Express-Miejski.pl

Ratują wieżę, która groziła zawaleniem. Kolejne remonty w Twierdzy Srebrna Góra

Prace remontowe na Twierdzy Srebrna Góra

Prace remontowe na Twierdzy Srebrna Góra fot.: MP

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Prace są możliwe dzięki ponad milionowemu wsparciu z budżetu państwa. Pieniądze pozwolą na odremontowanie dwóch fragmentów Wieży Górnej Donjonu.

Teren ten był wyłączony z użytkowania przez dłuższy okres ze względu na niebezpieczeństwo i realną możliwość zawalenia. Jak tłumaczy Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra, wykonywany remont jest jednym z najtrudniejszych realizowanych na terenie obiektu w ostatnim czasie.

Największym problemem jest logistyka prowadzonych prac ze względu na utrudniony dostęp do prowadzenia robót, jak i transportu materiałów oraz urządzeń. Jest to utrudnienie nieporównywalne obecnie do jakiegokolwiek innego obiektu zabytkowego na terenie kraju. - Wynika to ze specyfiki twierdzy uznawanej za największą górską warownię w Europie, jak i równolegle za jeden z najbardziej zagrożonych Pomników Historii. Należy dodać, że bez poprzednich dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jakikolwiek dostęp do remontu murów zewnętrznych Wieży Górnej byłby dziś zupełnie niemożliwy. Mimo tego elewacja wysokiej na 29 metrów wieży, pochylonej w swej konstrukcji, znajdująca się wraz z otaczającą fosą i elewacją przeciwskarpy w stanie grożącym zawaleniem, wymaga nadzwyczajnej organizacji budowy, w tym szczególnie ważnego, bezpiecznego transportu pionowego ogromnych ilości materiałów z zastosowaniem żurawia budowlanego. Należy dodać, że w miejsce budowy, ani do postawy muru oraz jego korony, nie jest w stanie dojechać żaden z tradycyjnych dźwigów, wysięgników czy wyciągarek stosowanych powszechnie przy konieczności pionowego transportu ciężkich materiałów - opowiada Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich.

W ramach prac zostanie wmurowane ponad 340m3 kamienia pozyskanego z odgruzowania fosy, a odtworzenie lica poprzedzi wykonanie specjalnej konstrukcji, rusztu wsporczego złożonego z 10 ton stali i 190m3 betonu.

Mimo tych trudności prowadzony na obiekcie remont jest podporządkowany obsłudze ruchu turystycznego, co oznacza, że twierdza cały czas jest dostępna dla gości. Ze zwiedzania wyłączony jest tylko fragment Wieży Górnej Donjonu, przy której trwają prace remontowe. Nieczynny jest on zresztą od kilku miesięcy roku, gdy okazało się, że ze względu na głębokie ubytki muru zewnętrznego, wieża grozi zawaleniem. - Trzymajcie kciuki! Wierzymy, że kiedyś przywrócimy stan murów i fosy Donjonu sprzed ponad stu lat kiedy to można było bez obaw chodzić po jej dnie dookoła obiektu - mówi Emilia Pawnuk, prezes spółki Twierdza Srebrna Góra, dla której zabezpieczenia i remonty miejsc grożących zawaleniem są priorytetem, ale jednocześnie wspólnie z załogą ma głowę pełną pomysłów, aby w zabytkowe mury wróciło życie i to przez cały rok.

- Poza niekonwencjonalnym zwiedzaniem, które proponujemy w ramach nowej trasy zwiedzania, planujemy umożliwić gościom nocleg i strawę w części kazamat, które pełniły dawniej właśnie takie funkcje. Dziś ze względu na bardzo zły stan techniczny murów i sklepień, do zwiedzania udostępnione jest ok. 20 proc. powierzchni zabytku, jeszcze do niedawna było to 10 proc. - opowiada prezes i podkreśla istotę środków zewnętrznych, które obiekt otrzymuje od lat. - Gdyby nie wsparcie finansowe, twierdza zapewne zostałaby zamknięta całkowicie przez nadzór budowlany - dodatkowo podkreśla Basiński.

Dziś Pomnik Historii dzięki samej architekturze, niepowtarzalnym widokom, przewodnikom znającym niemal każdy zakątek obiektu oraz działającemu od roku nowemu gospodarzowi Fortu Ostróg – Spitzberg, odwiedzany jest przez niemal 90 tys. turystów rocznie.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Ratują wieżę, która groziła zawaleniem. Kolejne remonty w Twierdzy Srebrna Góra

    2020-11-14 17:47:30

    gość: ~Bogusia z Wałbrzycha

    ostatnio dodany post

    Szkoda, że artykuły w express-miejski.pl , nie są opatrzone datami powstania, bo czytając nie ma się pojęcia z jakiego okresu pochodzą , bo 27 grudnia niczego nie sugeruje : może to być rok 1999 lub 2020

REKLAMA