Express-Miejski.pl

Toaleta za blisko 120 tys. zł na targowisku nie działa. Dlaczego? - pyta Czytelnik. Gmina odpowiada

Nieczynne toalety na placu targowym w Ziębicach oraz na parkingu w Henrykowie

Nieczynne toalety na placu targowym w Ziębicach oraz na parkingu w Henrykowie fot.: Czytelnik EM24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dwie toalety publiczne. Obie nieczynne. Jedna z nich kosztowała blisko 120 tys. zł i od dłuższego czasu jest zamknięta. O co chodzi? - pyta Czytelnik. Gmina wyjaśnia.

Jeden z naszych Czytelników zwrócił się do nas z zapytaniem jaki jest powód braku dostępu do dwóch toalet publicznych znajdujących się na terenie gminy Ziębice. Jedna to ta, kosztująca blisko 120 tys. zł i zlokalizowana na placu targowym w Ziębicach, który w 2018 roku przeszedł przebudowę (to w ramach tej inwestycji wybudowano toaletę za kwotę blisko 120 tys. zł). Druga, już znacznie mniej kosztowna, ale niemniej przydatna, znajduje się na parkingu w Henrykowie, czyli miejscu, które szczególnie w sezonie letnim odwiedza wielu turystów.

- Całkiem niedawno wyremontowano plac targowy w Ziębicach. Jak wiadomo kosztowało to wiele pieniędzy, a wśród nich sporym kosztem była piękna toaleta, która jest nieczynna od co najmniej roku. Z tego co mi wiadomo, toaleta kosztowała bardzo dużo z pieniędzy podatników i miała nam służyć jako jedno z niewielu takich miejsc w Ziębicach. Ale niestety jej służebność trwała bardzo krótko – informuje nasz Czytelnik załączając zdjęcia i dodaje: Kolejną sprawą jest jedyna toaleta publiczna w Henrykowie na parkingu, która od ponad roku też jest nieczynna. Jak wiadomo do Henrykowa przyjeżdża wielu turystów i niestety potrzeby fizjologiczne muszą załatwiać w pobliskim parku, ponieważ jedyna toaleta jest nieczynna. Czy jest to wizytówka naszej gminy? - pyta.

Odpowiedzi szukaliśmy w ziębickim magistracie. Jak się okazuje, obie toalety są nieczynne z powodu aktów wandalizmu, do jakich doszło w obiektach. '

- Toaleta na targowisku była kilkukrotnie niszczona. Ostatnia dewastacja miała miejsce w czerwcu bieżącego roku. Uszkodzona została kaseta na bilon oraz drzwi wejściowe (brak możliwości otwarcia). Gwarancja nie obejmuje celowych zniszczeń mechanicznych, w związku z czym nie została wykonana naprawa gwarancyjna. Czekamy na wycenę naprawy zniszczeń, którą przygotowuje producent urządzenia. Na terenie targowiska w dni targowe (wtorek i piątek) ogólnodostępne są toalety w budynku administracyjnym – czytamy w stanowisku Urzędu Miejskiego w Ziębicach. Urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy i osoby korzystające z targowiska mają do dyspozycji w tym miejscu inne toalety, a w samym mieście jest możliwość skorzystania z toalet dostępnych w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Grunwaldzkiej, w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ziębickim Rynku, na cmentarzu komunalnym oraz w takich instytucjach jak Ziębickie Centrum Kultury czy Urząd Miejski.

Powodem nieczynnej toalety w Henrykowie są usterki techniczne wskazane przez sanepid, a które również powstały w wyniku zniszczeń przez osoby trzecie. -Naprawa istniejącej toalety nie jest możliwa z uwagi na niedostępność elementów zamiennych po zaprzestaniu ich produkcji. Do dewastacji ustępu dochodziło co najmniej kilka razy w roku - informuje ziębicki magistrat. Dalej czytamy, że w  2020 roku zlecono opracowanie dokumentacji budowy nowej toalety w miejsce dotychczasowej, jednakże na lokalizację w tym miejscu budynku murowanego nie ma zgody ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Turyści przybywający do opactwa mogą skorzystać z toalet udostępnionych na terenie klasztornym.

- Po wnioskach mieszkańców przygotowujemy - do czasu zaprojektowania docelowego rozwiązania - umieszczenie toalety przenośnej w Parku Miejskim w Ziębicach, w okolicy nowego placu zabaw. Bardzo dziękujemy za sygnał od Państwa i postaramy się wprowadzić również rozwiązanie tymczasowe w Henrykowie do momentu wypracowania zgody ze służbami konserwatorskimi – zapewnia Urząd Miejski w Ziębicach.

em24.pl

26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Toaleta za blisko 120 tys. zł na targowisku nie działa. Dlaczego? - pyta Czytelnik. Gmina odpowiada

  2022-11-17 19:54:51

  gość: ~takitam

  .... 120 tysięcy poszło (jak zwykle gdy władza się za coś bierze) psu w d_pę.

  Zapewne nikomu do łba nie przyszło, żeby w warunkach przetargu był zapis o wandaloodpornych elementach, a jest to norma (czyli elementy wandaloodpowrne) jeśli chodzi o urządzenia publicznie dostępne.

  Po drugie .... wystarczyłby zwykły monitoring tego miejsca (kamerki) i już znacznie zniechęciłoby to potencjalnych wandali.
  Do tego istnieją toalety publiczne z monitoringiem wewnętrznym ... tak, tak ... kamerki w środku, ale z bardzo wąskim polem widzenia i skierowane na elementy wrażliwe, tak że zniszczyć coś nadal można, ale jeśli kamera wykryje zniszczenie, to drzwi są zamykane automatycznie na określony czas + powiadamiane są (również automatycznie) służby.


  Poza tym, zabawny jest zapis:
  /// Urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy i osoby korzystające z targowiska mają do dyspozycji w tym miejscu inne toalety, a w samym mieście jest możliwość skorzystania z toalet dostępnych w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Grunwaldzkiej, w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ziębickim Rynku, na cmentarzu komunalnym oraz w takich instytucjach jak Ziębickie Centrum Kultury czy Urząd Miejski. ///

  Czyli tradycyjnie, jeśli coś nie działa, to NIE NAPRAWIAMY PROBLEMU, tylko kierujemy gdzie indziej.
  Coś na zasadzie dziury w drodze, gdzie zamiast ją załatać, stawia się znak ograniczenia prędkości.

  Za to znajdują się pieniądze na żydowskie tablice, wyjazdy do "zaprzyjaźnionych" samorządów w innych krajach, remonty kościółków wszelakich, idiotyczne hale sportowe czy nie mniej kretyńskie ronda, że o windzie w bibliotece za 2 miliony nie wspomnę.

  Reasumując, ten kibel na targowisku podzieli los browaru, czyli będzie tam stał tak długo, aż się zawali albo nie rozkradną go na złom

  ========
  No i tak zupełnie na koniec:
  Czytamy ... cyt_ /// Bardzo dziękujemy za sygnał od Państwa ///

  No na litość boską .. zdaje się że WSZYSCY ZIĘBICZANIE WIDZIELI już od bardzo dawna o tych popsutych kiblach i tylko zatroskana o los mieszkańców władza dopiero co się dowiedziała :)))

 • 2022-11-18 10:07:18

  gość: ~ech

  @~takitam
  na żydowskie tablice dotacja była z zewnątrz (Instytut Żydowski) a nie z urzędu. Ale po co doczytać... Lepiej się popisać jak zawsze
  Myślę że za kasę na naprawę zniszczeń, których dokonują MIESZKAŃCY GMINY, a nie przybysze z kosmosu, można byłoby wykonać mnóstwo wspaniałych rzeczy, ale cóż..
  Polecam też doedukowanie się w temacie DOTACJI CELOWYCH i sposobu ich wydawania. Jak jest na kibel, to idzie na kibel, jak na hale to na halę a jak na kościółek to na kościółek. Dużo siedzisz w internecie, to sobie poszukaj informacji

 • 2022-11-18 15:49:07

  gość: ~takitam

  @~ech

  gość: ~ech napisał/a:
  /// na żydowskie tablice dotacja była z zewnątrz (Instytut Żydowski) a nie z urzędu ///

  No i ?
  Jaka różnica ?
  Przecież to nadal nasze publiczne pieniądze.
  Poza tym, jaki cel miało to "zasranie" chodników tymi tablicami ?
  Czy w Izraelu są podobne inicjatywy ?
  Czy jeśli to upamiętnienie żydostwa z jakiegoś powodu jest konieczne (chociaż HGW po co) , to MUSI się to odbywać na zasadzie obszczania ściany przez psa ?
  Nie mamy muzeum, żeby tam ewentualnie umieścić jakiś rodzaj pamiątki ?
  Wreszcie ... zawsze można i NALEŻY wręcz umieszczać takie rzeczy w Internecie ... kto chce, zobaczy.

  gość: ~ech napisał/a:
  /// Myślę że za kasę na naprawę zniszczeń, których dokonują MIESZKAŃCY GMINY, a nie przybysze z kosmosu, można byłoby wykonać mnóstwo wspaniałych rzeczy, ale cóż.. ///

  Znasz takie powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć ?
  Gdyby te nieszczęsne kible były wandaloodpowrne, to najzwyczajniej w świecie nikt nie musiałby ich naprawiać.


  gość: ~ech napisał/a:
  /// Polecam też doedukowanie się w temacie DOTACJI CELOWYCH ///

  Ja doskonale wiem co to są dotacje celowe, ale ... jeśli dotacją celową byłoby wybudowanie n środku rynku otwartego pojemnika na gnojówkę, to też byłbyś zachwycony inicjatywą ... bo jest kasa, czy raczej uznałbyś w/w budowę za głupotę ?

  Za każdym razem piszę, że TU NIE CHODZI O TO ŻEBY NIE BUDOWAĆ, ale żeby budować z sensem.

  Teraz uzasadnij sens budowania np. hali sportowej, windy w bibliotece czy tzw. centrum informacji turystycznej.

  Moim zdaniem KAŻDA z w/w tzw. "inwestycji" to idiotyczne pomysły służące co najwyżej garstce osób, za to opłacana przez większość społeczeństwa.
  Gdyby chociaż były koniecznością ... jak np. drogi czy kanalizacja, ale ZA CHOLERĘ NIE SĄ.
  Dlaczego więc wydawać publiczne pieniądze na te bzdety, to doprawdy nie mam pojęcia.

  Zrozumiałbym ... od biedy ... gdyby nasza gmina miodem i mlekiem płynęła, gdzie kasy jest tak dużo, że wszystkie podstawowe rzeczy (jak rzeczone drogi czy edukacja czy ochrona zdrowia) już są zapewnione na wysokim poziomie lub zapewnione w ogóle, a kasy nadal w chooj i nie wiadomo na co by tu ją wydać.
  Wtedy (i tylko wtedy) można się bawić w finansowanie igrzysk.

  Tymczasem nasze władze zachowują się jak menel który dostał trochę "dotacji celowych" na chleb, ubranie i inne niezbędne do życia rzeczy, ale zamiast kupować tylko to co niezbędne do egzystencji, poszedł i kupił sobie złoty zegarek przy okazji rozgłaszając gdzie się da jaki to on gospodarny, bogaty i mądry.

 • 2022-11-19 12:26:54

  gość: ~Smrodek

  @~takitam Kilkadziesiąt lat działała kanalizacja po Niemcach - nie było czuć.. Wybudowano nową i......ŚMIERDZI !!!!!. Zapachy roznoszą się po całym mieście.

 • 2022-11-18 12:28:58

  gość: ~piiii

  @~takitam
  nie wiem, jakie tam taki tam masz preferencje, ale ja nie chciałbym aby moją parówę albo gołą duupę ktoś oglądał na kamerze

 • 2022-11-19 18:35:47

  gość: ~takitam

  @~piiii


  Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

 • 2022-11-17 22:08:36

  gość: ~Zainteresowany

  Widać jak na dłoni, że nasze społeczeństwo nie dorosło do życia w cywilizowanych warunkach, pozostaje więc wam srać w krzaki.

 • 2022-11-18 16:55:29

  gość: ~Mariusz

  To nie rozumiem, po co one w ogóle tam stoją?.. Zlikwidować je całkowicie.
  I DLACZEGO przyjmują pieniądze?.. Toalety udostępnić nie chcecie, ale KASĘ bierzecie, co?..

  Następnym razem, przysięgam, wejdę na sam szczyt tej 'toalety' i tam nasram.
  W końcu zapłaciłem, mam prawo się tam wysrać.

  Niecywilizowani, to jesteście WY.
  Brać kasę za coś, co nie działa.

 • 2022-11-17 22:28:55

  gość: ~Pragmatyk

  Przykre to jak widac na każdym kroku, że zbydlęcenie naszego narodu postępuje w zastraszającym tempie, niszczone toalety, połamane ławki, demolowane cyklicznie otoczenie publiczne. Pała 90-tka i wąskie drzwi dla takich aspołecznych jednostek, "ZOMO" wróć bo poza ich ciemną kartą porzadek potrafili też zaprowadzić.

 • 2022-11-18 03:44:13

  gość: ~mieszkaniec

  zapraszam do barda,w jakim stanie sa toalety na noworudzkiej i przu ,,8,,to mowi
  o kulturze czesci mieszkancow,jest nagminnie niszczona

 • 2022-11-18 08:28:47

  gość: ~bb

  patologia jest w kazdym miescie a policja nic nie robi zeby ja zwalczac udaja ze nie widza

 • 2022-11-18 08:43:13

  gość: ~stan

  Brak kontroli i kaaaaaar. Brać przykład z innych krajów , za rzucenie peta na ulicę płaci się, płaci, płaci duuuuuże kary finansowe. Niestety, tak należy wychowywać społeczeństw ,do skutku.

 • 2022-11-18 16:58:58

  gość: ~Mariusz

  @~stan
  Ciekawe, jaka jest za kara za branie pieniędzy za nie działającą toaletę.
  I robiąc to będąc CAŁKOWICIE świadomym, że nie działa.

 • 2022-11-18 18:00:51

  gość: ~Lisek

  @~Mariusz
  zrobisz laskę i będziemy kwita

 • 2022-11-18 20:45:19

  gość: ~ZWISEK

  @~Lisek
  Zawsze wiedziałem że jesteś peda‎łem pier‎dol‎onym, ale nie że aż tak.

 • 2022-11-19 18:46:53

  gość: ~takitam

  @~stan

  Ostatnio w Indiach (prowincja Pendżab) policja zastrzeliła człowieka, bo ten palił papierosa w pobliżu świątyni + był pod wpływem alkoholu.
  Nikomu nie zagrażał i nie zachowywał się agresywnie.
  To przykład (jak chciałeś) z innego kraju ..... cywilizacja, prawda ?

  Dla odmiany w Iranie, policja zabiła kobietę (Masha Amini) za .... złamanie prawa nakazującego kobietom zakrywanie włosów. .... .Też cywilizacja, prawda ?

  Przy tym wszystkim, jestem JAK NAJBARDZIEJ ZA karą dla wandali, ale ... wystarczyłoby (jak pisałem) zainstalować sprzęt wandaloodporny + do tego monitoring i .... jest pewny, że mało komu chciałoby się testować czy zdoła to uszkodzić czy nie.

 • 2022-11-20 09:15:36

  gość: ~stan

  @~takitam Dajesz innym rady. Też ci dam radę, czytaj i zrozum , co czytasz. Wspomniałem o karach finansowych. Nie gdybaj, baj, baj, baj.

 • 2022-11-20 14:51:11

  gość: ~takitam

  @~stan

  OK ... ja tylko napisałem, że w innych krajach (a wspominałeś żeby brać przykład) za samo palenie papierosów już grozi śmierć.

  Poza tym, napisałem przecież, że .. BRAK MONITORINGU.

 • 2022-11-18 12:00:25

  gość: ~Zdrowo myśląca

  Jaki burmistrz taka toaleta

 • 2022-11-18 12:27:26

  gość: ~piiii

  @~Zdrowo myśląca
  piizda się odezwała

 • 2022-11-18 15:20:51

  gość: ~myślący

  @~piiii A fallus odpowiedział

 • 2022-11-18 16:57:58

  gość: ~Mariusz

  @~piiii
  Dzień dobry wiktorku (tak, wiem że to ty)

  PI‎Z‎DA, to jesteś ty. I to najgorsza z możliwych.

 • 2022-11-18 18:02:45

  gość: ~123

  To miasto, a w zasadzie część elementu tu mieszkającego nie dojrzało do tak nowoczesnej toalety. Proponuję zasadzić krzaki wokół targowiska

 • 2022-11-21 21:51:25

  gość: ~Ja

  @~Mariusz
  W punkt

 • 2022-11-20 22:57:23

  gość: ~Ed

  Za to na stacji kolejowej jest luksusowy kibel i wszystko jest OK

 • 2022-11-22 10:00:54

  gość: ~Kurpi

  ostatnio dodany post

  w Paczkowie łepek skoczył obok basenu przez płot (pomimo otwartej bramki), operator monitoringu zareagował i chłopak został ukarany za dewastacje nowego ogrodzenia które nie było tanie i dostał dozór kuratorski, na nic nie pomogły prośby rodziców. Działają konkretnie i tak powinno być: zdemolujesz poniesiesz konsekwencje, a na razie jest tak, że nikt nie widział nikt nie słyszał a kamery czekają na serwis. Policja i straż miejska wozi się autami i udaje że nic nie widzi, bo w aucie ciepło. Jak zadzwonisz to zareagują ale zapomnieli o obowiązkach i ludzie czesto pod wpływem czują się bezkarni.

REKLAMA