Express-Miejski.pl

Otrzymała SMS, że jej adres na przesyłce jest niepełny. Kliknęła w link i straciła blisko tysiąc zł

Wiadomość o podobnej treści otrzymała 18-latka, która kliknęła w link, a po chwili straciła swoje oszczędności

Wiadomość o podobnej treści otrzymała 18-latka, która kliknęła w link, a po chwili straciła swoje oszczędności fot.: KPP Ząbkowice Sląskie

18-latka oczekując na przesyłkę otrzymała SMS z nieznanego numeru. Miała rzekomo uzupełnić brakujące dane dotyczące adresu odbiorcy. Okazało się, że padła ofiarą oszusta.

13 lipca do komendy zgłosiła się 18-latka, która straciła pieniądze klikając w aktywny link. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego czekając na przesyłkę dostała wiadomość SMS z nieznanego numeru o treści: „Dostawa twojej paczki została wstrzymana z powodu braku numeru domu na przesyłce. Zaktualizuj: (...)”. W miejscu kropek wstawiony był aktywny link. 

18-latka nic złego nie podejrzewała, gdyż już wcześniej zdarzało się, że kurier dzwonił ponieważ adres był niekompletny. Kliknęła w link i została przekierowana na stronę łudząco podobną do strony internetowej Poczty Polskiej. Widniała tam informacja o niedopłacie do przesyłki w wysokości 5 złotych i miejsce do wpisania danych karty płatniczej łącznie z kodem zabezpieczającym.

- Nie było już nigdzie informacji o braku numeru budynku, pod który zamówiona przesyłka miała być dostarczona. Mimo to kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami. W ten sposób oszust uzyskał dane do jej karty płatniczej, z której wypłacił prawie tysiąc złotych zanim 18-latka zdarzyła zablokować ją w banku - relacjonuje Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

Funkcjonariuszka ostrzega: - Podczas transakcji na odległość, klikania w aktywne linki z wiadomości z nieznanych numerów, podawania danych do logowania lub kart płatniczych bądźmy ostrożni, a nawet nieufni. Z góry zakładajmy, że to może być oszustwo i przemyślmy czy warto w ten sposób ryzykować nasze oszczędności - radzi policjantka.

KPP Ząbkowice Śląskie

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Otrzymała SMS, że jej adres na przesyłce jest niepełny. Kliknęła w link i straciła blisko tysiąc zł

  2023-07-14 16:19:39

  gość: ~Na przyszłość

  Trzebabyło wysłać sms z nr domu i nic więcej .

 • 2023-07-14 17:27:02

  gość: ~Marcin

  Samym kliknięciem w link nie straciła pieniędzy, a że cytuję "później postępowała wg.instrukcji" i wklepała dane karty to dostała niespodziankę. Trzeba być niedołężnym umysłowo żeby podawać na prawo i lewo swoje dane bo ktoś prosi. Najlepiej jak jeszcze ktoś obiecuje. Proszę podać dane to dostaniesz prezent. I pach ludzie już klapki na oczach. xD

 • 2023-07-14 22:15:06

  gość: ~Opiu

  @~Marcin
  Powinna być kara 100 0000 zł za wyludzenia skończyła by się frajda oszustów

 • 2023-07-15 04:15:41

  gość: ~Mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Pewnie sms wysłany bramką internetową, brak śladów.

REKLAMA