Express-Miejski.pl

Konsultacje społeczne do projektu Parku Kulturowego Opactwa Cystersów i zabytkowego parku

Konsultacje społeczne do projektu Parku Kulturowego Opactwa Cystersów i zabytkowego parku

Konsultacje społeczne do projektu Parku Kulturowego Opactwa Cystersów i zabytkowego parku fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W sobotę, 16 listopada, w Henrykowie odbyły się konsultacje społeczne do projektu Parku Kulturowego Opactwa Cystersów i zabytkowego parku w Henrykowie.

Na zaproszenie burmistrza Ziębic i Nadleśnictwa Henryków odpowiedzieli m.in. mieszkańcy sołectwa, przedstawiciele gminnych instytucji, mediów oraz radni gminni i powiatowi.

Od godziny 12:00 funkcjonował punkt konsultacyjny, w którym każdy mógł porozmawiać z przedstawicielami pracowni architektoniczno-konserwatorskiej na temat założeń planowanego projektu. W kolejnych punktach spotkania, uczestnicy mogli posłuchać ciekawych prelekcji o parkach kulturowych działających w Polsce, walorach kulturowych i krajobrazowych założenia opactwa i parku oraz podyskutować o szansach i zagrożeniach dla parku kulturowego w Henrykowie.

Zakończenie prac przy utworzeniu parku kulturowego przewiduje się przed przyszłorocznymi obchodami 750-rocznicy zapisania pierwszego polskiego zdania w Księdze henrykowskiej, które planowane są na 12-14 czerwca 2020 roku.

UM Ziębice

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Konsultacje społeczne do projektu Parku Kulturowego Opactwa Cystersów i zabytkowego parku

  2019-11-22 13:21:32

  gość: ~Robol

  A kiedy jakieś parki maszynowe.

 • 2019-11-25 13:46:50

  gość: ~Grześ

  Przerażający jest brak mieszkańców Henrykowa na tych konsultacjach, a potem będzie narzekanie, że nie wiedzieli z czym to się wiąże, co się będzie działo. To takie typowo nasze!

 • 2019-11-26 11:55:19

  gość: ~Mnich

  @~Grześ Mnie to nie przeraża, że taki jest stosunek mieszkańców Henrykowa, do PKOC. Co z tego będą mieli henrykowianie. Wszystkimi imprezami zawładną księża , kasa spłynie do ich kieszeni.

 • 2019-11-26 12:05:20

  gość: ~Mnich

  @~Mnich
  Wystarczy popatrzeć co z Parków Kulturowych mają mieszkańcy, tam gdzie one istnieją. Mają przede wszystkim pracę i sprzedaż lokalnych produktów. Żaden ksiądz nie zabroni nikomu kto mieszka w Henrykowie czy okolicach otworzyć, pensjonatu, sklepu, baru, uruchomić komunikacji busowej, wypożyczalni rowerów, bryczki, czy oprowadzania turystów po okolicy, itp, itd. Trzeba tylko wiedzieć co w tym parku będzie, co wolno będzie na jego obszarze robić, a czego nie wolno będzie. Takie gadanie, ze wszystko przejmą księża, a nam wszystkim bieda jest najwygodniejsze, bo usprawiedliwia naszą bezczynność. Trzeba zrobić to tak żeby kasa spływa do kieszeni tych którzy tego chcą, a nie czekają na mannę z nieba i mówią, że nie warto nic robić. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić, a temu służyły te konsultacje.

 • 2019-11-26 13:44:07

  gość: ~Kasjer

  @~MnichJuż niedługa sam się przekonasz ile z tego będą mieli mieszkańcy Henrykowa. Tym parkiem zarządzać będą księża. Władza cywilna ma im tylko wszystko zorganizować i to za pieniądze nie pochodzące z tacy tylko z budżetu Gminy i innych instytucji. Nie masz orientacji co do funkcjonowania dochodowych przykościelnych obszarów.

 • 2019-11-26 13:47:22

  gość: ~Łóżko

  @~MnichKilku mieszkańców Henrykowa w minionym czasie zorganizowało pokoje noclegowe.Łóżka stały puste i stoją do dnia dzisiejszego.

 • 2019-11-27 08:27:27

  gość: ~ja

  Proponuję zobaczyć park Kulturowy w Srebrnej Górze i spytać mieszkańców co im to dało i czy warto, a potem krytykować projekt w naszej gminie.

 • 2019-11-27 09:00:48

  gość: ~takitam

  @~ja

  Koleżanko/kolego.

  Srebrna Góra ma twierdzę, czyli unikat w skali kraju i Europy i tam taki park ma sens bo istnieje duża szansa, że turyści z Polski i z innych krajów będą chcieli to pooglądać.

  Natomiast kolejny kościółek (których w Polsce jak nasrał) nie jest żadną atrakcją dla turystów, nawet jeśli przyspawa się do niego jakąś tam legendę o tym czy owym.

 • 2019-11-28 09:00:55

  gość: ~ja

  @~takitam
  Za nim powstał tam park kulturowy wszystko było zarośnięte i waliło się, dziś pięknieje, powstają dodatkowe atrakcje a ludzie maja pracę. Więc może warto dać szansę projektowi w Henrykowie.

 • 2019-11-28 14:35:48

  gość: ~takitam

  @~ja

  ..... a jaki jest cel "projektu" ?

 • 2019-11-27 10:21:16

  gość: ~Turysta

  @~jaWszyscy zachłysnęli się turystyką już na początku lat dziewięćdziesiątych. Wybudowano w Henrykowie parking. Liczono na wysiedlonych z tych terenów Niemców. Przyjechało trochę wycieczek. Niemcy zmarli, ich potomkowie wolą Majorkę lub Ibizę. W parking utopiono miliony. Pożytek żaden. Tak będzie z parkiem. W parku będą imprezy organizowane niby przez kościelnych, ale finansowane z budżetu Gminy, takowe już są. Bedzie ich jeszcze więcej, ale najwięcej będzie uroczystych mszy, które też bądą opłacone wiadomo przez kogo.Henrykowianin i Gmina nie będzie miała nic z tego, może partycypacja w kosztach utrzymania.

 • 2019-11-27 10:24:59

  gość: ~Rolnik

  @~jaGmina Ziębice była w przeszłości rolniczo - przemysłową.Przemysł zniszczono. Dzisiaj jest rolnicza. Turystyki nie było i nie będzie.

 • 2019-11-27 12:13:36

  gość: ~takitam

  @~Rolnik

  gość: ~Rolnik napisał/a:
  //// Turystyki nie było i nie będzie. ////

  Za to jest przecudnej urody ... Punkt Informacji Turystycznej.
  Potrzebny jak świni siodło.

 • 2019-11-27 13:22:48

  gość: ~Kasjer

  @~takitam CIT , to sztuczny twór. Takie cuda powstały na terenie całego kraju. Skończy się dofinansowanie, utrzymanie tego cudu spadnie na barki samorządów. Podatki miejscowe w górę.Ktoś musi to utrzymać. Plusy , to niewiedza ludzka.Może jakiś księgowy podał by kwoty, straty, czy zyski.

 • 2019-11-28 14:45:40

  gość: ~almagus

  ostatnio dodany post

  Stein obaliła komuna, z pomnika żołnierza dumna.

  Frankenberg i Frankenstein.
  Księcia z niemieckiej prababki
  Ziemię pozyskać na Gottes Wein.
  Księgi Henrykowskiej notatki.

  Na Pragę prastary szlak.
  Przez Sadlno nad potokami.
  Za górami tam i tu trakt.
  Dość siodeł pod konikami.

  Taka nazwa popasu.
  Gdzie kamień zwany zębem.
  Wskazuje kierunek lasu.
  Drogę zwaną wyrębem.

  Na Frankenstein zmieniony.
  Niech wiedzą czescy słowianie.
  Na ich domostwa ze słomy.
  Też czas cesarstwa nastanie.

  Czysto niemiecki zakon.
  Cystersami nazwany.
  Żmijowy jadu flakon.
  Grunt i lud pozyskany.

  I kiedy przyszli Rosjanie.
  Gotowi są do współpracy.
  Białych szmat wywieszanie.
  Lecz aresztują Polacy.

  I podwórko bezpieki.
  Jeszcze nie przekopane.
  Niejeden potem kaleki.
  „Nemce”są odesłane.

  Pedofil ksiądz katecheza.
  Puff w drukarni zecerem.
  Keilowi zdrowie powierza.
  Pollok Wherwolfu oficerem.

  Gdzieś z własowcami.
  Rozstrzelany nad Jemną.
  Peter został z siostrami.
  Filipka wiedza daremną.

  Przywracanie pamięci.
  Ziemia Gottbogu brana.
  Wiedza o Sadlnie mnie kręci.
  Frankenstein przykrywana.

  2019-11-28 almagus

REKLAMA