Express-Miejski.pl

Floriany 2019. Strażacy-ochotnicy z Budzowa znów w gronie finalistów

Międzynarodowe ćwiczenia strażackie w Mikołajowie to tylko jeden z wielu elementów polsko-czesko-niemieckiej współpracy

Międzynarodowe ćwiczenia strażackie w Mikołajowie to tylko jeden z wielu elementów polsko-czesko-niemieckiej współpracy fot.: em24.pl

Projekt strażaków-ochotników z Budzowa został nominowany do strażackich oskarów. To już trzeci raz kiedy inicjatywa ich międzynarodowej współpracy zostaje doceniona.

Ochotnicza Straż Pożarna w Budzowie od kilku lat posiada współpracę z THW Berlin - Lichtenberg i Hasicu Czeskie Skalice. Wspólne ćwiczenia, wymiana doświadczeń, nauka współdziałania z drużynami obcojęzycznymi oraz poznawanie systemów ratownictwa w innych krajach to tylko kilka korzyści wynikających z porozumień budzowskich strażaków z jednostkami z Niemiec i Czech. Od kilku lat koordynatorem współpracy pomiędzy jednostkami jest druh Łukasz Sikorski. 

- Dla nas to już jest wyróżnienie, bo nasza inicjatywa jest w trójce nominowanych do statuetki Floriana. Trzeci raz z rzędu jedziemy na galę finałową i walczymy o nagrodę główną. Wygląda więc na to, że nasza międzynarodowa współpraca z jednostkami z Czech i Niemiec oraz regularne ćwiczenia zostają zauważone i doceniane przez innych - mówił Łukasz Sikorski z jednostki OSP Budzów. Finał gali zaplanowano na 18 maja.

W ubiegłym roku strażacy-ochotnicy z Budzowa w maju przebywali w Berlinie. Ośmiu druhów z jednostki odwiedziło lokalną jednostkę policji oraz siedzibę zawodowej straży pożarnej. Kolejnego dnia uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa medycznego realizowanego wspólnie z niemiecką policją. Byli także w największym ośrodku szkoleniowym w Niemczech z zakresu ratownictwa medycznego (NAW Berlin), gdzie czekała na nich symulacja wypadku drogowego. W ramach współpracy przebywali też w Czechach, gdzie jednotka z Ceskich Skalic zaprosiła OSP Budzów i Technisches Hilfswerk na swój teren w celu zapoznania się z funkcjonowaniem czeskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ze sprzętem, którym dysponują.

Czesi i Niemcy w ubiegłym roku odwiedzili też gminę Stoszowice. 13 października 2018 roku na terenie Leśnictwa Wilcza (Nadleśnictwo Bardo Śląskie) oraz miejscowości Mikołajów (gm. Stoszowice) odbyły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze jednostek OSP z gminy Stoszowice oraz zaproszonych jednostek: Czeskich Skalic oraz THW OV Berlin-Lichtenberg. Ćwiczenia pod tytułem Misja zagraniczna w Państwie Sztosland zawierały sześć wersji symulowanych zadań, w których musiały przystąpić trzy wspólne polsko-zagraniczne zespoły ratownicze.

Na tegoroczny konkurs Floriany wpłynęło 256 zgłoszeń z całej Polski w 11 kategoriach zrealizowanych przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych samodzielnie i wraz z lokalnymi partnerami. Kapituła konkursu wyłoniła 49 nominacji do Florianów 2019. O główną nagrodę strażacy-ochotnicy z budzowa powalczą w kategorii: Współraca zagraniczna. Ogólnopolski konkurs zakończy się 18 maja galą finałową, podczas której będą wręczone strażackie statuetki Floriany 2019.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA