Express-Miejski.pl

Pracownicy szkoły w Grodziszczu protestują. „Wójt chce zniszczyć to, co stworzyliśmy”

Szkoła w Grodziszczu prowadzona obecnie przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica

Szkoła w Grodziszczu prowadzona obecnie przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica fot.: ZSP Grodziszcze

Pracownicy Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica protestują. Nie dla likwidacji szkoły!

 Jak wspominaliśmy w artykule pn. Gorąco na zebraniu w Przedborowej. Mieszkańcy nie chcą połączenia przedszkoli i szkół o wsparcie proszą także pracownicy szkoły w Grodziszczu, którzy uważają, że w przypadku połączenia placówek najprawdopodobniej stracą pracę.

Oto list przesłany do naszej redakcji przez kadrę pracowniczą szkoły w Grodziszczu:

Wójt gminy Stoszowice - Paweł Gancarz, żąda od Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica prowadzącego naszą szkołę zwolnienia wszystkich pracowników i zamknięcia placówki.

Kilkanaście lat temu gmina już zlikwidowała szkołę w Grodziszczu, która została przejęta przez stowarzyszenie utworzone przez rodziców. Od tamtego czasu Zespół rozwijał się, pozyskiwał nowych uczniów i wykwalifikowaną kadrę. Obecnie szkoła licząca ponad 100 uczniów działa prężnie, współpracuje z lokalnymi gminami i integruje całe środowisko lokalne.

Nasza szkoła bardzo dobrze prosperuje finansowo, rodzice i uczniowie są zadowoleni. Uczniowie mają możliwość skorzystania z wielu ofert pomocy materialnej w szkole (wysokie stypendia, dotacje do wycieczek dla każdego dziecka) oraz z wielu różnorodnych zajęć pozalekcyjnych (zajęcia wyrównawcze, koła zainteresowań, sks, zumba, zapasy, basen). Szkoła posiada własny autobus, tym samym zapewnia dowóz wszystkich uczniów do szkoły, w tym także dzieci 3, 4-letnich, co nie jest praktykowane w innych placówkach oraz sponsoruje lub dofinansowuje wszelkiego rodzaju wyjazdy dzieci. Zarząd Stowarzyszenia przez kilka ostatnich lat wyremontował cały budynek, systematycznie kupowano pomoce dydaktyczne (posiadamy kilka tablic multimedialnych, projektory, sala gimnastyczna wyposażona jest w nowoczesne sprzęty sportowe). Gmina zagroziła wypowiedzeniem umowy dzierżawy naszego budynku, co jest jednoznaczne z przymuszeniem Zarządu Stowarzyszenia do zamknięcia szkoły
, gdyż mimo posiadanych środków, nie będzie miało miejsca do prowadzenia działalności statutowej, czyli Zespołu Szkół Publicznych. Wójt ma zamiar "przenieść" do budynku ZSP w Grodziszczu Szkołę Podstawową z Przedborowej wraz z całą kadrą pedagogiczną i personelem, a pracowników ZSP (24 osoby) wyrzucić na bruk od września 2016r. Budynek Szkoły w Przedborowej jest w dużo gorszym stanie, dlatego też naszym kosztem Wójt Gminy chce uratować szkołę państwową w Przedborowej, mimo że wydatki gminy na tę placówkę są dużo wyższe niż na naszą. Likwidując ZSP, odbiera się naszym uczniom możliwość kształcenia w jednym miejscu od przedszkola, przez szkołę podstawową do gimnazjum włącznie, pod opieką tej samej wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, w rodzinnej atmosferze, co pozytywnie wpływa na ich stabilność emocjonalną, wychowanie i bezpieczeństwo.

Włodarz gminy Stoszowice przedkłada oszczędności w budżecie ponad dobro dzieci i młodzieży, co w praktyce może i tak nie przynieść zamierzonych rezultatów, ponieważ reorganizacja oświaty w gminie Stoszowice kilka lat temu (likwidacja szkół w Stoszowicach i Srebrnej Górze oraz budowa pasywnej, lecz za małej szkoły w Budzowie) nie przyniosły prognozowanych oszczędności.

W całej Polsce gminy dążą do oddania szkół w ręce stowarzyszeń, by zmniejszyć nakłady finansowe na oświatę, a w gminie Stoszowice zamiast być dumnym z tak dobrze prowadzonej szkoły stowarzyszeniowej, rzuca się kłody pod nogi i próbuje zniszczyć to, co było budowane ciężką pracą przez kilkanaście lat. Czyżbyśmy byli zbyt konkurencyjną placówką dla szkół gminnych?

Odpowiedź gminy Stoszowice:

Połączenie placówek oświatowych w Gminie Stoszowice

W trakcie analizy projektu budżetu na 2016 r., a co za tym idzie racjonalności wydatkowania środków publicznych, wywiązała się dyskusja w temacie ciągłego zwiększania się nakładów na oświatę. Pracownicy urzędu przygotowali konkretne dane demograficzne, społeczne i finansowe, z których jednoznacznie wynika, że konieczne jest dokonanie optymalizacji sieci placówek oświatowych. Jej celem będzie poprawa warunków nauczania uczniów i pracy nauczycieli, efektywniejsze wykorzystanie budynków oświatowych i ich racjonalne zagospodarowanie oraz uporządkowanie oferty edukacyjnej na wszystkich poziomach nauczania.
Obecna struktura oświaty w gminie to: Zespół Szkół Publicznych w Grodziszczu prowadzony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i wsi Rudnica z gimnazjum, szkołą podstawową i oddziałem przedszkolnym. Stowarzyszenie korzysta z obiektu gminnego wybudowanego w latach1988 – 93 z wyremontowaną przez gminę w latach 2006 – 2007 salą gimnastyczną (przebudowa budynku dawnej szkoły na salę wielofunkcyjną - koszt przebudowy 920.236,01 zł). Gmina jest organem prowadzącym dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Budzowie z filią w Przedborowej, Publicznego Gimnazjum w Budzowie i Publicznego Przedszkola w Przedborowej. To model wypracowany po wybudowaniu szkoły pasywnej w Budzowie i zlikwidowaniu szkół podstawowych w Stoszowicach i Srebrnej Górze. Te działania, jak czas pokazuje, nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponieważ wydatki na oświatę rosną niewspółmiernie do otrzymywanej subwencji oraz zwiększa się dysproporcja jakości nauczania pomiędzy placówkami gminnymi a szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie na niekorzyść tej drugiej.

Racjonalizacja oferty i kosztów w strukturze sieci placówek oświatowych miałaby polegać na połączeniu filii szkoły podstawowej i gminnego przedszkola w Przedborowej ze szkołą i oddziałem przedszkolnym w Grodziszczu oraz połączeniu gimnazjum w Grodziszczu z gimnazjum w Budzowie. Spowoduje to ujednolicenie szans edukacyjnych i zapewni wysoką i jednorodną jakość nauczania dla wszystkich dzieci z terenu gminy.

Prognoza liczby uczniów w klasach szkoły podstawowej w Grodziszczu i Przedborowej przedstawia się następująco:

Rok szkolny 2016/2017
Przedborowa - 6 Grodziszcze – 0
Rok szkolny 2017/2018
Przedborowa – 7 Grodziszcze – 9
Rok szkolny 2018/2019
Przedborowa – 9 Grodziszcze – 12
Rok szkolny 2019/2020
Przedborowa – 11 Grodziszcze – 4

Gminy nie stać na utrzymywanie dwóch szkół położonych blisko siebie, o tak niskiej liczebności klas, dublując przy tym koszty. Połączenie na chwilę obecną jest najlepszym rozwiązaniem, koniecznym dla realizacji celów edukacyjnych.

Stowarzyszenie w Grodziszczu prowadzi szkołę publiczną, na działalność, której otrzymuje 100 % dotacji od Gminy (np. w roku 2014 – 982.396,14 zł, w roku 2015 – 1.051.958,40 zł), tyle samo co szkoły prowadzone przez samorząd. Przy proponowanym połączeniu jakość nauczania dowozu uczniów i zajęć pozalekcyjnych oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt nie ulegnie zmianie. Ponadto dla społeczności Grodziszcze i Rudnicy nic się nie zmieni za wyjątkiem organu prowadzącego szkołę. Gmina musi się również liczyć z tym, że stowarzyszenie może w każdej chwili wypowiedzieć umowę dzierżawy i obowiązek zapewnienia edukacji uczniom spadnie na barki samorządu. Nie likwidujemy żadnej ze szkół, nie likwidujemy stowarzyszenia, które dalej może realizować swoje statutowe cele. Nasza propozycja polega na optymalnym wykorzystaniu istniejącej struktury placówek oświatowych.

Przeprowadzone do tej pory reformy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Kiedy inne gminy np. Złoty Stok, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, czy Ciepłowody po reorganizacjach wydają dużo mniej na oświatę bez straty na jakości nauczania z zapewnieniem dowozu uczniów z odległych miejscowości, u nas koszty diametralnie rosną. Rada Gminy stanęła przed trudną decyzją, trwają rozmowy w gronie radnych, sołtysów i mieszkańców.

Nie zamykamy się na dialog, rozmawiamy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Nade wszystko zależy nam na dobru dzieci i wysokiej jakości nauczania w naszej gminie, czym na pewno możemy się pochwalić w prowadzonych przez nas placówkach. Świadczą o tym wysokie wyniki z egzaminów gimnazjalnych i szóstoklasisty.

em24.pl

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pracownicy szkoły w Grodziszczu protestują. „Wójt chce zniszczyć to, co stworzyliśmy”

  2016-01-15 16:25:14

  em24.pl

  Pracownicy Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica protestują. Nie dla likwidacji szkoły!

 • 2016-01-15 19:42:36

  gość: ~góra

  to ten wójt z PSL? zmienić wraz z następnymi wyborami

 • 2016-01-16 14:00:59

  gość: ~ajak

  Tak to ten wójt z PSL, który sprząta bałagan po swoim poprzedniku. Ta reforma powinna być przeprowadzona jakieś 8 lat temu. Mam nadzieję że mu się uda! BRAWO PANIE PAWLE, Budzów trzyma kciuki żeby to się udało zakończyć sukcesem bo pomysł naprawdę jest doby patrząc na chłodno bez emocji. Nie widzę żadnych racjonalnych argumentów za utrzymywaniem dwóch szkół naraz!

 • 2016-01-16 17:10:15

  gość: ~Mieszkanka

  Zmiana jest nieunikniona i potrzebna. Oczywiście ze wszyscy się na nia nie zgodzą. Nie wazne z jakiej partii. Ważne że dba o mieszkańców i gra w otwarte karty. Dialog, dialog! Zastanówmy się jak byśmy postapili w jego sytuacji, ze świadomością wydatków na dwie placowki skoro jedna jest wystarczająca. POPERAM DZIALANIA OBECNEJ WLADZY! Czy oszczędności w dzisiejszych czasach to błąd?

 • 2016-02-25 12:58:27

  gość: ~opozycja wójta

  ostatnio dodany post

  W sytuacji wójta postąpilibyśmy tak : zlikwidowalibyśmy swoje placówki a nie zmuszali stowarzyszenie do likwidacji ! Niech Stowarzyszenie prowadzi Szkoły skoro robi to dobrze i nie marnuje przy tym pieniędzy a placówki Wójta niech stanowią filie Zespołu prowadzonego przez Stowarzyszenie ! Co do wypowiedzenia umowy to raczej wójt jest niepewny a nie stowarzyszenie bo to właśnie On wypowiedział umowę w trakcie roku szkolnego ! Z pewnością mając dobo dzieci na uwadze. Dziękujemy za taką utopijną troskę !

 • 2016-01-16 01:27:10

  gość: ~Mc

  Hahah.
  .1. ciekawe jak wygladałaby prognoza wydatków gdyby zostały szkoły w
  Stoszowicahc i Srebrnej Górze; wydatki na oświatę byłyby jeszcze wieksze;
  2. wychodzi na to że Janikowski miał rację reorganizując szkoły a w kampanii mówło się cos innego
  3. niewielka ilość uczniów w latach nastepnych obniży dotację - dotację przelicza się na ilośc dzieci - brak logiki
  4. chciałbym zobaczyć podstawę prawną likwidacji szkoły w Grodziszczu :-) - Wójt nie jest organem prowadzącym i może co najwyżej prosić....

 • 2016-01-17 19:42:53

  gość: ~ktoś

  Gmina Stoszowice szkołę w Grodziszczu zlikwidowała już w 2002 roku. Od tamtego czasu prowadzi ją Stowarzyszenie. Dlatego Wójt nie może zamknąć szkołę w Grodziszczu, za to zamierza wypowiedzieć Stowarzyszeniu umowę dzierżawy budynku, co zmusi Stowarzyszenie do likwidacji szkoły, bo nie będzie miało budynku do prowadzenia szkoły. A dzięki temu, to Stowarzyszenie będzie musiało wypłacić odprawy swoim pracownikom, a nie gmina. W przypadku likwidacji szkoły w Przedborowej i nie przenoszeniu jej do Grodziszcza, to Gmina musiałaby płacić odprawy pracownikom filii w Przedborowej lub zapewnić im pracę w innych szkołach gminnych.Dlatego Panu Wójtowi łatwiej jest "zlikwidować" szkołę w Grodziszczu niż w Przedborowej.

 • 2016-01-16 08:35:32

  gość: ~jc

  Komuna sie skonczyla a najwidoczniej Grodziszczanie zapomnieli i mieszkańcy Przedborowej tez. Jestem mieszkancem innego solectwa w gminie Stoszowice i nie mam zamiaru utrzymywać ze swojego podatku władz stowarzyszenia ani szkoły z klasami po 7 osob. Niestety trzeba zdecydowanych dzialan takich jak kiedys w innych miejscowościach.

 • 2016-01-16 14:02:58

  gość: ~aaa

  Popieram w 100%. Nie ma równych i równiejszych liczy się dobro ogółu i zrównoważony rozwój całej gminy, a nie dopłacanie na rzecz jednej miejscowości!

 • 2016-01-16 09:24:36

  gość: ~mieszkaniec

  W pełni popieram, ja chodziłem do klasy 32 osobowej. Kto to widział 6 uczniów w klasie w d... się poprzewracało!!! Jeszcze trochę dojdziemy do modelu 1 uczeń-1nauczyciel!!!

 • 2016-01-16 11:15:53

  gość: ~Julka marek

  Nie zawsze emocje są dobrym doradcą...ale te emocje są zrozumiałe, bo Stowarzyszenie wykonało kawał dobrej roboty... jednak Gmina musi dbać o wszystkie dzieci zamieszkałe na jej terenie...trzeba uspokojenia, wyciszenia, bez wielkiej polityki w tle , dużo dobrej woli z obu stron i z pewnością znajdziecie wyjście najlepsze dla Waszych dzieci..to co Gmina proponuje jest racjonalne i daje duże możliwości rozwoju oświaty w ramach obecnych dostępnych finansów...musimy wszyscy mieć świadomość, że to nie jest kogokolwiek zła wola, lecz realia naszego kraju... życzę powodzenia w rozmowach obu stronom konfliktu :)

 • 2016-01-16 13:54:12

  gość: ~mieszkaniec

  W tej Gminie bieda była,jest i będzie a likwidacją szkoły czy też przenosinami nie zmienimy tego i nie ma co się oszukiwać

 • 2016-01-16 18:08:57

  gość: ~er

  To co, mamy czekać,aż będziemy tak biedni,że padniemy? " Czemuś biedny? Boś głupi! Czemuś głupi? Boś biedny!" Po to jest gminna władza,żeby dbać o równy rozwój wszystkich wsi,a nie żeby kosztem większości dzieci dbać o interes garstki rodziców.

 • 2016-01-16 13:54:52

  gość: ~SG

  Ta reforma oświaty powinna być już zrobiona z 10 lat temu, ale poprzednia władza nie miała jaj, żeby zrobić to raz a dobrze. Brawo dla Wójta. Dla mnie argumenty gminy są w 100% przekonujące!

 • 2016-01-16 14:39:21

  gość: ~xyz

  A czy przy tak indywidualnym podejściu do uczniów wychodzą z tej szkoły geniusze? Jaki jest poziom nauczania?

 • 2016-01-16 18:17:40

  gość: ~ja

  Mam nadzieje ze wybralismy dobrych radnych i odwaza sie wprowadzić normalność. Żądamy, my mieszkancy innych solectw równego traktowania, koniec utrzymywania stowarzyszenia które jest pasożytem i nic nie robi tylko doi gminę czyli nas. Koniec z ochronka nad Przedborowa Janikowski ich rozpiescil i w du.. im się poprzewracało. Niech będzie u nas w gminie tez normalnie.

 • 2016-01-17 08:39:43

  gość: ~mieszkaniec

  Bardzo dobrze Paweł,Budzów z tobą..

 • 2016-01-17 13:41:17

  gość: ~Budzów

  Wójcie!!! Zróbcie dobuduwke szkoły pasywnej w Budzowie(o ile to możliwe) dzieci z przedborowej wyślijcie do Budzowa a grodziszcze zostawcie w spokoju ,moim zdaniem to rozwiązanie będzie dobre w przyszłość.

 • 2016-01-17 19:11:37

  gość: ~elo

  Jak szkoła stowarzyszeniowa jest taka zaje... to ciekawe dlaczego jest w niej tak mało dzieci i takie kiepskie wyniki w niej są. Dziecko w Budzowie ledwie z klasy do klasy przechodzi a w Grodziszczu nagle zostaje prymusem. Nauczyciele też w niej są pewnie super skoro zgodzili się pracować za 1300 zł i nie znaleźli pracy w normalnej szkole. Czas skończyć z tym cyrkiem

 • 2016-01-17 19:52:12

  gość: ~Nauczycielka z Grodziszcza

  Widać, jak łatwo można zmanipulować ludźmi. Wystarczyło, że gmina pokazała na swojej prezentacji wyniki szkół z ostatnich dwóch lat, a już nauczyciele z Grodziszcza są wyzywani obrażani. Tyle, że nie da się wyznaczyć poziomu szkoły na podstawie dwóch roczników. Trzeba by było porównać o wiele więcej lat. Zostało to zrobione celowo i jak widać osiągnęło swój rezultat. A tak wcale nie jest. Bo np.:
  1. Owszem ostatnie dwa lata średnia klasy 6 z Grodziszcza była niska, ale np. 3 i 4 lata temu była lepsza od średniej szkół gminnych (4 lata temu średnia szkoły w Grodziszczu była nawet jedną z lepszych w naszym województwie). Cofając się dalej 5 i 6 lat temu Grodziszcze znowu miało średnią gorszą od Gminy Stoszowice, ale 7 i 8 lat temu ponownie Grodziszcze okazało się lepsze. Zatem widać, że każdy rocznik jest inny i jeżeli już szkoły porównujemy, to powinniśmy robić to na dłuższym okresie czasu, a nie wybrać dwa gorsze lata i manipulować ludźmi.
  2. W 2015 roku wyniki szkoły pasywnej w Budzowie wcale nie były takie rewelacyjne. Średnią Gminy znacznie podniosła Przedborowa, która akurat w tym roku napisała testy rewelacyjnie (nie wiem, jak było w poprzednich latach, ale tylko pogratulować wyników z 2015 roku). A że Przedborowa jest filią Budzowa, to oblicza się średnią obu szkół jako jedną. I w tym roku może i wyniki z Grodziszcza z języków były gorsze od szkoły pasywnej, ale np. z matematyki szkoła pasywna napisała test gorzej od Grodziszcza. Jednak skoro Przedborowa jest filią Budzowa to podniosła wynik z SP Budzów na tyle wysoko, że wynik całej szkoły był lepszy od Grodziszcza, a podziału na Budzów i Przedborowę prezentacja już nie pokazuje.
  3. Przy małych szkołach tj. Przedborowa czy Grodziszcze wystarczą 1-2 osoby, które napiszą bardzo słabo test i średni wynik egzaminu bardzo spada w dół. W większej szkole, jak Budzów takich osób musiałoby być dużo więcej, aby tak zaniżyć średni wynik. Dlatego nie da się porównać mierzalności szkół z klasami małolicznymi do szkół z dużymi klasami. Jeżeli sumę punktów dzieli się przez 9 osób, a dzieli się przez 25 osób, to różnica kilku procent to jest nic. A wykresy zrobione w prezentacji pana wójta są tak skonstruowane, że różnice np. 2% wyglądają na bardzo duże. A co to jest 2 % przy tak różnej liczebności klas?
  Dlatego następnym razem, zanim Państwo zamierzają kogoś oceniać, to proszę się najpierw zapoznać z wszystkimi faktami, a dopiero później włączać się do dyskusji.
  A co do ucznia, który był taki słaby w Budzowie, a w Grodziszczu nagle jest geniuszem, to w ostatnich latach jakoś nie kojarzę nikogo takiego. A przecież arkusze ocen wędrują za uczniem do nowych szkół.

 • 2016-01-17 20:52:49

  gość: ~fee

  Czyli wnioski wladz sa wlasciwe. Chca zadbac o wszystkie dzieci wyrownac poziom. Jednfeak nie chodzi tylko o kase. Widac po tym wpisie ze w gminie panuje podzial na trzy placowki. To chyba nie sluzy dzieciom ani rodzicom. Czuć animozje.

 • 2016-01-18 13:44:39

  gość: ~Mieszkaniec

  Zgadzam się w Budzowie masz 2 a w grodziszczu 4

 • 2016-01-18 23:37:30

  gość: ~taka ja

  Doprawdy? Niesamowite! Jakiś przykład? Bo z tego co wiem, uczniowie, którzy przyszli do Grodziszcza z Budzowa ( tam mieli słabe stopnie), nadal ledwie ciągną na oparach... Więc gdzie te 4???

 • 2016-01-20 13:01:22

  gość: ~zainteresowany

  Mam propozycję, jak rozstrzygnąć omawiany konflikt. Grodziszcze można zostawić w spokoju, niech nadal prowadzi tą szkołę Stowarzyszenie. Natomiast dzieci z Przedborowej można przenieść do Budzowa, gdzie są dwa budynki (szkoła podstawowa i gimnazjum). O ile wiem, to w budynku gimnazjalnym i tak prowadzona jest część zajęć dla dzieci z podstawówki. Zatem w razie, gdyby dzieci z Przedborowej nie zmieściły się w budynku szkoły pasywnej, to można dostosować do ich potrzeb kilka niewykorzystywanych sal lekcyjnych w budynku gimnazjum. Tym bardziej, że kiedyś w gimnazjum było ponad 200 uczniów, a obecnie jest mniej niż 90, więc jak widać miejsca jest dosyć. Tym samym można stworzyć Zespół Szkół Samorządowych z jednym dyrektorem, wicedyrektorem i z jedną księgową. A obecnie w każdej szkole jest osobny dyrektor, wicedyrektor i księgowa, co bardzo zawyża koszty oświaty w naszej gminie. Przy takim rozwiązaniu oszczędności będą zarówno od strony kadrowej, jak i liczebności klas, a przez to zmniejszy się koszt utrzymania jednego ucznia gminnego, co wiąże się z niższą subwencją także dla Grodziszcza.

 • 2016-01-20 17:25:49

  gość: ~Grodziszcze

  Klasy 5,6 na spokojnie zmieszczą sie w Budzowskim gimnazjum,podzielam ...

 • 2016-01-21 13:13:00

  gość: ~pomyślcie

  „Wójt chce zniszczyć to, co stworzyliśmy"
  a kto " stworzył" tego wójta??

 • 2016-01-21 20:30:28

  gość: ~wolny

  Chcieliśmy zmienić Janikowskiego na kogoś lepszego, ale oni to siebie warci. Ten i ten karierowicze.

 • 2016-01-22 10:52:51

  gość: ~maria

  Obnizyć pensję wójtowi jak taki madry

 • 2016-01-23 14:58:48

  gość: ~er

  Przyszłość szkoły leży w rękach radnych. To oni będą głosować nad uchwałą,a wójt będzie musiał ją realizować. Jeżeli np.radny z Budzowa zagłosuje za pozostawieniem szkoły w Grodziszczu w niezmienionym stanie,to jak wytłumaczy swoim wyborcom,że nie dba o dobro swojej wsi?

REKLAMA