Express-Miejski.pl

Nowa jakość Twierdzy Srebrna Góra i kolejny krok do wpisania obiektu na listę UNESCO [foto]

Nowa jakość Twierdzy Srebrna Góra i kolejny krok do wpisania obiektu na listę UNESCO

Nowa jakość Twierdzy Srebrna Góra i kolejny krok do wpisania obiektu na listę UNESCO fot.: Twierdza Srebrna Góra

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Twierdza Srebrna Góra zyskała nową jakość i już w styczniu będzie oferowała noclegi oraz posiłki zarówno dla grup zorganizowanych, jak i indywidualnych gości. 

Spółka zakończyła realizację pierwszego z dwóch wielomilionowych projektów, a łączna wartość prac, jakie w ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano na terenie obiektu, to kwota opiewająca na blisko 26.75 mln zł.

Zwieńczeniem kilkunastomiesięcznych prac budowlano-konserwatorskich są restauracja, hostel oraz przestrzenie wystawiennicze i edukacyjne. W trakcie ich realizacji zabezpieczono zdegradowane elewacje kieszeni szklano-stalową kubaturą – z konserwacją murów i zachowaniem stanu trwałej ruiny. Uzyskaną przestrzeń wykorzystano do stworzenia sal wielofunkcyjnych do realizacji imprez kulturalnych, wystaw oraz restauracji. Dawne kazamaty zaadaptowano na sale wielofunkcyjne, kuchnie wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycje muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.

Dawne wnętrza izb mieszkalnych Twierdzy zaadoptowano na miejsca noclegowe dla 63 osób z otworzeniem drewnianych stropów, stolarki okiennej wraz z remontem murów i sklepień.

Projekt obejmował także wykonanie izolacji przeciwwilgociowych nad pomieszczeniami, odtworzenie wałów obronnych i nasypów ziemnych na koronie i części dziedzińca Donjonu wraz z utwardzeniem i odwodnieniem nawierzchni.

Całość prac kosztowała blisko 26.75 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 17.66 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Już na początku 2024 roku spółka chce przyjąć pierwszych gości, którzy będą mogli w obiekcie zatrzymać się na dłużej niż kilka godzin i zasmakować posiłków przygotowywanych w fortecznej kuchni. Twierdza Srebrna Góra będzie oferowała miejsca noclegowe zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych.

Zorganizowana konferencja prasowa, która odbyła się 12 grudnia, miała także inny, niemniej ważny, a może nawet ważniejszy wątek. Mianowicie podczas spotkania dokonano podpisania listu intencyjnego pomiędzy Twierdzą Srebrna Góra, a Twierdzą Königstein, górską twierdzą zlokalizowaną we wschodniej Saksonii, w Niemczech. Przedstawiciele obu historycznych obiektów zbliżonych do siebie pod wieloma względami - Emilia Pawnuk po stronie Twierdzy Srebrna Góra, oraz Andre Thieme reprezentujący Twierdzę Königstein - podpisując list intencyjny zadeklarowali wspólne działanie na rzecz seryjnego wpisu obu twierdz górskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tytuł wpisu seryjnego: Nowożytne twierdze górskie jako przykłady przekształcania masywów górskich dla potrzeb militarnych.

Zanim nastąpiło symboliczne podpisanie listu intencyjnego odbyła się konferencja prasowa. Przybyłych gości powitała prezes spółki Twierdza Srebrna Góra Emilia Pawnuk wraz z Paweł Gancarzem, wójtem gminy Stoszowice. Wśród gości obecny był też m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski.

- Mimo, że nie jesteśmy w wysokim sezonie turystycznym, a turyści przybywają do nas w nieco mniejszych ilościach, to mimo aury za oknem cały czas pracujemy na najwyższych obrotach, aby rozwijać Twierdzę, żeby naszą dumę, naszą satysfakcję, nasze ukochane miejse wyprowadzać na arenę światową - mówiła Emilia Pawnuk, prezes spółki.

Wójt Paweł Gancarz dziękował na wstępie wszystkim osobom, które choćby w minimalnym stopniu przyczyniły się do rozwoju spółki i realizacji tego projektu. - Niektórzy z państwa inicjowali ten proces, kiedy Twierdza Srebna Góra była w gruzach, a na środku dziedzińca stała budka, nawet ciężko ją nazwać, że z pamiątkami. Budka, którą ktoś od czasu do czasu ktoś odwiedził. Dzisiaj sytuacja się zmienia [...]. Ogromna w tym rola pani prezes, która od początku „poczuła” ten obiekt i zaangażowała się w niego na 150 proc. - dziękował włodarz.

Podkreślał też ogromną rolę związaną z możliwym wpisaniem Twierdzy Srebrna Góra na światową listę dziedzictwa UNESCO i nie ukrywał, że może to wznieść obiekt na szczyt i pozwolić mu na dalszy rozwój, a plany władz spółki oraz swoiste marzenia osób zarzadzających nią na co dzień sięgają naprawdę wysoko.

Marszałek Cezary Przybylski podziwiał władze spółki i gminy za odwagę, jaką wykazała się, decydując się na realizację projektów na kwotę przeszło 50 milionów złotych. Podkreślał, że Dolny Śląsk jest regionem, który przoduje pod względem ilości zabytków w Polsce i konkurencja o środki na obiekty historyczne, a w dużej mierze zapomniane, jest bardzo duża.

W dalszej części o przeprowadzonych na obiekcie pracach w dużym skrócie opowiedział Grzegorz Basiński - kierownik ds. remontowo-konserwatorskich Twierdzy Srebrna Góra sp. z o.o. Wskazywał on ogromnę rolę władz spółki i gminy, ale także wcześniejszych włodarzy czy rzadzących, którzy bez względu na swoje przekonania, chciały i pomagały w ratowaniu tego obiektu. Podkreślał, że podpisanie umowy partnerskiej z Twierdzą Königstein to coś wyjątkowego, bo jest to obiekt, od którego Twierdza Srebrna Góra wielkokrotnie czerpała wzorce i na którym się wzorowała. - Dziś są oni naszymi partnerami i wspólnie staramy się o wejście do jeszcze większej ligi niż Pomniki Historii, czyli wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to naturalne działanie, które pozwoli nam jeszcze bardziej intensywnie, bardziej skutecznie ratować ten obiekt. Nie oszukujmy się, ale w tym tempie, w którym to robimy, to jeszcze czeka nas sto lat pracy, tak lekko licząc - mówił Basiński. Dziś srebrnogórską twierdzę z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów, aktualnie rocznie przybywa ich około 130 tysięcy, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dwa tygodnie temu delegacja z Twierdzy Srebrna Góra była z wizytą we Francji Włoszech i nawiązała relację z trzema potencjalnymi partnerami. 

O tym co łączy polski i niemiecki obiekt, a także podobnych tego typu twierdzach górskich zlokalizowanych we Włoszech, ich wyjątkowości i ogromnej wartości opowiedział dr. arch. inż. Marcin Górski. O planie zarządzania obiektem stworzonym przez dziewięciu ekspertów w tej dziedzinie opowiedział Marcin Skrabka z fundacji Good Culture, która zajmuje się wspieraniem instytucji kulturalnych, edukacyjnych i innych z sektorów kreatywnych w realizacji projektów z dotacji. Powstanie kilkudziesięciostronnicowego dokumentu zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wystąpieniach zaproszonych gości dyskusję podsumowaniem projektu pn.: „Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych, zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii – Twierdzy Srebrna Góra, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, zakończyła prezes Emilia Pawnuk [podsumowanie projektu oraz szczegółowe informacje można znaleźć tutaj [KLIK], a następnie po symbolicznym przecięciu wstęgi zaproszeni goście udali się na prezentację zaadoptowanych przestrzeni hostelu i restauracji oraz nowej ekspozycji.

em24.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowa jakość Twierdzy Srebrna Góra i kolejny krok do wpisania obiektu na listę UNESCO [foto]

  2023-12-12 23:16:02

  gość: ~Xyz

  A mnie dalej bawi porażka Garnka w wyborach :). Taki był ładny, pslowski SZKODA :)))). I choć szwedzik nie jest mistrzem intelektu to lepiej, że Pawcio został na wiosce. W Warszawie byłaby kupa wstydu!

 • 2023-12-13 11:24:58

  gość: ~Ja

  @~Xyz

  A Paweł siedzi i się śmieje z takich malutkich ludzi jak ty :)

 • 2023-12-14 07:54:36

  gość: ~Xyz

  @~Ja
  Pawełek to mi może skoczyć:). A i na to jest za malutki. Czekam na moment, aż mieszkańcy gminy otworzą oczy i w wyborach dadzą mu czerwoną kartkę. Zostanie wtedy...rolnik sam w dolinie. Ze swoim przerośniętym do granic absurdu EGO.

 • 2023-12-13 13:45:00

  gość: ~kuflon

  Gancarz i tak za chwile do Warszawy idzie na ciepły stołek. A tak się zarzekał że Gmina Stoszowice jest dla niego najważniejsza. Co się nie zrobi dla kasy.

 • 2023-12-14 08:04:27

  gość: ~Ja

  @~kuflon
  Będzie Stańczykiem Kołodziejczyka.

 • 2023-12-14 20:46:24

  gość: ~xyz

  @~Ja
  E tam Kołodziejczaka. Hołowni, na którego jeszcze 2 lata temu nie mógł patrzeć.

 • 2023-12-14 09:51:11

  gość: ~ząbkowiczanka

  wspaniałe wiadomości (komentarze pomijam litościwym milczeniem). Wszystko wskazuje, że będziemy mieć na Dolnym Śląsku następny obiekt UNESCO. Ruch turystyczny spotęguje się. Teraz dbać o drogi i przydrożne rowy odwadniające. Oraz o rzetelną INFORMACJĘ. Twierdza - trzymać kierunek. Pozdrawiam

 • 2023-12-14 16:17:40

  gość: ~Anak

  @~ząbkowiczanka nie ma najmniejszych szans na UNESCO itd przy tej ilości betonu jaki tak wylano zabytek za chwilę będzie atrapą, a nie oryginałem. lepiej powoli , z pietyzmem jak w Kłodzku niż łapu capu na skróty, tutaj robi się więcej złego dla zabytku niż dobrego w ten sposób.

 • 2023-12-14 16:12:13

  gość: ~zorza

  oglądnijcie sobie zdjęcia z tej przepranej kasy. zabytki powinny wyglądać jak zabytki a nie jak szklane wieżowce nie mówić już o jakości całego remontu szkoda publicznych pieniędzy.

 • 2023-12-14 16:15:14

  gość: ~Anka

  Setki miliony w błoto. I jeszcze kolejne miliony by utrzymać stołeczki bo przecież to na siebie nie ma szans zarobić.

 • 2023-12-14 18:25:03

  gość: ~Znam Cię

  " do znawcy zabytków" Weź się do roboty chłopie zamiast trollowac pod fikcyjnymi kontami, jak masz w zwyczaju. Więcej pracy mniej zawiści. Na zdrowie to Ci wyjdzie

 • 2023-12-15 13:40:50

  gość: ~pys

  Niby fajnie, ale nie fajne. Na szpital nie ma, na drogi nie ma, a na kupe kamieni miliony.

 • 2023-12-15 13:53:39

  gość: ~pytanie

  ostatnio dodany post

  @~pys...wołałbyś, żeby w inne miejsce kraju poszły dedykowane środki na zabytki???? jest coś takiego jak konkurs z określonym celem i pieniedzmi...nie było w tej skarbonce szpitala ani remontu drogi. Czy lepiej nie korzystać z szansy, która była i nie robić nic? i wtedy nie narażać sie na niemądre komentarze

REKLAMA