Express-Miejski.pl

Podtrucie tlenkiem węgla. Lokatorów obudził pies, trafili do szpitala

W łazience miernik wielogazowy wskazał stężenie tlenku węgla na poziomie około 100 ppm

W łazience miernik wielogazowy wskazał stężenie tlenku węgla na poziomie około 100 ppm fot.: OSP Bardo

Dwie osoby zostały zabrane na szczegółowe badania do szpitala w wyniku podtrucia tlenkiem węgla, do którego doszło w nocy na ul. Głównej w Bardzie.

Zdarzenie miało miejsce 8 listopada tuż przed godz. 3. Właścicielkę mieszkania znajdującego się w budynku wielorodzinnym w środku nocy zbudził pies. Kobieta była osłabiona i uskarżała się na ból głowy, podobnie jak jej nastoletni syn. Sama zdołała wezwać pomoc. Na miejsce przybyły zastępy straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe.

Strażacy po dotarciu na miejsce przeprowadzili rozpoznanie, w wyniku którego stwierdzili, iż w kuchni znajduje się gazowy podgrzewacz wody, a przez łazienkę przebiega przewód kominowy, wpięty do instalacji centralnego ogrzewania. Dokonali też pomiarów na zawartość gazów niebezpiecznych. Choć w mieszkaniu przez kilkanaście minut otwarte były okna, to w pomieszczeniu łazienki miernik wielogazowy wykazał zawartość tlenku węgla na poziomie około 100 ppm. 

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego zdecydował się przetransportować lokatorów do szpitala celem wykonania szczegółowych badań, a pogotowie gazowe, które zadysponowano na miejsce zdarzenia, odcięło dopływ gazu do mieszkania.

Choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, to nie była to pierwsza interwencja strażaków w powiecie ząbkowickim związana z podtruciem tlenkiem węgla. Niespełna miesiąc temu strażacy interweniowali na ul. Ziębickiej w Ząbkowicach Śląskich. Tam do szpitala trafiły cztery osoby [KLIK].

Strażacy apelują, by zaopatrzeć się w czujniki tlenku węgla, których jednorazowy wydatek to wartość kilkudziesięciu złotych, a może okazać się bezcenny i uratować życie.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
 • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
 • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podtrucie tlenkiem węgla. Lokatorów obudził pies, trafili do szpitala

  2023-11-23 14:06:35

  gość: ~jaa

  ostatnio dodany post

  pies im życie uratował mam nadzieję, ze teraz ma spacery i dobre żarcie

REKLAMA


REKLAMA