Od około 20 lat obserwujemy w Polsce odnawianie się tradycji rycerskiej, co objawia się powstawaniem Bractw Rycerskich. Są to stowarzyszenia, których członkowie najczęściej organizują przedstawienia plenerowe zwane rekonstrukcjami historycznymi, w ramach których odwzorowują zwyczaje oraz realia życia rycerstwa średniowiecznego.
Bractwa rycerskie poprzez stroje, uzbrojenie oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenia, obejmującego właściwie każdą dziedzinę życia, stają się sposobem na życie dla uczestniczących w nich ludzi. Bractwa organizują turnieje rycerskie, inscenizują wydarzenia historyczne w tym bitwy. Największą rekonstrukcją historyczną w Polsce, w której bierze udział nawet kilka tysięcy osób jest rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem.
U nas, na Ziemi Ząbkowickiej także są żywe tradycje rycerskie. Od kilku lat działa z powodzeniem w Ziębicach Bractwo Rycerskie - "Chorągiew Rycerska Księstwa Ziębickiego", którą mieliśmy okazję podziwiać podczas III Rajdu "Do Książęcego Kamienia" w Sulisławicach w ubiegłym roku. W Kozińcu pod patronatem Pana Henryka Zięby organizuje się drugie bractwo rycerskie - Grodu Rycerskiego Koziniec.
Mam nadzieję, że we współpracy z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury, we wrześniu br. Chorągiew Księstwa Ziębickiego i inne, zaprzyjaźnione bractwa rycerskie, odegrają rekonstrukcję historyczną bitwy pod Ząbkowicami z 1335 r. Byłaby to jedna z nielicznych rekonstrukcji historycznych nawiązująca do XIV w., bardzo rzadka w Polsce. Bractwa Rycerskie to nie tylko rekonstrukcje historyczne, to też samokształcenie w rzemiośle rycerskim i zgłębianie życia średniowiecznego. Jednym z jego przejawów jest poznawanie pisma średniowiecznego.
W dniach 4 i 5 lutego ziębickie Bractwo Rycerskie organizuje niezwykle atrakcyjne warsztaty, których uczestnicy przeniosą się w świat średniowiecznych skryptoriów, poznając tajniki pracy dawnych pisarzy – skrybów.Przez dwa dni praktycznych zajęć będą się uczyć pisania gęsim piórem oraz poznawać tzw. minuskułę karolińską – pismo powstałe w IX wieku w kancelarii Karola Wielkiego w Akwizgranie.
Warsztaty prowadzić będzie wybitny fachowiec w tej dziedzinie, Pani Barbara Bodziony z Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Manuskryptów w Angers we Francji (http://www.barbara-bodziony.pl/). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc w imieniu organizatorów zapraszam wszystkich chętnych, nie tylko ludzi interesujących się ruchem rycerskim. Dokładne informacje można uzyskać, kontaktując się z Muzeum w Ziębicach lub z kolegą Pawłem Piszczkiem, tel. 607115826 lub mailem ppiszczek73@gmail.com.
Koszt uczestnictwa wynosi 100 złotych, a cała zebrana kwota przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacji warsztatów.
Jerzy Organiściak/ jorganisciak.pl
Bractwa Rycerskie na Ziemi Ząbkowickiej
2012-01-31 11:08:00
Jerzy Organiściak/ jorganisci
Od około 20 lat obserwujemy w Polsce odnawianie się tradycji rycerskiej, co objawia się powstawaniem Bractw Rycerskich. Są to stowarzyszenia, których członkowie najczęściej organizują przedstawienia plenerowe zwane rekonstrukcjami historycznymi, w ramach których odwzorowują zwyczaje oraz realia życia rycerstwa średniowiecznego.
2012-02-04 14:33:32
gość: ~korekta
Przecież nie tak dawno proponowano takie formy w Ząbkowicach. Jak się nie mylę tego rodzaju widowiska i to wielokrotnir organizowała Pani Tkaczonek. Dla tych którzy uczestniczyli w tych imprezach były one niezwykle interesujące pod względem historycznym. Pokazy walk, warsztaty, wystawy itd. Jakoś dziwnie wówczas nie widziałem na nich tych, którzy teraz tak wspaniale opisują jak to jest gdzie indziej i jak to będzie w Ząbkowicach. Ot hipokryzja
2012-02-05 13:00:32
gość: ~Jerzy Organiściak
Pragnę zwrócić uwagę, że piszę o zorganizowanym ruchu rycerskim, który działa w formie stowarzyszeń. W Ząbkowicach nigdy takich nie było i nie ma. Bractwo Księstwa Ziębickiego działa w Ziębicach, drugie dopiero się organizuje w Kozińcu. Nie było również prób rekonstrukcji historycznych w naszym mieście, o czym piszę. Mam tutaj na myśli rekonstrukcję historyczną bitwy pod Ząbkowicami z 1335 r. Rekonstrukcja historyczna to widowisko plenerowe z fabułą i reżyserią, odgrywające jakieś wydarzenie historyczne. Nie mówiłem o pokazach walk rycerskich, tych było sporo, ale to zupełnie inna 'bajka".
2012-04-28 22:28:11
gość: ~obserwator
Przepraszam bardzo ale co bractwo z Ziębic ma wspólnego z rekonstrukcją?? :D
Różowa tunika i buty a' la walonki / emu ?
buty wojskowe (opinacze) i t-shirty?
nooo prosze, bez jaj.....
P.S. dlaczego usuwane są komentarze nie przychylne?
P.S.S. wystarczy popatrzeć jak zaczyna bractwo z Kozińca (foto) nie porównujmy młodych ogierów do osiołków.
2012-04-28 22:30:32
gość: ~Widz
ostatnio dodany post
No i daleko im do stowarzyszenia i odtwarzania RYCERZY.
Niech spojrzą prawdzie w oczy a nie unosić się dumą...(swoją drogą nie wiem z czego tu być dumnym)
REKLAMA
REKLAMA