Express-Miejski.pl

Z ząbkowickiego ogólniaka do Europarlamentu

Ząbkowiczanie w Europarlamencie

Ząbkowiczanie w Europarlamencie fot.: III LO w Ząbkowicach Śląskich

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Uczniowie z ząbkowickiego liceum jako jedyni z Polski brali udział 10 lutego b.r. w młodzieżowej sesji Europarlamentu w Strasbourgu w ramach programu „Euroscola”. A że siedziba Unii od Ząbkowic daleko, podróż rozpoczęła się dzień wcześniej, tj. 9 lutego. Po drodze zatrzymaliśmy się  w Dreźnie, aby podziwiać najpiękniejsze zakątki tego miasta.

Następny dzień był niezwykle pracowity: udział w posiedzeniach, debatach, dyskusjach i to po angielsku! Nie mamy się jednak czego  wstydzić- wręcz przeciwnie! Nasi licealiści byli znakomicie przygotowani pod względem merytorycznym i językowym. Wypracowane jeszcze w Polsce propozycje i wnioski zostały przyjęte przez parlament, a sposób zachowania i ubiór świadczyły o wysokim poziomie kultury osobistej.

Na tle reprezentacji z 23 innych państw wypadliśmy naprawdę nieźle. Agata Rabiej i Dawid Lachowski przedstawili na forum naszą delegację angielszczyzną budzącą ogólny podziw, a sama Agata znakomicie prezentowała się obok prowadzącego obrady, co można zobaczyć na zdjęciu. Sesja, mimo że trwała 9 godzin, była zajmująca. Nikomu się nie nudziło, bo spotkanie zostało sprawnie zorganizowane, a czas wypełniony co do minuty.

Trzeci dzień wyprawy upłynął pod znakiem powrotu. Jednak zanim to nastąpiło, zwiedziliśmy  najważniejsze zabytki Strasburga, m.in. katedrę Notre Dame i „Małą Francję”. Kolejnym miastem na naszej trasie była Norymberga, która  urzekła  nas niepowtarzalnym klimatem.  Z przyjemnością obejrzeliśmy dzieła Wita Stwosza w kościele św. Wawrzyńca. Nie jedyne to zresztą ślady polskości w tej części Europy: nasi byli i są po prostu wszędzie!

Nie sposób wymienić korzyści płynących z wyprawy: nowe znajomości, podniesienie kompetencji językowych, pozbycie się kompleksu prowincji Europy- to tylko niektóre z nich. Na pewno pozostanie też coś niezwykle ważnego: miłe wspomnienia.

Wiele osób zaangażowało się w organizację wycieczki. Szczególnie  jednak chcielibyśmy podziękować panu Jerzemu Organiściakowi za  ciekawe opowieści  o oglądanych miejscach oraz kierowcom z firmy „Columbus” za komfortowe i bezpieczne dowiezienie nas do celu.

M. Tusznio - III LO w Ząbkowicach Śląskich

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Z ząbkowickiego ogólniaka do Europarlamentu

  2011-02-14 13:30:59

  M. Tusznio - III LO w Ząbkowi

  Uczniowie z ząbkowickiego liceum jako jedyni z Polski brali udział 10 lutego b.r. w młodzieżowej sesji Europarlamentu w Strasbourgu w ramach programu „Euroscola”. A że siedziba Unii od Ząbkowic daleko, podróż rozpoczęła się dzień wcześniej, tj. 9 lutego. Po drodze zatrzymaliśmy się  w Dreźnie, aby podziwiać najpiękniejsze zakątki tego miasta.

 • 2011-02-14 17:38:25

  AniaMazgula

  Cieszę się, że moje Liceum tak prężnie działa. Ten to dobry trening obcych języków, których NAPRAWDĘ warto się uczyć.
  Cieszę się również z bardzo ciekawych warsztatów dziennikarskich, które odbyły się przed feriami. Słyszałam, że były na bardzo wysokim poziomie i bardzo podobały się młodzieży.

  To co mamy najlepszego w III Liceum to oczywiście nasza Młodzież. Jest: SEHR GUT!!!!;)

  PS. Gratuluję nauczycielom, którym się „chce” podejmować ciekawe wyzwania i nie boją się doprowadzić je do końca :)

 • 2011-02-14 17:59:27

  gość: ~asia

  ciekawe że jak ja chodziłam do tego liceum (a było to całkiem nie dawno) to nauczycielom się tak nie "chciało"
  fajnie że chociaż młodsi mają szanse coś zobaczyć i przeżyć coś fajnego

 • 2011-02-14 18:43:07

  gość: ~.

  Popieram "asię". Tez stosunkowo niedawno ukończyłem tę szkołę i niezbyt mile wspominam lata spędzone w niej. Może i młodzieży się chciało, ale co z tego, jak nauczyciele podcinali skrzydła. W tej szkole nie można się rozwijać.

 • 2011-02-15 12:13:36

  gość: ~zzz

  dokładnie można wręcz sie cofać

 • 2011-02-18 22:50:41

  gość: ~absolwent LO

  a najwięcej zapału do pracy ma pani W od historii

 • 2011-02-15 18:36:21

  gość: ~bodek wu

  bylem tam i to ja robilem zdjecia dziekuje wszystkim za cierpliwosc co do mojej osoby ci co nie byli niech zaluja te obrazy zachowam w pamieci

 • 2011-02-19 14:51:29

  gość: ~nie wazne

  ostatnio dodany post

  prezna praca nauczycieli to sie usmialem:) dawno takiego dobrego kawalu nie slyszalem, zarcik sie wyostrzyl:)

REKLAMA