Express-Miejski.pl

Marcin Orzeszek: Cieszę się, że ci negujący pewne inwestycje, później z nich korzystają [wywiad]

Marcin Orzeszek funkcję burmistrza Ząbkowic Śląskich pełni od 2010 roku

Marcin Orzeszek funkcję burmistrza Ząbkowic Śląskich pełni od 2010 roku fot.: mp

O nadchodzących wyborach, inwestycjach, planach na przyszłość, a także problemach i zadłużeniu samorządu rozmawiamy z Marcinem Orzeszkiem, burmistrzem Ząbkowic Śląskich.

Express-Miejski.pl: Panie Burmistrzu, w wywiadzie na dziesięciolecie sprawowania funkcji włodarza gminy pytałem, czy za trzy lata spotkamy się w tym samym miejscu. Odpowiedział Pan, że tak, więc słowa Pan dotrzymał, ale nikt wówczas nie przewidział, że będzie to ta sama kadencja. Miało już być po wyborach, a my spotykamy się chwilę przed. Jak nastrój?

Marcin Orzeszek: Dobrze. Ja bardzo pozytywnie podchodzę do sfery, którą się zajmuję. Dzisiaj moje podejście niczym nie różni się od tego sprzed trzech lat. Mój nastrój także jest niezmiennie dobry i niczym się nie różni od tego sprzed trzech lat, a także od tego, jaki mi przyświecał 13 grudnia 2010 roku, kiedy obejmowałem funkcję burmistrza Ząbkowic Śląskich. Dalej z taką samą pasją, entuzjazmem i chęcią rozwoju gminy tutaj jestem.

Express-Miejski.pl: Kilka dni temu oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. To będą intensywne dwa miesiące?

Marcin Orzeszek: Nie jakoś szczególnie. To nie będzie jakiś wyjątkowy czas. Będzie to okres kontynuacji tego, co już mamy zaplanowane na ten rok. Kro po kroku realizujemy swoje zamierzenia i w okresie przedwyborczym niezmiennie będziemy to robić. Jedyną nowością, która będzie w tych dwóch miesiącach, to będzie to, co ogłoszę, że chcę zrealizować w następnych miesiącach i latach.

Express-Miejski.pl: Czyli rozumiem, że plan na kampanię i ewentualną nową kadencje już gotowy?

Marcin Orzeszek: Plan na kampanię był gotowy już na październik 2023 roku, więc on jest gotowy już w zasadzie od ponad pół roku. Do wyborów przystępuję niejako w dwóch osobach, bo jako urzędujący burmistrz i kandydat na tę funkcję w kolejnej kadencji. Normalnym zatem jest, że realizuję swoje obowiązki i zadania wynikające właśnie ze sprawowania tej funkcji. Oprócz tego, w okresie przedwyborczym zaprezentujemy też ciekawe pomysły i tego, co czeka dobrego mieszkańców naszej gminy w następnych miesiącach i latach.

Express-Miejski.pl: Skoro kadencja w zasadzie już na finiszu to pora na podsumowania ostatnich pięciu lat. Jaki to był czas dla gminy Ząbkowice Śląskie?

Marcin Orzeszek: Nie będę wymieniał twardych inwestycji, czy wielu inwestycji publicznych, które służą dziś mieszkańcom gminy, ponieważ jest to naturalne. Trudno podsumować pięć lat w kilku zdaniach, ale na pewno był to niespotykany do tej pory w historii okres. Pandemia, która całkowicie nas uziemiła w funkcjonowaniu, wojna na Ukrainie i w międzyczasie bardzo duży poziom emocji ogólnokrajowych związanych z polityką. One mają wpływ na mieszkańców, one mają wpływ na nasz samorząd, ale mimo wszystko, pomimo tych wielu trudności i tak udało nam się zrealizować bardzo dużo zamierzeń inwestycyjnych, rozwojowych i bardzo mocno kontynuowaliśmy rozwój „w kierunku” człowieka. Stawialiśmy na inwestycje związane z osobą, z naszym mieszkańcem, patrząc od naszych najmłodszych mieszkańców uczęszczających do żłobka, aż po seniora. Inwestycje w naszego mieszkańca były dla nas priorytetem. Chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń z dostępem do szerokiego wachlarza różnorodnych usług i do tego wszystkiego czym dysponuje gmina, aby się tutaj każdy po prostu dobrze czuł.

Express-Miejski.pl: Odczuwa burmistrz to, że polityka ogólnokrajowa i związany z nią podział i emocje mają znacznie większe oddziaływanie na poglądy mieszkańców i idące za tym konflikty niż w przeszłości?

Marcin Orzeszek: W Ząbkowicach Śląskich nie było to tak bardzo odczuwalne. Staraliśmy się tutaj, myślę, że wszyscy, zarówno ja, jak i politycy różnych opcji politycznych, nie wprowadzać polityki krajowej w politykę naszych domów. I uważam, że nam się to udało. Uważam, że te polityczne podziały „na górze” nie były tak bardzo odczuwalne „na dole”, pod warunkiem, że ktoś za długo nie siedział przed telewizorem. Mimo wszystko, niezależnie od opcji politycznej, od tego kto jakie poglądy reprezentuje i w jakich kierunkach działa, uważam, że jako samorządowcom i politykom udało nam się nie podzielić mieszkańców i na pewno jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne samorządy.

Express-Miejski.pl: Dobrze, wróćmy do wyborów i cofnijmy się ponad pięć lat wstecz. 21 października 2018. Marcin Orzeszek wygrywa wybory samorządowe w pierwszej turze. Pamięta Pan z jakim poparciem?

Marcin Orzeszek: Coś około 75 proc.

Express-Miejski.pl: Dokładnie 74.33 proc. Można więc rzec, że mieszkańcy obdarzyli swojego włodarza ogromnym zaufaniem. Średnio trzech z czterech wyborców postawiło swój krzyżyk przy Pana nazwisku. Bez jakich wówczas inwestycji nie wyobrażał sobie Marcin Orzeszek zakończenia wówczas rozpoczynającej się, a dziś dobiegającej końca kadencji?

Marcin Orzeszek: Bez basenu. To było marzenie ząbkowiczan od lat. To było marzenie, które było dla nas i dla mnie bardzo ciężkie do zrealizowania, ponieważ jesteśmy niedużym samorządem, a to był projekt bardzo ambitny. Jak rozpoczynałem poprzednią kadencję, to basen był tym, co było symbolem tamtego okresu, stąd nie wyobrażałem sobie, aby zakończyć tę kadencję bez jego realizacji.

Express-Miejski.pl: W ciągu pięciu lat niejednokrotnie gmina chwaliła się sprzedażą działek pod budownictwo jednorodzinne. W minionej kadencji powstały też bloki mieszkalne, zarówno tworzone przez prywatnych przedsiębiorców, ale również takie, które są w zasobie gminnym. Statystyki są jednak nieubłagane. W ciągu pięciu lat w gminie ubyło ponad 1.7 tys. mieszkańców. Samorząd ma jakiś pomysł, jak zatrzymać ten trend, albo chociaż go w jakimś stopniu ograniczyć?

Marcin Orzeszek: Z najnowszych danych wynika, że w 2023 roku w Polsce urodziło się 131 tys. mniej dzieci niż w roku ubiegłym. Najgorszy rok od drugiej wojny światowej. W ostatnich latach mówiło się o tym bardzo dużo i przedstawiało jako ogromny problem kraju, który również występuje w naszej gminie. Tylko swoimi narzędziami, podejmowanymi działaniami i programami możemy tę tendencję minimalizować i pokazywać, że u nas są dobre warunki do mieszkania, życia, do codziennego funkcjonowania, że gmina Ząbkowice Śląskie to dobre miasto dla każdego. Takie narzędzia wprowadzaliśmy przez lata, takie działania podejmowaliśmy, ale chcemy to zrobić jeszcze bardziej dynamicznie w kolejnych latach. W jaki sposób? Pokażemy to w trakcie najbliższych dwóch miesięcy.

Express-Miejski.pl: W ostatnim czasie zauważalne są konkrety związane z budową obiektów, które docelowo mają przynieść nowe miejsca pracy. A wiadomo, że praca w miejscu zamieszkania to jeden z istotnych elementów tego, by choć częściowo ograniczyć wyludnianie się gminy. Na jakim etapie są poszczególne inwestycje?

Marcin Orzeszek: Kluczem dla nas było doprowadzenie do sytuacji, w której mamy uaktualnione studium gminy. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego powodują, że uruchomiliśmy to, co było najistotniejsze, czyli przygotowanie terenów inwestycyjnych pod inwestora, który ma wszystko, co niezbędne do tego, by móc tutaj prowadzić działalność gospodarczą. Dokumenty planistyczne tworzone są bardzo długo. Niestety procedury administracyjne w kraju są długotrwałe, jeśliby je porównać już stricte do procesów inwestycyjnych i jak pewne dokumenty nie są przygotowane, to pojawia się problem. Odkąd zostałem burmistrzem, czyli w zasadzie od 2010 roku, czyniliśmy konsekwentne działania w kierunku tego, by Gmina Ząbkowice Śląskie była dobrym miejscem do inwestycji. Od 2013 roku dysponujemy planem zagospodarowania przestrzennego w obrębie ul. Cukrowniczej, dziś częściowo Biznesowej. Od tamtego czasu dbaliśmy o to, aby te tereny zostały przygotowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a przedsiębiorcy mieli dogodne warunki by zainwestować w Ząbkowicach Śląskich. Dziś swoją halę buduje tam Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, działa też nasz Inkubator Przedsiębiorczości, a swoją inwestycję realizuje też brytyjski przedsiębiorca, który buduje fabrykę pieczywa płaskiego.

Drugą ważną sprawą w procesach inwestycyjnych, jest cały obszar związany z mediami, czyli: wodą, kanalizacją, gazem i prądem, których realizacja i uzgodnienia wymagają bardzo długiego okresu.Mimo napotykanych trudności, wszystko udaje nam się organizacyjnie dopiąć. Ulica Cukrownicza, w zasadzie wyodrębniona z niej ul. Biznesowa jest tego bardzo dobrym przykładem, że mieliśmy wszystko poukładane – od planu zagospodarowania przestrzennego, przez niezbędne media, aż do fizycznej realizacji obiektów, dlatego te trzy powyższe projekty inwestycyjne udało się dograć niemal w jednym czasie. Są to projekty inwestycyjne, które za chwilę będą przynosiły miejsca pracy, podatki i będą dawały impuls do kolejnych inwestycji, ponieważ ten cały teren jest objęty właśnie jako teren usługowo - przemysłowy.

Express-Miejski.pl: Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia fabryki pieczywa płaskiego, a co za tym idzie, szeregu dodatkowych miejsc pracy dla ząbkowiczan i ludzi z okolicy?

Marcin Orzeszek: Niestety nie posiadamy takiej wiedzy, niemniej jednak bardzo cieszymy się, że tak duży inwestor wybrał Ząbkowice Śląskie na budowę swojej fabryki. Oczywiście, gdy tylko taka informacja do nas dotrze poinformujemy o tym naszych mieszkańców.

Express-Miejski.pl: Sporo też mówi się o konieczności przebudowy dróg. Jakie udało się zrealizować w ostatnich latach, które ruszą lada moment, a które są niezbędne do realizacji i na które samorząd szuka środków zewnętrznych?

Marcin Orzeszek: Gmina Ząbkowice Śląskie oprócz miasta to też 19 wsi. Globalnie patrząc, na terenach wiejskich, mamy zrobionych około 80 proc. dróg gminnych. W tej chwili rozpoczęliśmy kolejne postępowania przetargowe, więc wydaje się, że ten rok, jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, pozwoli nam określić liczbę wyremontowanych dróg na terenach wiejskich w granicach 90 proc. To rzecz naprawdę wyjątkowa. Gdy zostawałem burmistrzem w 2010 roku nikt nie myślał, że po kilkunastu latach tak duża część dróg na terenach wiejskich zostanie przebudowana i wyasfaltowana. Pamiętam, że gdy obejmowałem stanowisko burmistrza zrobiona była jedna droga w Jaworku, a pozostałe były w takim stanie, że wymagały przebudowy. Nie ukrywam, że remonty i przebudowy dróg na terenach wiejskich to jeden z moich kluczowych celów od początku zarządzania gminą Ząbkowice Śląskie i jeden z głównych celów w pracy na stanowisku burmistrza.

Jeśli chodzi o samo miasto, to wiadomo, że dysponujemy wieloma drogami, zarówno tymi mniejszymi, jak i większymi, które są trudniejsze w przebudowie, no i droższe. W tym momencie realizujemy bardzo ważną drogę, tj. ul. Armii Krajowej. W marcu najprawdopodobniej ogłosimy przetarg na jej przebudowę. Zostanie nam ul. Dolnośląska, którą mam nadzieję, że zrobimy w 2025 roku. Będziemy również chcieli przebudować ul. 1 Maja, czyli kluczową drogę, przy której m.in. znajduje się nasz urząd. Mamy już plan na tę przebudowę. Ze środków europejskich planujemy też przebudować plac Jana Pawła II. Na ten cel mamy zabezpieczone już pieniądze. Jeśli chodzi o te mniejsze ulice, to planujemy remonty ul. Sienkiewicza i Konopnickiej. Jeżeli w kolejnych latach nasze zamierzenia zostaną zrealizowane, to z tych bardzo dużych inwestycji zostanie nam do przebudowy ul. Robotnicza, ul. Daleka i osiedle Pallotyńskie.

Kolejnym obszarem drogowym w samym mieście będzie osiedle Owocowe. W tej chwili mamy pełną  dokumentację. Zaczniemy od kanalizacji deszczowej, a później będziemy wykonywać  poszczególne drogi, oświetlenie i ciągi pieszo-jezdne. To będzie potężny zakres inwestycyjny - jeśli chodzi o to osiedle.

Express-Miejski.pl: Można by rzec, że to realny plan na najbliższą kadencję?

Marcin Orzeszek: Myślę, że w ciągu pięciu lat jesteśmy w stanie zakończyć realizację inwestycji właśnie w tym obszarze miasta, o którym wspomniałem.

Express-Miejski.pl: Rozmawiając z mieszkańcami, ale również ludźmi spoza Ząbkowic Śląskich mocno zauważalne jest inwestowanie w sport i rekreację. Basen, saunarium, boisko ze sztuczną nawierzchnią, budowa nowego obiektu klubowego – to wszystko powstało w okresie kilku lat. Opozycja mówi, że to inwestycje, które nie dają finansowych korzyści dla samorządu, często podważa też ich niezbędność. Co by burmistrz odpowiedział na takie zarzuty?

Marcin Orzeszek: Cieszę się, że ci którzy negują powstawanie tych obiektów, później z nich korzystają i to jest dla mnie najważniejsze i wymowne zarazem.

Express-Miejski.pl: Opozycja mówi też o sporym zadłużeniu samorządu. Część z radnych zagłosowało przeciwko projektowi budżetu na 2024 rok. Jak odniesie się Pan do zarzutu zadłużenia i tego, że jest grono radnych, które nie popiera Pana wizji na zarządzanie gminą?

Marcin Orzeszek: Mają do tego prawo, ponieważ każdy ponosi odpowiedzialność za swoje czyny indywidualne, nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Dziwię się tylko, że odbiór tego, co staramy się realizować na zasadzie „nie, bo nie”, a nie na zasadzie przedstawienia argumentów, dla których dana inwestycja zdaniem opozycji nie powinna powstać.

Jeżeli chodzi o zadłużenie, to nie ukrywam, że tak - Gmina Ząbkowice Śląskie ma zadłużenie, jak zdecydowana większość samorządów w kraju. Nie widzę w tym jakiegoś problemu. Chciałoby się realizować wszystkie inwestycje i prowadzić bezpośrednio politykę gminy bez zadłużenia, ale w obecnym momencie finansowania samorządów  - to nie jest możliwe. Jeżeli nastąpi zmiana finansowania  samorządów, to gminy i powiaty będą miały większe środki finansowe i cała struktura funkcjonowania samorządów ulegnie zmianie i będzie to całkiem inaczej wyglądało. Jeżeli nam w ostatnich latach brakowało na bieżące funkcjonowanie, czyli na codzienność, na oświetlenie, odśnieżanie, sprzątanie, wynagrodzenia nauczycieli i mógłbym tak jeszcze długo wymieniać, no to jak mogliśmy prowadzić inwestycje bez zadłużenia? No nie ma takiej możliwości. Finansowanie samorządów w ostatnich latach zostało mocno zachwiane i dochody, które mają gminy są nieproporcjonalne do wydatków jakie ponosimy. Musi się zmienić finansowanie samorządów. Musi się zmienić postrzeganie samorządów. To samorządy są najbliżej obywateli, rozumieją ich potrzeby i służą im najlepiej.

Express-Miejski.pl: Na koniec powróżmy trochę z fusów. Jeśli Marcin Orzeszek wygra wybory samorządowe 2024, to co zmieni się w Ząbkowicach Śląskich w kolejnych pięciu latach? Co będzie taką inwestycją, bez której burmistrz nie wyobraża sobie zakończenia tej kadencji. Teraz był to basen, a za pięć lat?

Marcin Orzeszek: Długo na ten temat myśleliśmy, ponieważ jakieś pewne symbole są  zawsze istotne. No i wymyśliliśmy! A co wymyśliliśmy - ogłosimy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na razie jeszcze proszę, aby Czytelnicy uzbroili się w cierpliwość.

Express-Miejski.pl: A jeśli Marcin Orzeszek nie wygra wyborów?

Marcin Orzeszek: Myślę, że mam już tak ogromne doświadczenie życiowe, że będę mógł służyć w innym, dobrym miejscu.

em24.pl

75

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Marcin Orzeszek: Cieszę się, że ci negujący pewne inwestycje, później z nich korzystają [wywiad]

  2024-02-16 10:05:35

  gość: ~sramnawas

  PIS się skończył.... Kto da ci pieniądze na inwestycje.Błagałeś Ministra Dworczyka o pieniądze bo brakło ci na zakończenie inwestycji; basen i tak dalej i tak dalej. Za Tusska pieniędzy nie ma i nie będzie.Koniec inwestycji na POwiecie.

 • 2024-02-16 12:13:09

  gość: ~Bartek

  @~sramnawas
  PiS kolego akurat samorządami gardził i zabrał im podatki potem rzucał swoje czeki jałmużnę 1/3 wartości i kazał dziękować za co? Jeśli ogłaszali podwyżki budżetowe przerzucał to na gminy a pieniędzy nie wracał więc za złodziejami tęsknisz buraku

 • 2024-02-16 19:17:37

  gość: ~olo

  @~Bartek ty matole

 • 2024-02-16 13:02:36

  gość: ~77

  @~sramnawas
  Orzeszek musu odejść i Figzalowa też

 • 2024-02-16 13:05:00

  gość: ~Www

  @~77
  Żegnamy was pełnym gazem ,Żegnamy was !

 • 2024-02-16 15:08:37

  gość: ~Kto co

  @~Www
  Orzeszek i Figzałowa zarobili dość 12 lat to już czas odejść. Płakać z nimi nie będziemy. 3 trzech burmistrzów utrzymywać to przesada. Co to za metropolia? Dość tego !

 • 2024-02-16 13:31:40

  gość: ~ble ble ble

  @~77
  w kwietniu kolejne pisie porażki a kolejne do PE

 • 2024-02-16 14:16:23

  gość: ~77

  @~ble ble ble
  Już PO puszczsz ?

 • 2024-02-17 19:24:16

  gość: ~ble ble ble

  @~77
  Ty już popuściłeś 15 października a to był dopiero początek twojej sraczki.

 • 2024-02-16 17:10:46

  gość: ~Co bierzesz

  @~ble ble ble
  Co bierzesz ,że głupi jesteś ?

 • 2024-02-17 19:23:33

  gość: ~ble ble ble

  @~Co bierzesz
  to samo pisałęś przed wyborami parlamentarnymi i sie zesra.łeś

 • 2024-02-17 08:37:33

  gość: ~Mieszko

  @~77
  Zwłaszcza Figzałowa

 • 2024-02-21 07:53:19

  gość: ~Ja

  @~sramnawas
  dziur przy wjeździe do Liceum i Sp nr 3? Koła mozna pourywać? Plakaty wiszą przy wyjeździe ale nie sądzę, że po zaliczeniu tych dziur chce się głosować na korzyść.

 • 2024-02-21 07:54:37

  gość: ~Oj

  @~Ja
  CZy mozna prosic o zalatanie dziur przy wjeździe do Liceum i Sp nr 3? Koła mozna pourywać? Plakaty wiszą przy wyjeździe ale nie sądzę, że po zaliczeniu tych dziur chce się głosować na korzyść.

 • 2024-02-21 17:10:52

  gość: ~Ja

  ostatnio dodany post

  @~Oj
  Dziękuję bardzo za szybkie załatwienie sprawy. Dziury połatane:) pozdrawiam serdecznie

 • 2024-02-21 07:53:41

  gość: ~Top

  @~sramnawas
  dziur przy wjeździe do Liceum i Sp nr 3? Koła mozna pourywać? Plakaty wiszą przy wyjeździe ale nie sądzę, że po zaliczeniu tych dziur chce się głosować na korzyść.

 • 2024-02-16 10:13:05

  gość: ~Mieszkaniec

  A lampy na placu przed Sklepem Odra jak nie bylo tak nie ma.7lat petycja zlozona.Ale po co niech mieszkancy i wlasciciele lokali dalej sie wywracaja po zmroku.A wlascicieke lokali zamykajac swoje sklepy czekaja jak ktos im w leb przywali bo jest tak ciemno jak ida do domu.Ale co tam.Przeciez burmistrz z tego pkacu nie korzysta.Chodniki to juz jak fale Dunaju wygladaja.Ale najwazniejsze ze jest basen.

 • 2024-02-16 10:42:29

  gość: ~Wykidajło

  Tak wyglądałby przybysz z obcej planety, który dowiedział się, na czym polega ludzki uśmiech, ale nie widział żadnych przykładów.

  Ewentualnie ktoś kto otoczył się samymi pochlebcami i nie wie, że zdjęcie nie wyszło.

 • 2024-02-16 11:49:28

  gość: ~ssw

  @~Wykidajło
  On tak ma od kilku lat, jak mu jakiś wyjątkowo słaby PRowiec zaczął doradzać. A ten z pogotowia zaczyna go kopiować na swoim FB. Wyścig pajaców normalnie.

 • 2024-02-16 22:13:03

  gość: ~Js

  @~ssw
  A co z przegranym procesem? Jak to wytłumaczy?

 • 2024-02-18 17:19:08

  gość: ~Klawiszowiec

  @~Js
  Ciekawe jakim procesem ?

 • 2024-02-17 08:50:27

  gość: ~Kl

  @~ssw dlatego głosujcie na 3 kandydata.Bo kto by biegał bezinteresownie żeby załatwić dla Zabkowic Śląskich połączenie do Wrocławia. Na pewno nie Kandydat z PO czy PIS.

 • 2024-02-16 11:47:21

  gość: ~ssw

  "pewnie inwestycje" A co z inwestycją o której pisał 14.11.2014 - dzień przed ciszą wyborczą, tj. remont ulicy 1go Maja? Treść wiadomości(publikowanej z resztą na tym portalu): "Znamy już plany przebudowy chodników w ciągu ulicy 1 Maja. Chodniki zostaną wyremontowane po obu stronach ulicy, wykonane zaś będą z płaskich płyt, w podobnej technologii jak na wyremontowanych w ubiegłych latach ulicach Grunwaldzkiej i Kościuszki. Poniżej prezentujemy szczegółowy plan przebudowy" co można jeszcze znaleźć w Google wpisując:
  "ulica-1-maja-wraz-z-chodnikami-zostanie-przebudowana"
  Kłamać, kłamać, nic się nie bać.

 • 2024-02-16 14:49:21

  gość: ~Fakt

  Musi zmienić się finansowanie samorządów? To nie my to rząd. Osiedle owocowe dostanie nie trzy pary kaloszy a siedem par. Czajka Dolna tj. kwiatowe dalej będzie pływać w oparach a góra po dziurach, pewnie zostanie wpisane do rejestru zabytków drogownictwa. Tak trzymać. Sulisławice ,do niedawna ulubiona wieś po a szczególnie gościa o zamiatania dróg powiatowych, dalej nic, wodociąg założony kilka lat temu a dziury do dzisiaj. Najlepiej tramwaje i trzy ronda.

 • 2024-02-16 17:18:28

  gość: ~Autor

  Przypominam że istnieją jeszcze ulice Diamentowa i Rubinowa bez oświetlenia i drogi jeśli te dziury można nazwać drogą

 • 2024-02-16 17:47:25

  gość: ~mieszkaniec

  jak dla mnie to Ząbkowice zarządzane przez Marcina wyglądają jak ruina.

 • 2024-02-18 12:42:34

  gość: ~Ruchu

  @~mieszkaniec
  Ruina to twoja stara....

 • 2024-02-16 20:23:56

  gość: ~mieszkaniec

  ciepły Marcin,z tego co mówi się na mieści,ciepły Marcin,połączy w tym roku,zlot motocyklistów ktorzy będą ubrani w tęczowe flagi,nareszcie,bo już nie możemy się doczekać,dziękujemy Wiciu

 • 2024-02-16 22:14:14

  gość: ~Jd

  @~mieszkaniec
  Sami mężczyźni u boku Burmistrza .AM wrażenie że kobiet nie zatrudnia

 • 2024-02-16 21:17:44

  gość: ~Ja

  Piaszta co chceta. Tylko na koniec wyborów zaopatrzcie się w środki przeciw bólowe, bo dup..a będą boleć

 • 2024-02-16 22:52:50

  gość: ~Jan z Tomyśla

  Burmistrz od pasowania pierwszaka
  I jedzenia pierogów podczas wizyt w kole gospodyń wiejskich
  Ząbkowice są zacofane
  Basen jak z jego rentownością zarobi sam na siebie

 • 2024-02-17 13:03:28

  gość: ~Ja

  @~Jan z Tomyśla
  Zarabia i to sporo

 • 2024-02-17 18:56:58

  gość: ~Jan

  Ciekawe widziałeś bilans

 • 2024-02-17 19:01:57

  gość: ~Mirek

  @~Ja tam pracuje i kierownik mówi że nawet jak jest jedna osoba to zarabiamy

 • 2024-02-16 23:31:33

  gość: ~gośc

  Dalej będziesz służącym niecia=hahahah

 • 2024-02-17 00:41:17

  gość: ~I cyk

  Najważniejsza piłka nożna szczególnie w stolcu dlatego kurdupel dostał 250tys a Tarnawa 36tys..... orzech pozwalasz na to ?????? Okradanie obywateli

 • 2024-02-17 01:36:46

  gość: ~Cyrk

  @~I cyk
  Fistaszku, było dać Skalkom milion zł.Jak się bawić to na całego. Swoją drogą to macie rozmach towarzysze...

 • 2024-02-17 13:01:24

  gość: ~Ja

  @~I cyk
  36000 na b klasę. To i tak za dużo

 • 2024-02-17 10:06:34

  gość: ~Qkiz

  Tę kampanię i obietnice burmistrz tworzył nucąc pod nosem:
  Dziś walimy na całość damy wielką banię, Nie ma czasu na smęty i na dołowanie
  Jest impreza u Cygana my musimy tam być, Hej, Można będzie do rana chillować i pić ho
  Bania u Cygana, bania u Cygana hej, Bania u Cygana do rana ho
  Bania u Cygana, bania u Cygana hej, Bania u Cygana do rana ho

 • 2024-02-17 14:57:41

  gość: ~Aaa

  Przecież jaśnie panujący się zarzekał, że to jego ostatnia kadencje. I co? I lipa. Kłamca, kłamca i jeszcze raz kłamca. Konkrety bym prosił. Gdzie nowe miejsca pracy przynajmniej za średnią krajową, gdzie mieszkania komunalne. Gdzie basen miejski, gospodarki odpadami praktycznie nie ma, oświetlenia ulic brak. Raczej temu panu ja już dziękuje. fajnie byłoby jeszcze podać, czy basen, komunikacja miejska, inkubator przynosi zyski, czy następna inwestycja warta włodarza.

 • 2024-02-17 19:00:21

  gość: ~Jan

  @~Aaa
  Przynosi tym z PO zawsze z wiatrem
  Hale i baseny są uznane w większości miast za klapę które miasto ma mądrzejszego włodarza to unika takich inwestycji

 • 2024-02-17 19:48:55

  gość: ~rysiek baranowicz

  p.Marcinie,kawa na ławę,objechałem gminę Ząbkowice i naliczyłem w sumie z miastem 95 banerów z pana tym głupawym uśmiechem,no i ten tytuł wiodący--zbliża się wiosna,to będzie cudowny czas---na co???????a teraz pytanie,,,,z jakich pieniędzy i kto zapłacił za tą wczesno-poronną kampanię,prosto kto zapłacił za te pana banery?????może ktoś wie????

 • 2024-02-17 19:54:32

  gość: ~123

  @~rysiek baranowicz
  rysiu pisowicz. Na pewno zapłacili pisowcy ze składek

 • 2024-02-18 01:10:00

  gość: ~ds

  @~123
  @~Autor
  @~Sw
  Jak ktoś nie jest wyznawcą sekty Fisztaszka, to jest z pissu? Taki prikaz tam u was leci?

 • 2024-02-18 08:03:05

  gość: ~Sw

  @~ds
  Prawdziwy prikaz to " Kto nie z nami to przeciwko nam " to publicznie mówił wasz prezes pisiorki. Na tą modłę powielasz tę "mądrość" jako swoją. Zatrzymaliście się w czasach Mussoliniego i tak trzymać :))))))))).

 • 2024-02-17 20:00:56

  gość: ~Autor

  @~rysiek baranowicz
  Żeby jeździć i liczyć banery trzeba być zdrowo szurnietym

 • 2024-02-17 20:52:29

  gość: ~123

  @~rysiek baranowicz
  Banery pisowca słodyczki nie przeszkadzają ci?

 • 2024-02-17 21:33:25

  gość: ~Sw

  @~rysiek baranowicz
  Jaki nick takie myślenie. Kto pisiorsku zapłaci, za remont blek houka z waszej kretyńskiej imprezy. Jak odpowiesz, to powiem gdzie zgubiłeś jeszcze 15 banerów.

 • 2024-02-18 01:06:12

  gość: ~ds

  @~rysiek baranowicz
  Mało tego, wywieszone zostały banery "zbliża się wiosna,to będzie cudowny czas" a tydzień/dwa później zostały przykryte kolejnymi banerami(przykład - ogrodzenie działki koło basenu, od strony Powst. Warszawy), już mówiącymi wprost o kandydaturze na burmistrza. Skoro były pieniądze na banery które wisiały +-10 dni, następnie zostały przykryte innym banerem, to raczej swoimi pieniędzmi tak nie s.a na lewo i prawo.

 • 2024-02-18 00:50:15

  gość: ~Olek

  Figzałową w końcu wyrzucić na emeryturę, nic nie robi w gminie.
  PÓŁ miliona gmina zapłaciła odsetek do przedszkola Kubuś Puchatek bo Ewka chciała udowodnić że przedszkolu nie należą się dotacje.
  SKANDAL POWINNA ZE SWOICH ODDAĆ BO TO Z JEJ GLUPOTY I NIEWIEDZY, A BIE Z GMINNYCH CZYLI NASZYCH PIENIĘDZY

 • 2024-02-18 00:53:45

  gość: ~Tolo

  I ten głupi uśmiech Orzeszka, już by się chciało normalności
  Ja nigdy nie zapomnę tego zdjęcia w basenie z dziećmi, i ta jego zarośnięta klata.....fuj

 • 2024-02-18 01:00:16

  gość: ~Teresa

  Toaleta za 400 tysięcy,
  Skandal, za tyle pieniędzy to prawie dom można wybudować
  Ale co może wiedzieć o mądrym wydawaniu pieniędzy samotny mężczyzna. Nie potrafi oszczędzać
  Na oświadczeniu majątkowym brak pieniędzy, to chyba przehulał ze Ścierką albo oszukuje

 • 2024-02-18 08:28:35

  gość: ~He

  @~Teresa
  Widocznie płaci że swoich pieniędzy a nie jak poprzednia władza z obywateli

 • 2024-02-18 21:28:06

  gość: ~Qkiz

  @~Teresa
  Niech wybuduje ten kibel za 400 tysia a Mazurek ze Stanowskim będą mieli pompę jak z prezydenta Białegostoku Truskolaskiego. I wyobraźcie sobie że ten nasz i ten z podlasia to obaj platfusy. No to czego się spodziewać? Marcin buduj kibel a Ząbkowice bedą sławne i to nie dzieki krzywej wieży ale dzięki twojemu arcygenialnemu pomysłowi. Kibel, kibel chcemy kibel...

 • 2024-02-18 12:01:02

  gość: ~Kasa

  W kilku miejscach powiatu pojawiły się teraz banery niby reklamujące spółkę basenową ale z uśmiechniętą facjatą Orzeszka. Czy to nie wykorzystywanie spółki i kasy spółki do kampani wyborczej? Czy to nie sprawa dla prokuratury? Niby tak fe mu śmierdziały biblordy pisu, a robi dokładnie to samo

 • 2024-02-18 12:12:30

  gość: ~Sas

  @~Kasa
  Wykorzystywanie TVP 1 i 2 jako propagandy, tylko i wyłącznie partii psiorków, to dopiero przekręt. Biorąc skalę to powinno być minimum dożywocie, ale w łagrach u putina

 • 2024-02-19 01:22:18

  gość: ~xD

  @~Sas
  Kontrargument typu "oni kradli więcej, to won on naszego Małcinka!!11"

 • 2024-02-18 12:50:40

  gość: ~Kroczu

  Słychać PiSu wycie.... mmmm znakomicie ;)

 • 2024-02-19 01:24:45

  gość: ~xD

  @~Kroczu
  "Jak ktoś nie jest za Małcinkiem to jest z pissu"
  Wyborcy pissu i po to zbieranina największych de..li.

 • 2024-02-18 15:03:47

  gość: ~Haha

  Czy naprawdę chcemy na burmistrza kogoś , który swoim a może i innych wysiłkiem intelektualnym wymyślił hasło wyborcze , że przyjdzie wiosna i czas to radosny. Toż przedszkolak mądrzejsze pomysły miałby !!!

 • 2024-02-18 18:12:54

  gość: ~uyt

  @~Haha
  moze lepsze hasło kaczynskiego ... jesteśmy bliżej prawdy :)

 • 2024-02-19 09:31:25

  gość: ~rolnik

  @~Haha
  wykopki na wiosnę ?, mam nadzieję że tak się stanie !

 • 2024-02-18 15:06:11

  gość: ~Tylok

  Czy POpaprańcy mogą pisać namiary stacji , gdzie benzyna jest po 5 złotych ? Przecież tak miało być , Tusk wasz nie kłamie przecież.

 • 2024-02-18 18:14:11

  gość: ~a co

  @~Tylok
  a co cie obchodzą słowa tuska skoro na niego nie głosowałeś ?
  jechać PiS !!!!!!! :)

 • 2024-02-18 19:13:53

  gość: ~Jacek

  Poczekajcie pisiory jak padną nazwiska z pegazusa wy tam nawet na siebie szukaliście haków tak kaczor boł się utraty władzy w partii

 • 2024-02-18 19:26:35

  gość: ~Cyrk

  @~Jacek
  Poczekajcie POjeby jak za kilka miesięcy zdrożeje prąd, a co za tym idzie ceny wszystkiego!!! Będziecie szczęśliwi w myśl zasady,, pluj karwie w oczy, a ona mówi że deszcz pada!,,

 • 2024-02-18 23:57:13

  gość: ~Bartek

  @~Cyrk
  A komu zawdzięczamy drożyznę prądu kto zlikwidował budowy farm wiatrowych, zmienił zasady na niekorzystne fotowoltaicznych paneli, kto dopłacał do węgla żeby górników nie ruszać poprzez Tauron i PGNiG i kto zablokował z UE pieniądze na zieloną energię i jeszcze pier... Tumanie że to wina Tuska

 • 2024-02-18 22:11:59

  gość: ~Młody wyborca

  Pan Orzeszek powinien jasno określić swoją orientację seksualną. Dużo młodych ma problem z nie tolerancją i wykluczeniem z powodu swojej orientacji. Rozwianie spekulacji nt. jego orientacji byłoby budujące dla młodych wykluczonych. Jeśli jednak dalej będzie to ukrywał i ignorował pokaże Nam swoją słabość.

 • 2024-02-19 00:01:39

  gość: ~Mirek

  @~Młody wyborca
  To już jest każdego prywatna sprawa jakiej jest orientacji on ma być dobrym gospodarzem twojego miasta a nie latać po pochodach i wspierać, popierać wykluczonych tak bo każdy ma jednakowe prawa

 • 2024-02-20 06:34:03

  gość: ~Pitupitu

  Ja to bym porównał naszego Marcinka do naszego prezesa Jarusia tylko kota mu brakuje:)

 • 2024-02-20 08:54:48

  gość: ~Ja

  @~Pitupitu
  No może i kota brakuje, ale tyle,, kotów '' obok ma, nawet ten ziębicki kotek Wikus z goła klata się przyplątał

 • 2024-02-20 14:33:03

  gość: ~Dza

  Szanowna redakcjo proszę następnym razem zapytać ile spraw sądowych przegrał urząd . Dlaczego Sąd Administracyjny we Wrocławiu musiał zmusić burmistrza do ujawnienia rozliczeń inwestycji budowy basenu . Dlaczego odmówiono radnemu wglądu do rozliczeń pieniędzy publicznych , co maja do ukrycia . Urzędnicy są zastraszani ,nie bójcie się czas na zmiany . Kto został zmuszony do wzięcia kredytu ,kto zrezygnował z funkcji ,kto otrzymał wyrok skazujący . Kogo rodzina zarobiła na budowie basenu . Który i czy urzędnik nadzorował budowę i pobierał za to dodatkową wynagrodzenie . Przypominam korupcja to nie tylko gotówka to też kupczenie stanowiskami a to przestępstwo . Jeśli ktoś z was posiada niezbędne informacje proszę o zgłoszenie w odpowiednirj instytucji .ludzie macie władze w swoich rękach

 • 2024-02-20 14:50:11

  gość: ~Donek

  @~Dza
  Puste serduszko na banerze przypomina serduszko P0.Marcin wstydzisz się swojej partii czy uważasz wyborców za idiotów . Męska decyzja ... Rada -teraz odszedł byś z godnością masz swoich fanów . Nie więcej nie zrobisz bo nie otrzymasz pieniędzy z PIS a unia wszystko likwiduje . Całe wiadro pomyj ludzie wyleją ci na głowę . Będziesz synonimem porażki a jeszcze masz czas .Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść . Przemysl na chłodno

 • 2024-02-21 00:09:33

  gość: ~Czy PO da piniądze na długi

  Burmistrz z PO. Serduszka na plakatach przypudrowane. Nadal puste w środku. Tuskowe. Kiedy sie skonczy nadęcie Burmistrza? Dobra mina do zlej gry? Co z długiem?Krótkie smycze. Piramidy uzależnień finansowych.

 • 2024-02-21 04:47:34

  gość: ~Wow

  Temu co się stało, że taki zadowolony? Ostatnio takiego zadowolonego widziałem w szpitalu jak wychodził po kolonoskopii

REKLAMA