Express-Miejski.pl

„By pamięć nie zginęła.” Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach [foto]

Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach

Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

22 września w Ziębicach odbyła się Powiatowa Uroczystość Kombatancka, podczas której oddano cześć ludziom, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej Polski.

Obchody święta rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Bazylice Mniejszej pw. św. Jerzego w Ziębicach. Po zakończonej eucharystii ulicami Ziębic odbył się uroczysty przemarsz przez rynek, a następnie pod pomnik Orła Piastowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod batutą kapelmistrza podinsp. Adama Witiw. Uroczystość uświetniła również wojskowa kompania honorowa z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku pod dowództwem płk. Marcina Sudka.

Pod Pomnikiem Orła Białego uroczystość rozpoczęła się od uroczystego wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał burmistrz Mariusz Szpilarewicz, który powitał przybyłych gości i odniósł się do uroczystości.

- Nasza obecność tu, dziś i teraz - to gest pamięci o poświęceniu naszych Rodaków. Wrzesień to szczególny miesiąc w historii naszego kraju, naznaczony historycznymi datami i bohaterskim zrywem narodu w czasie II wojny światowej. Wszystko zaczęło się 1 września 1939 roku, dokładnie 84 lata temu. We wrześniu wspominamy też pamięć Sybiraków, wielu pokoleń, wielu setek tysięcy cywilów wygnanych w latach wojny na Wschód. Dlaczego tu jesteśmy, dziś, pod piastowskim orłem, który z dumą i spokojem góruje nad naszym miastem? Z pewnością przywiodła nas pamięć o poległych, o kombatantach, którzy po wojennej pożodze, w latach powojennych świadczyli swoją obecnością i słowem o bohaterstwie polskiego żołnierza. I którzy później odchodzili z biegiem lat na wieczną wartą. Ale przychodzimy nadal, jesteśmy też dlatego, że poczuwamy się do obowiązku, tego patriotycznego obowiązku. Patriotyzm dziś to na pewno sumienna praca, która służy nam, innym i naszej Ojczyźnie, patriotyzm dziś to szacunek dla innych, patriotyzm dziś to pamięć o tych, których poświęcenie z czasów wojny i walki o wolność doprowadziło nas do tego momentu, w którym jesteśmy. Powtarzamy co roku od ponad 20 lat pod pomnikiem Orła Piastowskiego w Ziębicach tę myśl: ważne jest, żeby pamiętać. A trzeba pamiętać, żeby wiedzieć. Choć odchodzą od nas ostatni kombatanci, to my spotykamy się, dając przykład młodszemu pokoleniu, aby pamięć nie zginęła. Szanowni Państwo, bardzo wszystkim dziękuję za dzisiejszą obecność - mówił burmistrz Mariusz Szpilarewicz.

Po nim głos zabrał wicestarosta Waldemar Wieja. - Nie tak dawno usłyszałem takie zapytanie: po co organizować uroczystość kombatancką, skoro tych kombatantów praktycznie już nie ma. Dzisiaj, na tej uroczystości, jest okazja, aby tę kwestię wyjaśnić. Nawet jeżeli padnie stwierdzenie, że zmarł ostatni kombatant, to należy takie uroczystości organizować, bo one przywołują pamięć naszych ojców, dziadków, a w niektórych przypadkach pradziadków, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Walczyli o wolność, całość i miłość do naszej Ojczyzny [...] - mówił. - Pokoju, z którego tak bardzo cieszono się w maju 1945 roku na świecie nie udało się jednak utrzymać. Historia lubi kołem się zatoczyć. To, co obserwujemy dzisiaj na Ukrainie, to co wyprawia Armia Czerwona, to samo robiła w 1939 roku i w czasie II wojny światowej. Mordowali, torturowali, niszczyli, nie zważając na to, czy to dom dziecka, czy szpital, bombardują, rujnują. Obyśmy my, te pokolenia powojenne, mogliśmy cieszyć się tym życiem w pokoju. Obyśmy nie musieli nigdy zasmakować wojny. Tego wszystkim Państwu życzę [...] - dodawał wicestarosta.

W dalszej części Kazimierz Wilk - prezes Dolnośląskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych wraz z płk. Henrykiem Jabłońskim oraz płk. Mirosławem Stąporkiem przy asyście Ryszarda Nowaka - prezesa Zarządu Gminnego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP wręczyli odznaczenia dla osób zasłużonych. Odebrali je: płk Marcin Sudek, Bogusława Kołsut - dyrektor Szkoły Podstawowej w Henrykowie oraz Janusz Kwaśnica - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej.

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali też zaproszeni goście w osobach posła Marcina Gwoździa oraz wójta Pawła Gancarza, reprezentującego samorządowców z powiatu ząbkowickiego.

Po wystąpieniach gości porucznik Ewa Gandzel odczytała Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony salwą honorową, a po nim delegacje złożyły biało-czerwone wieńce pod Pomnikiem Orła Białego, gdzie znajdują sę krypty z ziemią z pól bitewnych i ziemia z miejsc kaźni i męczeństwa.

em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „By pamięć nie zginęła.” Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach [foto]

  2023-09-22 15:28:39

  gość: ~jur

  W dniu pracy i nauki szkolnej. Boja się robić w soboty, brak frekwencji, a tak urzędnicy, uczniowie.

 • 2023-09-22 16:04:59

  gość: ~uczestniczka uroczystości

  DLACZEGO żaden pan nie miał ze sobą walizki-aktówki, dlaczego? Za to jak co roku bez zmian Panie Torbalskie z torbami na zakupy na ramieniu, nawet po odznaczenie państwowe. żenua.

 • 2023-09-22 16:34:08

  gość: ~Piórko

  @~uczestniczka uroczystości
  Żenua to jesteś Ty. Dlaczego nie odebrałaś piórka.

 • 2023-09-23 15:33:14

  gość: ~Olo

  @~uczestniczka uroczystości
  To prawda, chociaż do złożenia kwiatów czy odebrania odznaczenia wypadało gdzieś te worki z ramion zrzucić...

 • 2023-09-22 17:01:55

  gość: ~takitam

  Od dziesięcioleci to samo, czyli bogoojczyźniane uroczystości upamiętniające de facto klęskę.

  Nie robi się nic żeby te klęski się nie powtórzyły.

  Zamiast uroczystości ku czci, trzeba budować schrony, strzelnice, wprowadzić powszechny dostęp do broni, organizować szkolenia wojskowe z prawdziwego zdarzenia, a nie pikniki weekendowe z wojskiem.
  Szkolić WSZYSTKICH chętnych obywateli Polski w zakresie strzelania z broni ręcznej, ale również z obsługi wszelkiej innej broni którą może przenosić pojedyncza osoba, czyli wszelkiego rodzaju wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciw pojazdom lądowym, jak również szkolić z obsługi wszelkiego rodzaju dronów.

  TYLKO WTEDY mamy szansę, że sami się obronimy w razie gdyby (oby nie) zaszła taka konieczność.

 • 2023-09-22 17:21:44

  gość: ~Dawaj

  @~takitam
  Już dzwonię do Tworek, znowu dorwaleś się do internetu i od kilku dni piszesz totalne pierdoły, chociaż dzisiaj wziąłeś jakieś delikatne tabletki. Zdrowia życzę.

 • 2023-09-23 06:50:43

  gość: ~pik

  @~Dawaj Dodzwoniłeś się.

 • 2023-09-23 07:21:37

  gość: ~Ed

  Cześć i chwała wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolną Polskę

 • 2023-09-25 17:31:43

  gość: ~Sred

  ostatnio dodany post

  @~Ed
  Przecież jak oni (ci co ich widać na zdjęciu) powinni się wstydzić.
  A nie dumnie, z poważną minką dreptać z kwiatuszkami.

  Jakby ci co oddali życie, zobaczyli jak teraz 'rządzą' tym wszystkim,
  to by się w grobach zaczęli przewracać.

  Co robicie żeby sytuacja z historii się nie powtórzyła?.. Nic.
  Chyba że zamierzać zagrać pięknie wrogom na mandolinach, na pewno
  to poruszy ich serca i nas nie zabiją.

  Te wszystkie święta i apele są ch warte.
  Tylko żałośnie to wygląda.

 • 2023-09-23 16:33:56

  gość: ~Pan

  A ja się pytam gdzie jest Loczek uuuuu impreza bez niego no jak tak można

 • 2023-09-24 09:19:25

  gość: ~Jan

  Piękne wystąpienie wicestarosty. W kilku zdaniach zwarł co stało po wojnie prawie 80 lat po wojnie, GRATULACJE

REKLAMA