Express-Miejski.pl

Kolizje z dziką zwierzyną. Policja apeluje o szczególną ostrożność w pobliżu lasów i pól

grafika ilustracyjna

grafika ilustracyjna fot.: mp

W ciągu ostatnich dni ząbkowicka policja interweniowała przy sześciu zgłoszeniach dotyczących zderzenia pojazdu z dzikim zwierzęciem. Najczęściej były to sarny lub dziki.

- Niektórych zdarzeń nie można uniknąć, jednak można mieć wpływ na ich przebieg. Pamiętajmy! Przy zbyt dużej prędkości prowadzący pojazd może nie zdążyć zareagować, a zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Zapinajmy więc pasy bezpieczeństwa, a w newralgicznych miejscach po prostu zwalniajmy - apeluje Katarzyna Mazurek. oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Ryzyko, że na drodze nagle przed naszym autem pojawi się dzikie zwierzę, występuje przez cały rok, choć nie przez cały czas jest równie wysokie. W styczniu i lutym takich zdarzeń jest najmniej, od marca aktywność zwierząt wzrasta, a jej wiosenny szczyt przypada na maj. Zwierzęta największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie. - Pamiętajmy również, że często po wtargnięciu na jezdnię jednego zwierzęcia, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców. Zderzenie nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego w takich sytuacjach kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni - dodaje policjantka.

Poniżej kilka informacji, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

  • Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu, to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
  • Zwracaj baczną uwagę na pobocza, mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.
  • Sarna oślepiona przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. „zamrożenia". Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Widzisz zwierze na drodze użyj klaksonu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę czy jelenia bądź czujny i jedź ostrożnie, za nim mogą podążać inne zwierzęta.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
  • Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Jeśli podróżując uderzymy w zwierzę, pamiętajmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc służby. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, pamiętajmy, że po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Najlepiej po zdarzeniu zadzwonić pod numer alarmowy i poinformować odpowiednie służby.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujmy, nie tylko do znaków ją ograniczających, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze. Mniejsza prędkość, to mniejsze skutki ewentualnych zdarzeń drogowych.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA