Express-Miejski.pl

Budowa inkubatora za ponad 23 mln zł i remonty dróg. Plany inwestycyjne gminy Stoszowice na 2023 rok

W gminie Stoszowice powstanie kolejny inkubator przedsiębiorczości

W gminie Stoszowice powstanie kolejny inkubator przedsiębiorczości fot.: UG Stoszowice

Na kwotę 40 mln zł opiewają wydatki inwestycyjne w przyszłorocznym projekcie budżetu gminy Stoszowice. Ponad połowę ma pochłonąć budowa inkubatora przedsiębiorczości.

Na budowę obiektu samorząd zabezpieczył ponad 23 mln zł. Obiekt ma powstać na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach. Inkubator otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Projekt zakłada poprawę warunków dla rozwoju gospodarczego gminy Stoszowice poprzez utworzenie nowoczesnej infrastruktury przeznaczonej do rozwoju gałęzi przemysłu takich jak np. mechanika specjalistyczna w tym pojazdów autonomicznych czy produkcja urządzeń OZE.

– Ma on kluczową rolę dla WSSE podstrefa Stoszowice – będzie bodźcem do rozwoju otoczenia gospodarczego czy też wsparciem dla środowiska naukowego, które swoje zadania będzie realizować nie gdzie indziej, tylko w gminie Stoszowice – wyjaśnia Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice.

Inkubator przedsiębiorczości ma być wyposażony w specjalistyczne warsztaty i hale produkcyjne, z których potencjalni najemcy korzystać będą mogli po preferencyjnych cenach. Oprócz hali badawczo-produkcyjnej w obiekcie znajdą się pomieszczenia biurowe, sala szkoleniowa, pomieszczenia magazynowe oraz pomieszczenia socjalno-techniczne. Samorząd ogłaszał już przetargi na realizację zadania. Wszystkie oferty, które wpływały do gminy przewyższały kwotę, jaką zamawiający był w stanie przeznaczyć na realizację budowy obiektu.

Więcej o tej inwestycji informowaliśmy kilka miesięcy temu w artykule pt. W gminie Stoszowice powstanie kolejny inkubator przedsiębiorczości. Tym razem o wartości 23.5 mln zł [KLIK].

Gmina kolejny rok z rzędu mocno stawia na infrastrukturę drogową. Samorząd przeznaczył na ten cel blisko 8 mln zł. Na tę kwotę składają się: przebudowa części drogi powiatowej nr 3006D i przebudowa części drogi powiatowej nr 3150D (5 mln zł - dofinansowanie ze środków rządowych), przebudowa części drogi powiatowej nr 3006D i przebudowa części drogi powiatowej nr 3150D (1.2 mln zł), wykonanie dokumentacji przebudowy drogi powiatowej na odcinku Stoszowice-Przedborowa (185 tys. zł), dofinnsowanie przebudowy chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 385 (200 tys. zł), budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż części drogi wojewódzkiej nr 385 w miejscowośiach Srebrna Góra - Budzów (90 tys. zł), przebudowa nawierzchni dróg gminnych (1.1 mln zł). 100 tys. zł zapisano na zadanie związane z budową pilotazowej trasy dla pojazdów autonomicznych wraz ze ścieżką rowerową po trasie byłej kolei, łączacą Srebrną Górę i Ząbkowice Śląskie. Realizacja tego zadania będzie uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych, a także porozumień z PKP.

Blisko 3 mln zł w budżecie znalazło się na zakup nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod inwestycje w celu ich późniejszego odsprzedania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Kilka lat temu gdy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zdecydowała się na utworzenie podstrefy w Stoszowicach, gmina została zobowiązana do podpisania umów warunkowych z włacicielami nieruchomości. W momencie zainteresowania przedsiębiorców, samorząd jest pośrednikiem transakcji - odkupuje działkę od właściciela i sprzedaje ją strefie. Pozycja ta w budżecie znajduje się od kilku lat, jednak dotychczasowy brak transakcji wynika z braku zaintersowania gruntami podmiotów zewnętrznych.

680 tys. zł w projekcie budżetu na przyszły rok przeznaczono na budowę rowerowego parku umiejętności w Srebrnej Górze. Realizacja zadania uzależniona jest od środków zewnętrznych.

Za 300 tys. zł gmina chce przebudować wiaty przystankowe na terenie gminy, a 200 tys. zł w budżecie zabezpieczono na zadanie związane z budową kolei gondolowej w Srebrnej Górze. To wielomilionowe zadanie także będzie możliwe do realizacji tylko po uzyskaniu dofinansowania z zewnątrz.

1.5 mln zł w projekcie budżetu wyasygnowano na budowę farmy fotowoltaicznej, a 800 tys. zł na wykonanie wielobranżowej dokumentacji technicznej budowy kanalizacji wodociągowej wraz z przebudową drogi wojewódzkiej w Stoszowicach, Budzowie i Srebrnej Górze. Oba przdsięwzięcia są zaplanowane do realizacji pod warunkiem wsparcia ze środków unijnych.

Pół miliona złotych to dotacja gminna na zakup samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoszowicach, a dodatkowe 20 tys. zł ma pochłonąć rozbudowa remisy tejże jednostki.

Gmina realizuje też projekt związany z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej (przedszkole) na terenie gminy. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie zewnętrzne. W 2023 roku projekt ma dobiec końca, a w budżecie na ten cel zabezpieczono blisko 1.3 mln zł. 110 tys. zł ma być wydatkowane na modernizację sal gimnastyczych w szkole podstawowej.

Wśród mniejszych inwestycji są m.in.: adaptacja pomieszczeń na potrzeby poradni psychologicznej (50 tys. zł), rozbudowa oświetlenia w sołectwie Przedborowa (20 tys. zł) Różana (4.5 tys. zł) i Żdanowie (8.5 tys. zł), modernizacja świetlicy wiejskiej w Lutomierzu (160 tys. zł), budowa ogrodzenia przy świetlicy wiejskiej w Stoszowicach (16 tys. zł), budowa strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w Budzowie - budowa altany (5 tys. zł), modernizacja świetlicy wiejskiej w Jemnej (15 tys. zł). 30 tys. zł samorząd przeznaczył na dofinansowanie zadań związanych z remontami zabytków, 20 tys. zł na zadanie związane z budową boiska wielofunkcyjnego w Stoszowicach., a 18 tys. zł na doposażenie infrastruktury rekreacyjno-sportowej na terenie Srebrnej Góry.

Gmina ma też blisko 900 tys. zł zabezpieczone na dokapitalizowanie spółki Twierdza Srebrna Góra230 tys. zł na dokapitalizowanie Wodociągów Srebrnogórskich.

em24.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa inkubatora za ponad 23 mln zł i remonty dróg. Plany inwestycyjne gminy Stoszowice na 2023 rok

  2022-12-01 14:17:43

  gość: ~mieszkaniec

  "będzie bodźcem do rozwoju otoczenia gospodarczego czy też wsparciem dla środowiska naukowego" haha to tak jak z inkubatorem w Budzowie który pełni role wiejskiej świetlicy:) ale te środki są wydawane na bzdurne rzeczy. Z tymi inkubatorami to będzie jak z tymi siłowniami zewnętrznymi stoją nikt z tego nie korzysta i tylko rdzewieją.

 • 2022-12-01 16:03:11

  gość: ~takitam

  @~mieszkaniec

  Otóż te inkubatory, to jest ogólnopolska akcja HGW po jaką cholerę.
  Jak kraj długi i szeroki, wszędzie, nawet w malutkich miejscowościach buduje się to i nikt (włącznie z pomysłodawcami) nie wie po co to.

  Przyczyny marnowania w ten sposób publicznych pieniędzy mogą być dwie:

  -- Jest jakiś rządowy grant + środki unijne, więc samorządy, nie ryzykując w zasadzie niczym (bo w Polsce za zmarnowanie publicznego grosza nic nie grozi) budują tę głupotę, bo zawsze to można pospólstwu powiedzieć, ... (że polecę "Misiem") :

  /// Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu ...///

  Słowo miś, oczywiście wystarczy zastąpić dowolnym innym ... tu akurat .... inkubator i .... PASUJE JAK ULAŁ.

  Oczywiście lokalni notable ustawią się do zdjęć, będzie huczne otwarcie, po czym ..... KOMPLETNIE NIC SIĘ TAM NIE BĘDZIE DZIAŁO, czyli całe społeczeństwo dopłaci najpierw do budowy, a następnie utrzymania tych idiotyzmów + opłaci kogoś kto tam będzie pracował.

  -- powód drugi, to .... po prostu klasycznie, trzeba dać zarobić znajomym firmom przy budowie, a zyskami podzielą się notable z firmami.

  ===============
  Nie jestem w stanie zrozumieć, po jaką cholerę się to buduje ?
  Przecież trzeba autentycznego osła, żeby tam zakładał firmę w tym budynku, tym bardziej, że tam mogą powstawać co najwyżej firmy mielące papierem, czyli .... biura.
  PO co komu codziennie dojeżdżać do tego inkubatora (albo nawet chodzić) + opłacać lokal tam wynajęty, jak może DOKŁADNIE TO SAMO robić u siebie w domu .... ZA DARMO i nie ruszając się z miejsca.

  Doprawdy, różne są głupie pomysły rządu, ale ten zdaje się walczy o miejsce na podium w konkurencji pod nazwą .... co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze ?

 • 2022-12-02 09:30:24

  gość: ~Mieszkanka

  @~mieszkaniec
  Dokładnie! Inkubator świetlicą wiejską a biura w inkubatorze wynajęte przez "znajomych króliczka", że niby interes się kręci... straszny mi to rozwój przedsiębiorczości.

 • 2022-12-02 09:58:37

  gość: ~Intruz

  @~mieszkaniec
  Pytanie Co zyskają przytym mieszkańcy? Dlaczego nie rozwijamy się w sposób adekwatny do potrzeb ludzi? Dlaczego wciąz jesteśmy odcięci od cywilizacji i nie mamy dostępu do komunikacji?

 • 2022-12-02 18:37:36

  gość: ~123456

  @~Intruz
  Bo ta gmina nie należy do cywilizowanej... Nie ma komunikacji, nie ma chodników... ważne że będzie kolejny inkubator.

 • 2022-12-02 18:46:03

  gość: ~Mieszkaniec gminy

  oczywiście na to daje unia kase więc proponuje wybudowac inkubatory w Lutomierzu, Jemnej i Rudnicy a potem jak w Budzowie zrobić z tego remize albo świetlice, niezłe wały panie gancarz, "peezel" rządzi a drogi dziurawe, chodniki rozwalone, lampy przy drodze nie świecą ale za to inkubator będzie, brawo za gospodarność. Peezel odkąd istnieje to robił wały

 • 2022-12-04 17:54:09

  gość: ~Qts

  Przy takich inwestycjach najwięcej wpada do kieszeni... Tak było, jest i będzie

 • 2022-12-05 11:14:58

  gość: ~mieszkaniec44

  Następny kredyt zadłużający gminę!!! a obiecanego chodnika ze Stoszowic do Srebrnej G. jak nie było tak nie ma, została kiełbasa wyborcza!! ha ha ha

 • 2022-12-09 19:25:55

  gość: ~Mieszkaniec Jemnej

  A co z remontem drogi Budzów-Rudnica?Przydałoby się też porządne utwardzenie drogi gruntowej w Jemnej przebiegającej przy boisku sportowym i kierującej się w kierunku Srebrnej Góry.Tam też mieszkają ludzie,Panie Wójcie.

 • 2022-12-09 19:31:10

  gość: ~Mieszkaniec Jemnej

  A rodzice z Jemnej własnymi autami dowożą i przywożą dzieci do (i ze) szkoły w Grodziszczu...Wie Pan coś o tym ,Panie Wójcie?

 • 2022-12-12 19:44:26

  gość: ~bezrobotny

  Jeden inkubator już jest w Ząbkowicach.To basen Słoneczny.Zanim zaczęto przyjmować do pracy ,wszystkie stanowiska już były obsadzone przez królika.

 • 2023-05-14 09:12:40

  gość: ~Piotr

  Inkubator Przedsiębiorczości to bardzo dobry pomysł.
  Daje to szansę przedsiębiorcą wystartować z ich pomysłami na biznes i osiągnąć coś w ich życiu. Nie jest dzisiaj łatwo prowadzić firmę, ale o tym wiedzą Ci, którzy mają swoje biznesy i Ci, którzy coś próbują. Gratuluję Gminie pomysłu i decyzji, a jako przedsiębiorca dziękuję - takie inicjatywy są potrzebne.

 • 2023-05-15 21:57:08

  gość: ~takitam

  @~Piotr

  gość: ~Piotr napisał/a:
  /// Nie jest dzisiaj łatwo prowadzić firmę ///

  Po pierwsze ... NIGDY nie było łatwo.

  Po drugie ... dlaczego uważasz, że to cały naród ma płacić na budowę tej głupoty, bo ktoś chce sobie założyć firmę ? .... a następnie rzeczony naród ma dodatkowo utrzymywać funkcjonowanie tego ustrojstwa.

  Chcesz zakładać firmę ?
  Proszę bardzo, zakładaj, ale .... ZA SWOJE PIENIĄDZE, a nie za pieniądze publiczne.

  Uważasz że nie możesz stratować samodzielnie (czyli bez wsparcia rządowego) bo i tak nie utrzymasz się w biznesie mając nierówny start z korporacjami ? .... to należy głosować na ugrupowania które głoszą RÓWNOŚĆ wobec prawa i RÓWNOŚĆ gospodarczą, czyli WSZYSCY przedsiębiorcy mają mieć równe szanse, czyli należy zmienić prawo tak, żeby ŻADNA korporacja nie miała możliwości psucia rynku + UWOLNIĆ przepisy tak, żeby KAŻDY mógł założyć firmę w 10 minut i w drugie 10 ją zlikwidować jeśli uzna że to nie było to o co mu chodziło + zlikwidować mnóstwo idiotycznych przepisów odnośnie tzw. "bezpieczeństwa" produktów.
  Każdy powinien sam decydować przy kupnie jakiegokolwiek produktu, czy uznaje go za bezpieczny czy nie.

  Przykładowo ... mamy kilka koncernów produkujących sprzęt AGD.
  Doprowadziły one do idiotyzmów w postaci prawa (głównie unijnego), które NIE POZWALAJĄ na wyprodukowanie np. kuchenki gazowej bez mechanizmu zabezpieczającego przed wypływem gazu jeśli zgaśnie płomień.
  Nie kupisz również pralki z METALOWĄ obudową bębna (tylko plastik).
  Nie kupisz lodówki z czynnikiem człodzącym innym niż R-coś tam, pomimo iż wiadomo, że używany dawniej amoniak był kilka razy sprawniejszy.
  Nie kupisz samochodu bez mnóstwa "ulepszeń" typu kontrola trakcji itp.

  Po co się to wszystko robi ?

  Otóż WŁAŚNIE PO TO żeby nikt kto startuje od zera w jakimś biznesie który polega na produkcji przynoszącej ogromne dochody, NIE MÓGŁ WYSTARTOWAĆ, bo po prostu musi pokonać całą tę urzędniczo-unijno-przepisową mitręgę żeby cokolwiek zacząć.

  PO co to wszystko napisałem ?

  Po prostu ŻADNE idiotyzmy rodem z PRL-u (inkubatory) nie pomogą jeśli nie zmienimy prawa na takie które wreszcie zaprowadzi pełną wolność gospodarczą.

 • 2023-06-13 23:32:24

  gość: ~Piotr

  ostatnio dodany post

  @~takitam

  Jak już się przeprowadzę do inkubatora, to zapraszam na herbatę. Mam bardzo poważne argumenty za tym, czy inkubatory to dobra inwestycja, czy nie.

REKLAMA