Express-Miejski.pl

Krzywa Wieża nadal tak samo krzywa. Znamy przyczyny spękań na ścianach zabytku

Krzywa Wieża od blisko miesiąca jest zamknięta aż do odwołania. Niewykluczone jednak, że obiekt jeszcze w tym roku zostanie ponownie otwarty

Krzywa Wieża od blisko miesiąca jest zamknięta aż do odwołania. Niewykluczone jednak, że obiekt jeszcze w tym roku zostanie ponownie otwarty fot.: em24.pl

Osiadanie małej wieżyczki, która bezpośrednio przylega do Krzywej Wieży to powód spękań, które już kilka lat temu pojawiły się na ścianach zabytku.

Tak wynika z najnowszej ekspertyzy dotyczącej stanu obiektu przygotowanej przez wrocławskich inżynierów. Była ona niezbędna do ustalenia zakresu prac naprawczych najbardziej rozpoznawalnego zabytku Ząbkowic Śląskich.

Krzywa Wieża od blisko miesiąca jest zamknięta aż do odwołania. Niewykluczone jednak, że obiekt jeszcze w tym roku zostanie ponownie udostępniony dla turystów i mieszkańców. Do 26 października, do godz. 10.15, potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert związanych z realizacją prac naprawczych, a termin wykonania zadania to maksymalnie sześć tygodni od podpisania umowy. Jeżeli pierwszy przetarg wyłoni wykonawcę, a porozumienie gminy z wykonawcą zostanie niezwłocznie podpisane, w grudniu Ząbkowice Śląskie znów będzie można podziwiać ze szczytu obiektu.

Spękania na ścianach Krzywej Wieży są widoczne od kilku lat. Już w 2016 roku na obiekcie stwierdzono uszkodzenia zewnętrzne. Wewnątrz obiektu także odnotowano pęknięcia oraz rysy elementów konstrukcyjnych – połączenia ścian przybudówki ze ścianą południowo-zachodnią wieży. Jako przyczynę ich powstania wskazano zmienne warunki gruntowo-wodne oraz różne poziomy posadowienia wieży i przybudówki.

W chwili obecnej występujące wcześniej uszkodzenia wykazują wyraźne tendencje propagacji, co świadczy o czynnym procesie osiadania „przybudówki”. Fakt ten potwierdzają wykonywane cyklicznie operaty geodezyjne, w których wartości kontrolnych pomiarów odchylenia wieży są stałe.

Aby zabezpeczyć konstrukcję „przybudówki” (klatki schodowej) przed postępującymi przemieszczeniami poziomymi (zjawisko wtórne wynikające z osiadania obiektu) planuje się wykonanie ściągów stalowych łączących przybudówkę z wieżą. W dalszy etapie prac w celu stabilizacji konstrukcji zaprojektowano podparcie fundamentów za pomocą mikropali wierconych, a następnie naprawę występujących rys i pęknięć oraz przemurowanie uszkodzonych elementów.

ms. / em24.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA