Express-Miejski.pl

„Ocalić od zapomnienia”. Uroczysta akademia z okazji 95-lecia istnienia Związku Sybiraków [foto]

	„Ocalić od zapomnienia”. Uroczysta akademia z okazji 95-lecia istnienia Związku Sybiraków

„Ocalić od zapomnienia”. Uroczysta akademia z okazji 95-lecia istnienia Związku Sybiraków fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24 kwietnia w sali widowiskowej Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki odbyła się akademia z okazji 95-lecia istnienia Związku Sybiraków pn. „Ocalić od zapomnienia”.

Przybłych gości powitał Stanisław Chałupa - prezes Związku Sybiraków z Ząbkowic Śląskich, który podkreślił, że organizacja akademii ma na celu kultywowanie pamięci o tych, których z tytułu walki o niepodległość kraju dotknęły represje oraz zsyłki na nieludzką ziemię. - W chwili obecnej możemy cieszyć się wolnym, suwerennym i niepodległym państwem, ale nie możemy zapominać o tych, którzy dla nas poświęcili najpiękniejsze lata i nie było im dane wrócić do wolnego kraju - podkreślał prezes. Następnie głos zabrali burmistrz Marcin Orzeszek oraz starosta Roman Fester, podkreślając istotną rolę zorganizowania akademii.

- Ocalić od zapomnienia to ważne, a może najwazniejsze zadanie jakie mamy, by oddać hołd, szacunek, uznanie i podziękowanie dla wybitnego pokolenia, które żyło w bardzo trudnych okolicznościach historycznych. Dziś trudno przełożyć je na nasz normalny język współczesnego życia, ponieważ trudno wyobrazić sobie gehennę tych wyjątkowych osób, które wyrwane w nocy z domu [...] z malutkimi dziećmi, przy trzydziestostpniowym mrozie zostały wywiezione w nieznane. Tygodniami jechali w wagonach zwierzęcych, bez wody, bez ogrzewania. Jak ocalić od zapomnienia, oddać szacunek i podziękować tym osobom, które pielęgnują tę tradycję, żeby nie zgubić tego, co najważniejsze? Nam, współczesnym osobom wydaje się, że wolność dana jest nam na zawsze, że to wszystko, co mamy, to nigdy się nie zmieni. Nic bardziej mylnego, bo wszyscy obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą [...]. Chylę czoła na ręce prezesów koła kombatanrów i sybiraków za to, że mamy przyjemność w gronie tak ważnych osób, ale i młodzieży przekazywać tą lekcję historii [...] - mówił starosta Roman Fester.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia kombatanckie oraz medale pamiątkowe sybirakom i osobom zasłużonym na rzecz Związku Sybiraków. Uroczystego wręczenia dokonali płk. w st. sp. Kazimierz Wilk - prezes Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Marian Gwiazdowski - wiceprezes wałbrzyskiego oddziału związku sybiraków. Odebrali je: starosta Roman Fester, Henryk Chodorowski - członek bardzkiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, Paweł Onyśków - prezes Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki, Bożena Chodorowska - jedna z głównych organizatorek akademii z okazji 95-lecia istnienia związku, Grażyna Chałupa - członek związku, Jan Worek - długoletni członek związku sybiraków oraz Mieczysław Paszkowski - długoletni członek związku sybiraków i były skarbnik koła.

W dalszej części Henryk Chodorowski - członek bardzkiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przekazał na ręce sześciu radnych Rady Miejskiej w Bardzie podziękowania za bezinteresowną pomoc i wsparcie funkcjonowania bardzkiego koła. Otrzymali je: Barbara Strzelec, Sara Sarkowicz-Sirko, Damian Bieńko, Robert Herdy, Marcin Kostrzewa oraz Dariusz Warzecha.

Po wręczeniu medali, odznaczeń i wyróżnień odbyła się prelekcja pt. „Ocalić od zapomnienia”, którą wygłosił dr hab. Przemysław Stańko z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a po niej uczniowie z ząbkowickich szkół zaprezentowali program wokalno-artystyczny. Zwieńczeniem akademii były podziękowania wręczone nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie akademii.

Koło Związku Sybiraków w Ząbkowicach Śląskich powstało 28 stycznia 1989 roku w siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych. Założyli je: Edward Bochnia, Henryk Borgula, Józefa Grzęda, Włodzimierz Maj, Aleksandra Giryn-Moryl, Andrzej Onyszko, Andrzej Orzechowski, Stanisław Słowiak, Konstanty Suprynowicz i Jan Worek. Pierwszym prezesem został Andrzej Orzechowski. Aktualnie koło liczy 19 osób, a w przeszłości w pewnym momencie liczyło ich niemal 500.

Sam Główny Związek Sybiraków powstał już w 1928 roku, skupiając osoby związane z zesłankami w czasach zaborów.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „Ocalić od zapomnienia”. Uroczysta akademia z okazji 95-lecia istnienia Związku Sybiraków [foto]

  2024-04-24 19:21:19

  gość: ~Pytam

  Who is who.

 • 2024-04-25 13:27:35

  gość: ~Obserwator

  Dlaczego nasze gminne władze zostały nagrodzone przed osobami, które faktycznie przeżyły wywózkę na Sybir?
  Nie sądzę żeby zasługi naszego szanownego Pana Burmistrza w funkcjonowaniu Związku Sybiraków były aż tak istotne.

  Przykro się patrzy na takie „lansowanie”.

 • 2024-04-26 11:37:01

  gość: ~Gość

  ostatnio dodany post

  Fistaszek i Fiesta nie są godni stać na scenie razem z Tymi ludźmi…

REKLAMA