Express-Miejski.pl

Dożynki gminne w Kozińcu coraz bliżej

Z dnia na dzień dowiadujemy się coraz więcej na temat dożynek gminnych w naszym powiecie. Dziś prezentujemy szczegóły Dożynek Gminnych w Kozińcu - Gmina Ząbkowice Śląskie.

30 sierpnia 2009 r. o godz. 11:45 w parku wiejskim w Kozińcu odbędzie się impreza rekreacyjno-rozrywkowa organizowana przez społeczność wsi Koziniec, Sołtysa wsi Koziniec oraz współorganizatora - Ząbkowicki Ośrodek Kultury.

Dożynki Gminne 2009 rozpocznie tradycyjnie Msza Święta Dziękczynna z udziałem chóru GLORIA, następnie odbędzie się uroczystość wieńcowa – misterium chleba.

Wrażeniom i zabawie nie będzie końca, ponieważ po godzinie 14:00 rozpocznie się Festyn Dożynkowy i koncert „W podzięce za rolniczy trud”, a także występy takich zespołów, jak: „Maciejki”, „Tarnowianki” czy „Borowianki”.

W programie znajduje się także loteria fantowa, park zabaw dla dzieci i młodzieży, przeróżne kiermasze, przejażdżki quadami, a na głodnych i spragnionych czekają ogródki piwne i rożna. W ofercie znajdziemy także turnieje, gry, konkursy, licytacje, a także zabawy sportowo-rekreacyjne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Po godz. 19:00 rozpocznie się zabawa dożynkowa pod gołym niebem, którą zakończy pokaz sztucznych ogni.

Serdecznie zapraszamy!

Przebieg współczesnych dożynek

Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny, jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Zwyczajem stały się tez ostatnio liczące wielu uczestników pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych, a w tym do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Tu odbywają się największe i najbardziej uroczyście obchodzone uroczystości dożynkowe. Uczestniczą w nich tłumy pielgrzymów i delegacje rolnicze z całej Polski, w tradycyjnych strojach z darami z płodów ziemi, z wieńcami i chlebami upieczonymi z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Barbara Ogrodowska 2004. Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne. Warszawa: Muza SA, ISBN 8372009473.

Mika

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA