Express-Miejski.pl

Siedem pożarów sadzy w kominach. W Jemnej strażacy interweniowali ponad 4 godziny [raport strażaków]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

12 pożarów, 4 miejscowe zagrożenia i jeden alarm fałszywy - tak przedstawia się bilans interwencji straży pożarnej w ubiegłym tygodniu.

Tylko w okresie ubiegłego tygodnia na terenie powiatu ząbkowickiego strażacy interweniowali siedmiokrotnie przy pożarach sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych. Najpoważniejsze zdarzenie strażacy odnotowali 1 marca około godz 20 w Jemnej (gm. Stoszowice).

- Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ząbkowicach Śląskich wpłynęło zgłoszenie z którego wynikało, że w jednym z budynków mieszkalnych doszło do pożaru. Już w trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia strażacy widzieli ogień na wysokości kalenicy dachu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Z uwagi na stopień rozwinięcia pożaru oraz wysoką temperaturę całego przewodu kominowego istniało realne zagrożenie przeniesienia się ognia na drewniane elementy konstrukcyjne obiektu. W pierwszej fazie działań strażacy doprowadzili do zmniejszenia intensywności oraz ugaszenia pożaru za pomocą gaśnic proszkowych oraz mgłowego prądu wody podanego do przewodu kominowego. Następnie przystąpili do usuwania zalegającej sadzy z wnętrza komina i dogaszania jej na zewnątrz. W trakcie działań w celu wyeliminowania możliwości przedostania się ognia na palne elementy konstrukcji budynku niezbędne okazały się prace rozbiórkowe wewnątrz obiektu. W działania trwające ponad 4 godziny zaangażowano 3 zastępy - informuje asp. Mirosław Gomółka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich.

Strażacy ponownie apelują o wywiązywanie się z obowiązków nałożonych na właścicieli oraz zarządców obiektów w sprawie czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Po raz kolejny pragniemy zwrócić uwagę, że wszelkie świadome lub nieświadome zaniedbania dotyczące powyższej materii mogą prowadzić do powstania pożarów skutkujących dużymi stratami materialnymi, a w najgorszym wypadku mogą skończyć się tragicznie.

em24.pl / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA