Express-Miejski.pl

Gmina Bardo z wyróżnieniem za kreatywne przygotowanie projektów dla FM w Euroregionie Glacensis

	Gmina Bardo z wyróżnieniem za kreatywne przygotowanie projektów dla FM w Euroregionie Glacensis

Gmina Bardo z wyróżnieniem za kreatywne przygotowanie projektów dla FM w Euroregionie Glacensis fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Bardo otrzymała wyróżnienie w postaci statuetki za kreatywne przygotowanie projektów dla Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis.

1 grudnia w trakcie Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, statuetkę w imieniu samorzadu odebrał burmistrz Krzysztof Żegański.

Wyróżnienie to wręczyli: Czesław Kręcichwost - prezes stowarzyszenia oraz Bernadetta Tambor - dyrektor biura w Kłodzku.

- Wręczona statuetka to efekt licznych i ciekawych projektów realizowanych w poprzedniej perspektywie finansowej 2014-2020 przez naszą gminę - informują bardzcy urzędnicy.

UMiG Bardo / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Bardo z wyróżnieniem za kreatywne przygotowanie projektów dla FM w Euroregionie Glacensis

  2023-12-04 09:15:10

  gość: ~kabaret

  Szczególnie kreatywne było oddanie 100 tys za zegar...

 • 2023-12-04 11:00:03

  gość: ~AK

  @~kabaret
  a co się stało, że oddali? Nic nie wiadomo o tym

 • 2023-12-04 11:30:49

  gość: ~iks

  @~AK
  Facebook - BARDzO Subiektywnie

  W CO MOŻNA BYŁO ZAINWESTOWAĆ ~120 TYS. ZŁ?
  a) w inwestycję drogową, jako np. wkład własny do realizacji zadania z dofinansowaniem zewnętrznym
  b) w dokumentację projektową kompleksowej przebudowy np. oczyszczalni ścieków, tudzież budowę nowej, bo z obecnej odór regularnie wita mieszkańców i turystów wjeżdżających do Barda lub przez nie przejeżdżających
  c) w stylizowany zegar, donice, ławki oraz materiały promocyjne gminy
  Jakby mnie ktoś zapytał, to bym od razu wyeliminował odpowiedź C i poprosił o więcej szczegółów jeśli chodzi o A i B. No, a u nas okazało się, że ~120 tys. zł zainwestowaliśmy w C. Nie taki był zamysł i nie taki plan,, ale na skutek popełnionego błędu skutek jest właśnie taki.
  Do sedna. Otóż jakiś czas temu Gmina Bardo pozyskała dofinansowanie na realizację projektu pn. Czas na Bardo. Zatwierdzone źródła finansowania były następujące:
  Całkowite wydatki kwalifikowalne: 27 759,40 EUR (~123 tys. zł)
  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 20 000,00 EUR (~88.6 tys. zł)
  Środki finansowe z budżetu państwa: 1 176,47 EUR (~5.2 tys. zł)
  Środki finansowe z budżetu gminy: 6 582,93 EUR (~29.1 tys. zł)
  No i w ramach tych środków zaplanowano:
  1. Montaż stylizowanego zegara i elementów małej architektury na rynku w Bardzie.
  2. Uroczyste odsłonięcie nowego zegara na rynku w Bardzie.
  3. Promocja projektu.
  No i dzisiaj podczas sesji nadzwyczajnej podejmowaliśmy trzy uchwały. Pierwsza dotycząca zmian w budżecie. Okazało się, m.in., że jeśli chodzi o dochody musimy odjąć 95 299,41 zł. To wysokość dofinansowania, jakie mieliśmy otrzymać w ramach realizacji projektu Czas na Bardo. No i w sumie dało mi to do myślenia, więc zapytałem, z czego to wynika i o co chodzi.
  Jak wyjaśnił burmistrz, organ kontrolujący realizację i wykonanie projektu wraz z instytucją zarządzającą projektem uznały, że działania gminy związane z realizacją zadania były, nazwijmy to, wadliwe (jak dobrze zrozumiałem chodziło o dzielenie projektu w zamówieniach publicznych, a nie realizacji całościowo) i w związku z tym DOFINANSOWANIE MUSIMY ZWRÓCIĆ W CAŁOŚCI. Gmina odwoływała się od tej decyzji, ale bez skutku. Ostatnia instytucja, do której nasz samorząd się odwołał, określiła, że nie podziela stanowiska gminy w tym zakresie, stąd też w dzisiejszych zmianach budżetowych pojawił się zapis o zmniejszeniu dochodów gminy o te ponad 95 tys. zł.
  Oznacza to tyle, że na realizację projektu pn. Czas na Bardo POZYSKALIŚMY OKRĄGŁE 0,00 zł jeśli chodzi o ŚRODKI ZEWNĘTRZNE. W związku z tym koszta związane z montażem zegara, zakupem i montażem elementów małej architektury, organizacją uroczystego odsłonięcia zegara oraz promocją projektu W CAŁOŚCI POKRYLIŚMY ZE ŚRODKÓW WŁASNYCH.
  Błędy się zdarzają, jasna sprawa. Ten akurat okazał się kosztowny, bo straciliśmy ponad 90 tys. zł. Złośliwi powiedzą, że mamy najdroższy zegar miejski w powiecie, a może i województwie. Myślę, że gdyby zrobić zestawienie środków własnych zainwestowanych przez samorządy w zadania inwestycyjne, w ramach których główną inwestycją byłby montaż zegara miejskiego, to moglibyśmy być w krajowej czołówce.
  Generalnie na sesji temat rozmył się bez echa. Może dlatego, że nikt bezpośrednio tych pieniędzy nie wyciąga nam / Wam z kieszeni, ale robi to pośrednio, m.in. poprzez np. wysokie podatki czy inne opłaty.

 • 2023-12-04 12:46:55

  gość: ~AK

  @~iks
  a to takie kwiatki

 • 2023-12-04 18:28:43

  gość: ~jpe

  @~iks
  no ale statuetka jest, nie ważne, że lepiej byłoby docenić pracowników nagrodami, albo kupić ludziom opał

 • 2023-12-05 03:05:16

  gość: ~czarny bambo

  ostatnio dodany post

  @~jpe
  Lanser,Oskar i co dalej?Gość dostał ostatnio piórko w d....wszędzie jest, a g...... robi.Zbiera laury za pracowników.Dobry gość od spijania śmietany.

 • 2023-12-04 11:11:17

  gość: ~gus

  Komisja unijna przybywa do gminy aby ocenić, jak wykorzystano dotację na zegar miejski. Zegar działa idealnie, ale komisarz zauważa, że wskazówki kręcą się w przeciwną stronę.
  - Dlaczego ten zegar chodzi do tyłu? - pyta zaciekawiony.
  - To nasz sposób na zwrot dotacji - odpowiada burmistrz z uśmiechem. - Postanowiliśmy 'cofnąć czas', żeby oddać pieniądze zanim je otrzymaliśmy!

  Komisarz śmieje się:
  - Wyjątkowy pomysł! I jak to działa?
  - Świetnie! Tylko teraz mamy problem, bo nasza gmina jest finansowo w epoce średniowiecza...

REKLAMA