykaliśmy się w prywatnych mieszkaniach i tam gdzie nam udzielano gościny. Niezależnie od tego organizowaliśmy różnego rodzaju spotkania i imprezy dla naszych podopiecznych i ich rodzin. Dzięki przychylności Rady Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego znaleźliśmy swoje stałe miejsce w Centrum Terapeutycznym przy ul. 1-go Maja.

W minionym 10-cioleciu nasze działania skierowane były szczególnie na:

1) integrację rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności poprzez:

  • stałą organizację  zabaw noworocznych, ostatkowych, walentynkowych, andrzejkowych,
  • udział w spotkaniach  mikołajkowych (organizowanych przez ZHP), w rajdach integracyjnych, w wycieczkach krajoznawczych (Złoty Stok, Osówka ,Książ, Kudowa Zdrój)
  • spotkania przy ognisku
  • organizację wiodącej imprezy sportowej – Olimpiady Integracyjnej

Działania te mogliśmy zrealizować dzięki zaangażowaniu i życzliwości między innymi Państwa: Danuty Tkaczonek, Franciszka Gawędy, Witolda Barylaka, Stanisława Susza, Krystyny Susłowskiej, Pawła Mazura, Zdzisława Organiściaka, Henryka Saryczewa, Jurka Moszumańskiego, Julity Kasprowicz.

Wszyscy zapewne pamiętają wspaniałe olimpiady organizowane na stadionie miejskim, natomiast od kilku lat organizujemy je w Hali  „Słoneczna”.

2) pomoc w edukacji dzieci i  młodzieży niepełnosprawnej poprzez:

  • stałą organizację dowozów dzieci i młodzieży do ośrodka w Mikoszowie, dowozów finansowanych ze środków budżetu  gminnego.
  • współudział w utworzeniu klas integracyjnych w szkole podstawowej nr 3, gimnazjum nr 1, oraz integracyjnej grupy przedszkolnej w placówce nr 4, na Os. XX Lecia
  • prowadzenie stałych zajęć świetlicowych w świetlicy terapeutycznej przy u. 1 Maja,
  • współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym

W tym momencie należy  przypomnieć o determinacji Pani Marii Steblik, Marii Pater oraz przychylności Zarządu Miasta, w  tym byłego burmistrza, Pana Józefa Marcinkowa dzięki którym udało się  utworzyć wymienione klasy integracyjne. W latach 2002-2009 w wyniku współpracy z miastem partnerskim Wiesloch  oraz ogromnemu zaangażowaniu Pana Kazimierza Figzała oraz Pana Franciszka Zatora, Stowarzyszenie własnym środkiem lokomocji organizowało dojazdy do Mikoszowa. Natomiast w prowadzeniu zajęć świetlicowych  otrzymaliśmy ogromną pomoc i wsparcie od pań nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Przedszkola Publicznego nr 4.

3) pozyskiwanie środków finansowych poprzez:

  • organizację różnego rodzaju kwest,
  • sprzedaż słynnych kartek świątecznych oraz innych, własnoręcznie wykonanych prac plastycznych przez dzieci i młodzież naszego stowarzyszenia,
  • poszukiwanie sponsorów,
  • współpracę z różnymi instytucjami działającymi na terenie naszego miasta i powiatu.
  • współpracę z miastem partnerskim Wiesloch.
  • udział w projekcie „To ja kształtuję swój los” w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII. 12 Integracja Społeczna.

Dzięki wiarygodności i widocznym działaniom naszego stowarzyszenia zawsze mogliśmy liczyć  na wsparcie i pomoc naszych samorządów, instytucji państwowych i prywatnych, stowarzyszeń oraz osób prywatnych. Nie sposób jest dzisiaj wszystkich wymienić, ale wszystkim bez wyjątku gorąco dziękujemy.

4) pozyskiwanie wolontariuszy i sympatyków stowarzyszenia.

Śmiało możemy stwierdzić, że nasze działania pozwoliły lokalnej społeczności spojrzeć przyjaźniej na problemy osób niepełnosprawnych, czego dowodem jest duża grupa wolontariuszy wspomagających naszą działalność. Bezspornym tego przykładem  jest udział tak licznego zespołu wspomagającego organizację jubileuszowo-sportowego spotkania w Hali „Słoneczna”.

5) tworzenie kanałów komunikacyjnych między stowarzyszeniem a mieszkańcami ziemi ząbkowickiej w formie:

  • stałych kontaktów z lokalną prasą
  • zaprojektowanie i prowadzenie własnej strony internetowej, za co brawa należą się naszemu podopiecznemu, Piotrowi Kurucowi (zs-integracja.org)
  • udział w obchodach, spotkaniach, konferencjach organizowanych przez instytucje pomocy społecznej

Nie ulega niczyjej wątpliwości fakt, że działalność Stowarzyszenia jest bardzo potrzebna. Na uwagę zasługują nie tylko władze, ale także wolontariusze, którzy z własnej woli chcą pomagać innym, w tym głównie dzieciom. Ze swojej strony życzymy Członkom Stowarzyszenia wytrwałości w swoich działaniach, a wszystkim innym chęci do pomocy!

Stowarzyszenie Integracja

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA