Express-Miejski.pl

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Złotym Stoku otwarta

W Złotym Stoku powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

W Złotym Stoku powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

12 września w Złotym Stoku otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki.

Osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie. SOWA powstała w Złotym Stoku dzięki współpracy Ministra Nauki, Centrum Nauki Kopernik i Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku.

SOWA, otwarta w Centrum Kulturalno-Turystycznym Ewangelik – obejmuje wystawę złożoną z 18 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Podczas wizyty w tym centrum nauki można sprawdzić, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej, zmierzyć się z siłą grawitacji, sprawdzić co potrafi kamera termowizyjna, ale to także okazja, by stworzyć własny film animowany. Majsternia zaś jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiające mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy i komunikacji, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

To początek ważnej współpracy

Uroczystośćotwarcia 36 Strefy SOWA uświetniła Zastępca Dyrektor Programowej ds. Innowacji w Centrum Nauki Kopernik, Ilona Iłowiecka-Tańska, burmistrz Miasta Złoty Stok, Grażyna Orczyk i Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku, Edyta Zielonka.

- Cieszę się, że nowa Strefa – trzecia na Dolnym Śląsku, pierwsza w miejscowości przygranicznej, powstała właśnie w Centrum Kulturalno-Turystycznym Ewangelik. To miejsce, którego charakter i nazwa są dobrą obietnicą na przyszłość. Nauka jest częścią naszej kultury, a my pomagamy dostrzec, jak często splata się z innymi obszarami życia, turystyka zaś to trafne odniesienie – bo w centrum możliwe jest to, co Frank Oppenheimer, twórca pierwszego centrum nauki na świecie nazwał wędrówką przez las zjawisk mówiła podczas uroczystego otwarcia Strefy SOWA, Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik.

- Jestem przekonana, że eksponaty oraz pakiety programów edukacyjnych przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, będą nie tylko uzupełnieniem oferty edukacyjno-turystycznej naszej gminy, ale spowodują kontynuację dobrych praktyk pobudzających do myślenia, twórczej działalności i aktywności kolejnych odkrywcówpodkreślała Burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk.

- Dziękując Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik za przyjęcie nas do elitarnego grona instytucji, w których działają Strefy SOWA, obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby to miejsce tętniło życiem, inspirowało, rozbudzało ciekawość, kreatywność i wyobraźnię – zaznaczała Dyrektor CKP, Edyta Zielonka.

Nowe szanse na rozwój

Dzięki współpracy z Kopernikiem na zaproszenie Strefy SOWA do Złotego Stoku ma szansę przyjechać mobilna wystawa O Matmo! pomagająca zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań, a także Naukobus, czyli interaktywna wystawa czy Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy, które podróżują po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową. W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Złotym Stoku ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy ze Złotego Stoku mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA