Express-Miejski.pl

Multimedalistka olimpijska dokonała otwarcia strzelnicy sportowej w Stoszowicach [foto]

	Multimedalistka olimpijska dokonała otwarcia strzelnicy sportowej w Stoszowicach

Multimedalistka olimpijska dokonała otwarcia strzelnicy sportowej w Stoszowicach fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

30 marca w obiekcie po byłej szkole podstawowej w Stoszowicach dokonano oficjanego otwarcia strzelnicy sportowej.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. Renata Mauer-Różańska - multimedalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, aktualna wiceprezes Dolnośląskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Obecni byli też m.in. Bartłomiej Kubicz - dyrektor Departamentu Kultury i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, samorząowcy, przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu ząbkowickiego i kłodzkiego, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, radni gminy Stoszowice oraz mieszkańcy.

Do dyspozycji odwiedzających została oddana strzelnica pneumatyczna oraz strzelnica wirtualna, gdzie pod okiem instruktora będzie możliwość profesjonalnego szkolenia się z obsługi broni.

Strzelnica wirutalna została zaopatrzona w sprzęt najwyższej klasy - system szkoleniowo-treningowy „Pojedynek”. To nowoczesne urządzenie, które w łatwy i przejrzysty sposób służy nauce obsługi broni, pozwala doskonalić techniki strzelectwa oraz koordynację podczas korzystania z niej. „Pojedynek” to niezliczona ilość konfiguracji, co pozwala na przeprowadzenie szkolenia w wielu "warunkach", bez konieczności opuszczania sali treningowej.

Strzelnica pneumatyczna składa się z pięciu stanowisk o długości toru 15 metrów. Dystans dzielący zawodników od tarczy można skracać.

Podczas oficjalnego otwarcia wójt Paweł Gancarz mówił, że zagospodarowanie obiektu po byłej szkole w Stoszowicach rozpoczęło się już w 2017 roku, kiedy niszczejący obiekt zaczęto powoli doprowadzać do coraz lepszego stanu, poprzez przebudowę dachu i termomodernizację. W międzyczasie samorząd szukał pomysłu, w jaki sposób tchnąć w budynek nowe życie i wówczas pojawił się pomysł utworzenia strzelnicy sportowej.

- Chcemy, aby strzelnica służyła dzieciom, młodzieży, mieszkańcom naszej gminy, ale mam nadzieję, że nie tylko. Liczę, że będzie to obiekt, z którego chętnie będą korzystać też dzieci i młodzież z szerszego obszaru, z innych miejscowości powiatu ząbkowickiego, dzierżoniowskiego czy kłodzkiego - mówił wójt. - Niektórzy mówią, że wybuchła wojna i w gminie Stoszowice wybudowano strzelnicę, ale chcę zaznaczyć, że proces planistyczny związany z budową strzelnicy zaczęliśmy w 2018 roku. Wówczas pojawiły się pierwsze dokumentacje. Wszyscy wiedzą, że wybudować nową strzelnicę, a dodatkowo najpierw zaadoptować budynek do takiej funkcji, jest procesem niełatwym, obwarowanym wieloma przepisami bezpieczeństwa, dlatego też samo tworzenie obiektu było procesem długotrwałym - dodawał Paweł Gancarz. Włodarz zwracał też uwagę na koszty realizacji zadania, które oscylują na poziomie 1.8 mln zł. Samorząd na budowę strzelnicy sportowej zdołał w dużej mierze pozyskać środki zewnętrzne: część dzięki zajęciu drugiego miejsca w powiecie w konkursie pn. Rosnąca Odporność (500 tys. zł), część z Ministerstwa Obrony Narodowej (500 tys. zł), a część z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Pamiętam czasy, kiedy sama zaczynałam swoją przygodę ze strzelectwem. Wówczas kazdy uczeń szkoł średniej musiał umieć strzelać. To było zupełnie normalne i ja też na strzelaniach programowych w ramach zajęć przysopospbenia obronnego również uczyłam się stzelać i wówczas dowiedziałam się, że jest to dyscplina sportowa, olimpijska, że mamy w tej dyscyplinie medalistów olimpijskich [...]. Powiem szczerze, że w strzelaniu zakochałam się od pierwszego strzału. Stwierdziłam, że jest to coś dla mnie. Lubię koncentrację, pracę z własnymi myślami, własnymi emocjami...Strzelanie spowodowało, że znalazłam się w świecie emocji, wyobraźni i doszłam do wniosku, że jest to najlepsza dyscyplina sportu z jaką miałam do czynienia - mówiła o swoich początkach ze strzelectwem Renata Mauer-Różańska, która później święciła ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. - Z całego serca gratuluję wójtowi i wszystkim państwu realizacji tej wspaniałej inicjatywy - dodawała dwukrotna mistrzyni olimpijska.

Po części oficjalnej nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi, a następnie prezentacja dwóch strzelnic. Zwieńczeniem otwarcia strzelnicy był poczęstunek przygotowany przez KGW w Stoszowicach.

em24.pl

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Multimedalistka olimpijska dokonała otwarcia strzelnicy sportowej w Stoszowicach [foto]

  2023-03-30 15:30:50

  gość: ~gl

  Ekstra! robi wrażenie !

 • 2023-03-30 15:46:35

  gość: ~Czytelnik

  W mojej ocenie lepszy byłby żłobek, którego w gminie brak. Pozniej zdziwienie, ze dzieci sie nie rodzą, albo że matka do pracy nie odzie po urodzeniu. No tak, lepiej 1500 zl dac babciowego i sprawa zalatwiona.

 • 2023-03-30 16:31:59

  gość: ~Ak

  @~Czytelnik
  Po co robisz dzieci ?Opiekunkę do do dzieci weź

 • 2023-03-30 16:41:19

  gość: ~Miszkaniec

  @~Czytelnik
  Ale wiesz, że mentalność Polaków się zmieniła i wiele osób po prostu nie chce mieć dzieci. Większość widząc jak wyglądają rządy w Polsce, jak się żyje po prostu nie decyduje się na dziecko. Polscy aktualnie wolą cieszyć się życiem we dwoje, zwiedzać, stawiać na kariery niż strzelać sobie dzieciaki, bo rząd tak chcę. Budowy żłobków nic tu nie zmienią. A co do samego artykułu i strzelnicy to super pomysł. Bardzo fajna opcja na spędzenie czasu dla osób młodych jak i starszych, a biorąc pod uwagę sytuację w Europie na pewno nie zaszkodzi jeśli wiele osób nauczy się posługiwać bronią.

 • 2023-03-30 16:49:04

  gość: ~Prawda

  @~Miszkaniec
  Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie coraz mniej ludzi decyduje się nie tylko na dziecko, ale i w ogóle na jakikolwiek związek (i wcale mnie to nie dziwi)

  Ludziom (niestety głównie kobietom, ale facetom też) we łbach się poprzestawiało od tej propagandy w mediach. Poza tym jak wspomniałeś, świat schodzi na psy, i będzie tylko gorzej.


  Co do strzelnicy to brawa dla tej pani. Daleko mi do entuzjasty sportów, ale niestety strzelanie akurat zawsze każdemu może się przydać. Pozdrawiam.

 • 2023-03-30 15:50:56

  gość: ~Kazik

  Bardzo fajna super ,moje gratulacje za taką fajną strzelnicę

 • 2023-03-31 08:45:42

  gość: ~jws

  A ile nas podatników to będzie kosztować? Czy stać nas na takie kaprysy? Droga kampania rozpoczęta hehehe

 • 2023-03-31 09:48:00

  gość: ~Mieszkaniec

  Ojj długo by szukać drugiego tak wyposażonego obiektu. Piękna sprawa,że w naszych skromnych Stoszowicach takie coś powstało. Gratulacje dla wszystkich, których zasługą jest ten projekt.

 • 2023-03-31 11:29:44

  gość: ~mieszkaniec Olek

  Miło że mamy taka strzelnicę w gminie, ale po co i dla kogo. Nasza rolnicza gmina ma inne większe potrzeby niż strzelnica. Wsiowy peselowski wójt zapomniał o rolnikach, wstyd,,,, ale parcie na szkło pozostało !

 • 2023-03-31 15:48:01

  gość: ~gość

  @~mieszkaniec Olek
  ale pytanie . dla kogo Dla Unkasa , nie widzisz?

 • 2023-03-31 20:49:18

  gość: ~takitam

  Cytacik:
  //// Do dyspozycji odwiedzających została oddana strzelnica pneumatyczna oraz strzelnica wirtualna, gdzie pod okiem instruktora będzie możliwość profesjonalnego szkolenia się z obsługi broni. ////

  No .... NIESTETY .... NIE.

  Po prostu, pneumatyczne zabawki każdy może sobie kupić i postrzelać jeśli zechce, ZUPEŁNIE POZA STRZELNICĄ.
  Natomiast wirtualne strzelanie jest ... WIRTUALNE, czyli ... każdy może sobie odpalić kompa, zainstalować jakąś grę FPS i ... MA TO SAMO.

  Mili Państwo.

  Jeśli strzelnica ma spełniać swoje zadanie, to powinna to być strzelnica gdzie można strzelać z PRAWDZIWEJ broni palnej, bo TYLKO Z TAKIM RODZAJEM broni nabywamy umiejętności potrzebnych gdyby zaszła konieczność (wojna, samoobrona) użycia broni.

  Zaprawdę powiadam Wam, że strzelanie z tzw. "wiatrówki" tudzież gra grę komputerową, to ZUPEŁNIE CO INNEGO niż strzelanie prawdziwej broni.

  Co więcej, żeby skutecznie i prawidłowo posługiwać się bronią, szkolenie powinno trwać nie jeden dzień, a (moim zdaniem) najmniej miesiąc i to ... CODZIENNIE ĆWICZĄC.

 • 2023-03-31 21:31:15

  gość: ~Jjj

  @~takitam

  Aha. Byłem na otwarciu i co innego słyszałem z ust multimedalistki olimpijskiej. Ale co tam ona wie ... jak tu na forum najlepsi znawcy. Nie byłeś to nie pisz bredni. To ma być przede wszystkim dla Sportu. Snajperzy niech szukają innych obiektów

 • 2023-04-01 20:41:28

  gość: ~999

  @~Jjj
  Takitam To poeta powiatowy. Piszę na ,każdy temat na wszystkim się zna? Pisanie sprawia mu ogromną radość. Chyba pisał przemówienia dla sekretarzy na pochody 1 majowe

 • 2023-04-01 21:50:06

  gość: ~Tora

  @~Jjj
  No widzisz "cytacik "nie trafił na temat takitam A chciał sobie popisać. A stop nie pisania bzdur!

 • 2023-04-01 23:34:18

  gość: ~takitam

  @~Tora


  Przeczytałem Twój komentarz wielokrotnie i .... ZA CHOLERĘ nie wiem o co Ci chodzi.

 • 2023-04-02 09:56:50

  gość: ~Tora

  @~takitam
  Nie wiesz o co chodzi?Jak głupi może coś zrozumieć ?Z tym problem musisz udać się do psychiatry to ci wytłumaczy

 • 2023-04-01 23:37:13

  gość: ~takitam

  @~Jjj

  Nie rozumiesz o czym napisałem, czy udajesz że nie rozumiesz ?

 • 2023-04-02 10:02:32

  gość: ~Kto co

  ostatnio dodany post

  @~takitam
  W nocy nie próżnowałeś plusów sobie nawciskałeś .Wariacie ulżyło ci?

REKLAMA