Express-Miejski.pl

Dni Dolnego Śląska

Dni Dolnego Śląska

Dni Dolnego Śląska fot.: Urząd Marszałkowski

30 maja na wrocławskich Partynicach uroczystym festynem rozpoczęto obchody dni Dolnego Śląska. Organizatorzy z tej okazji przygotowali szereg atrakcji. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja Kalendarium Dni Dolnego Śląska.

Swoje stoiska podczas festynu prezentowały: Fundacja Doliny Baryczy, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich, Powiat Wrocławski, Fundacja „Wrocławskie Krasnale”, Duszniki Zdrój z Muzeum Papiernictwa, a także gminy: Lubin, Świebodzice, Przemków i Piechowice. Natomiast Regiment Stoszowicki zaprezentował pokazy strzelania z armaty oraz z broni ręcznej.

Festyn zapoczątkował szereg imprez kulturalno-rozrywkowych organizowanych w miastach Dolnego Śląska.

W kalendarium Dni Dolnego Śląska znajdziemy między innymi miasta z Powiatu Ząbkowickiego, Kłodzkiego i Dzierżoniowskiego.

19 czerwca - Święto Twierdzy Srebrna Góra

Święto Twierdzy Srebrna Góra jest niesamowitą imprezą upamiętniającą wydarzenia sprzed ponad 200 lat, kiedy to oddziały wojsk Napoleona podjęły próbę zdobycia góry warownej – głównego bastionu Twierdzy. Na pamiątkę tych wydarzeń 19 czerwca 2010 roku u podnóża twierdzy odbędzie się rekonstrukcja bitwy.

Impreza rozpocznie się przybyciem wojsk z całej Polski, Czech i Niemiec, które rozbiją obóz na Twierdzy. Po bitwie, gdy zakończą się już egzekucje, w których rozstrzelani zostaną zdrajcy, maruderzy i szpiedzy, rozpocznie się koncert, zakończony pokazem sztucznych ogni.

26-27 czerwca - Klasztor Księgi Henrykowskiej w Henrykowie

Organizatorzy tego wydarzenia zaplanowali powrót do przeszłości w unikalnej scenerii klasztoru w Henrykowie. Przedstawienia teatralne, zwiedzanie klasztoru i czytanie
fragmentów Księgi Henrykowskiej, ludowa kuchnia i występy muzyczne, będą okazją do miłego spędzenia czasu. Zapraszamy na wszystkie imprezy, a będzie ich wiele, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie odczytanie oryginału Księgi Henrykowskiej. Ten średniowieczny tekst zawiera, jak twierdzą historycy, pierwsze zdanie napisane w języku polskim.

17-18 lipca - Artystyczna Twierdza, Graffiti Bastion w Kłodzku

W dniach 17 i 18 lipca 2010 r. w Kłodzku odbywać się będzie impreza artystyczno-muzyczna pn. „Artystyczna Twierdza. Graffiti Bastion”, na której gościć będą znani w Polsce artyści graffiti oraz wykonawcy muzyki hip-hop. Ideą przewodnią imprezy jest propagowanie nowoczesnej sztuki, jaką w ostatnich czasach stało się malarstwo graffiti, połączonej z charakterystyczną dla tej grupy środowiskowej muzyką.
Należy jednak pamiętać, że hip-hop to nie tylko brzmienia, dźwięki i słowa, to cała kultura, w skład której wchodzą: rapowanie, graffiti, taniec breakdance i Djing.

W barwny, oryginalny i bardzo nowoczesny świat sztuki streetart goście przeniosą się za sprawą graffiti pokrywających ścianę oraz przejście podziemne przy dworcu PKP. W drugim dniu imprezy w zabytkowej części twierdzy odbędą się koncerty kłodzkich artystów. Przyjadą raperzy oraz tancerze breakdance.

24-25 lipca - Święto Papieru w Dusznikach Zdroju

Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wiedzy o papierze, jego historii i znaczeniu w życiu człowieka na przestrzeni dziejów. Impreza odbywa się w Muzeum Papiernictwa, które można będzie w tym czasie zwiedzić nieodpłatnie. Święto Papieru
to również doskonała okazja do zwiedzenia dusznickiego młyna papierniczego – obiektu zaliczanego do najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska.

Duszniccy muzealnicy przygotowują na święto warsztaty, w których każdy uczestnik imprezy może wziąć udział. Będzie można m.in. uczestniczyć w pokazie utrwalania obrazu metodą camera obscura w wykonaniu Daxida Hadara z Izraela, własnoręcznie
czerpać papier (wg XIII-wiecznej techniki), układać papierowe kompozycje, barwić arkusze metodą marmoryzowania, odciskać pieczęcie i drukować przy pomocy XIX-wiecznej drukarki typograficznej. Dla najmłodszych organizowane są konkursy zręcznościowe: m.in. rzut do celu pierścieniem papierowym lub rzut tuleją papierową na odległość.

W tym roku święto uświetni występ orkiestry Musikzug der Grafenstadt Hoya (sobota godz. 17.00) oraz Artura Chamskiego (niedziela godz. 17.00).

27-28 lipca - Reggae Dub Festival w Bielawie

Już po raz dwunasty Bielawa zaprasza na święto miłośników jamajskich brzmień - REGGAE DUB FESTIVAL 2010 NEW WAY.

Impreza, jak co roku ma charakter międzynarodowy, w tym roku została podzielona na dwa dni: dzień polski (występy: Fire in the hole, Kasta, East West Rockers, Strachy na Lachy, Indios Bravos i Jafia Namuel) oraz dzień zagraniczny (występy: Illbilly Hitec, Dot Vibes, Rotfront, Irie Revoltes, Bauchklang oraz Br.Stylers.Festiwal). Występy odbędą się w malowniczej scenerii Ośrodka Sudety, gdzie z jednej strony znajdują się góry, a z drugiej zbiornik wodny.

28-29 sierpnia - Jarmark Pszczelarski "Miodobranie" w Dzierżoniowie

Jarmark Pszczelarski to sierpniowa cykliczna, plenerowa impreza rekreacyjno-wystawiennicza, która od kilku lat przyciąga nie tylko amatorów miodów, ale także miłośników kultury ludowej.

Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy jarmarku mogą obejrzeć kilkanaście zespołów folkowych i folklorystycznych z całego świata. Oferta wystawiennicza obejmuje nie tylko stoiska z miodem, ale także targi sztuki ludowej prezentujące twórców z całego kraju. Szczególnym zainteresowaniem w latach ubiegłych cieszyły się stoiska, których właściciele łączą sprzedaż miodu z degustacją, a także informują o właściwościach i zastosowaniu wielu pszczelich produktów.

5 września - Dożynki Wojewódzkie w Kamieńcu Ząbkowickim

Dożynki województwa - uroczystość podziękowania za plony to barwna impreza plenerowa dla całej rodziny. Święto otworzy przemarsz barwnego korowodu na uroczystą mszę święto w Kościele Parafialnym.

W programie przewidziano m.in.: występy zespołów dziecięcych, zespołów ludowych, kiermasz rękodzieła oraz produktów ekologicznych i tradycyjnych. Imprezę uświetni
występ gwiazdy polskiej estrady.

8-9 października - Dni Japońskie w Nowej Rudzie

Jest to cykl wydarzeń kulturalnych związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni, w ramach których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród atrakcji wymienić można: wystawy, prelekcje, pokazy sztuk walki oraz koncerty organowe. Ponadto przybyli będą mieli okazję zapoznać się z historią i życiem Japończyków.

Okazją do organizowania tej imprezy jest postać Franza Eckerta, dawnego mieszkańca Nowej Rudy, kompozytora hymnu Japonii.

leoni / Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA