Express-Miejski.pl

7 kilometrów pod górę w błocie i ulewie. Maciej Błauciak mistrzem Polski w Skyruning'u

Maciej Błauciak z medalem Mistrzostw Polski w Skyruning'u fot.: mat.pras.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ponad 55 minut potrzebował Maciej Błauciak z Tarnowa, aby pokonać 7-kilometrową trasę na Kasprowy Wierch i zdobyć tytuł mistrza Polski w swojej kategorii.

Zawody odbyły się 26 września. Trasa prowadziła z Kuźnic obok Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem (986 m n.p.m.) przez Myślenickie Turnie na szczyt Kasprowego Wierchu (1986 m n.p.m.). Przewyższenie sięgało 1000 metrów.

Do udziału w zawodach namówił go Marcin Kornaś, kolega z Ząbkowickiej Grupy Biegowej. Do startu w Tatrzańskim Biegu Pod Górę organizowanego przez Alpin Sport nie przygotowywał się specjalnie. - Generalnie moje treningi w większości opierają się na biegu w terenie i po pagórkach. Unikam biegania po asfalcie. Docelowo pewniej czuję się w biegach górskich i preferuję takie starty, stąd też jeśli chodzi o aspekt treningowy nie było żadnych modyfikacji - opowiada Maciej Błauciak.

Podczas biegu towarzyszyła mu niska temperatura i deszcz. - Było bardzo zimno. Ciężko było trafić z odpowiednim ubiorem. W ostatniej chwili stwierdziłem, że cokolwiek bym nie założył na siebie, to zaraz będzie mokre. Postanowiłem pobiec „na krótko”. Nie pomyślałem jednak o ubiorze rękawiczek, przez co strasznie zmarzłem. Czuję niedosyt, bo wiem, że mogłem pobiec trochę szybciej, jednak przy tak niskiej temperaturze i wychłodzeniu ciężko było się zmusić do większego wysiłku - opowiada 18-latek. 

W zawodach wystartowało łącznie ponad 200 osób. Ząbkowiczanin na metę dotarł z czasem 55 minut 40 sekund, co dało mu pierwsze miejsce w kategorii „Junior 16-19 lat” (34 OPEN). - Większość moich startów to bieganie po górach. Mimo też sporych przewyższeń, jak w biegu na Wielką Sowę, Ślężę czy Śnieżnik nie można tego porównać. Po tak wysokich górach biegałem pierwszy raz. Patrząc na osiągnięty wynik zaskoczyłem się bardzo pozytywnie, ale wiem że nie dałem z siebie wszystkiego i za rok będę chciał poprawić uzyskany czas - kończy Błauciak.

Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę jest zaliczany do rangi Mistrzostw Polski Skyrunning Vertical KM. Skyrunning to biegi wysokogórskie w przeważającej mierze po ścieżkach, skale, śniegu, lodowcach (po asfalcie poniżej 15 proc. długości trasy).

Marcin Kornaś, drugi z reprezentantów Ząbkowickiej Grupy Biegowej, uplasował się na 160. pozycji w kategorii OPEN.

em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 7 kilometrów pod górę w błocie i ulewie. Maciej Błauciak mistrzem Polski w Skyruning'u

  2020-10-08 09:26:43

  gość: ~Kibic

  Duże gratulacje i powodzenia w następnych startach

 • 2020-10-08 10:13:41

  gość: ~Mika

  Macieju, Macieju gratulacje, gratulacje.

 • 2020-10-09 01:10:22

  gość: ~Agnieszka Kułaczkowska

  Gratuluję obydwu Panom:-) Samo ukończenie takiego biegu to powód do dumy.
  Panie Macieju, za zdobycie I miejsca - szacunek i ogromne brawa. Życzę kolejnych, pięknych sukcesów.

 • 2020-10-10 15:28:54

  gość: ~ciocia

  ostatnio dodany post

  Gratulacje !!!

REKLAMA